Військовий батальйону «Айдар». 24-й окремий штурмовий батальйон «Айдар»/Facebook
У Національному музеї історії України у другій світовій війні сьогодні, 10 травня, відкривається виставка з нагоди 10-річчя батальйону "Айдар". Вона відтворює 10-ліття історії підрозділу і розповідає про людей, які захищають країну в його лавах.
Про це в ефірі Суспільного розповіла кураторка проєкту, завідувачка науково-експозиційного відділу Музею війни Ірина Коцаб'юк.
За її словами, ініціаторами виставки є військові 24-го Окремого штурмового батальйону "Айдар".
"Наприкінці минулого року до нас прийшли гарні бойові хлопці у формі і сказали, що ось скоро буде 10 років, як на фронті відстоює незалежність України батальйон "Айдар", — згадує пані Ірина.
Музейникам сподобалась ідея організації тематичної виставки з цієї нагоди. Відтоді почалася спільна робота над створенням експозиції. Співробітники музею вивчили історію батальйону та життєві історії хлопців та дівчат, які воюють у ньому.
"Айдар" — велика дружня родина, які піклуються за своїх. У першу чергу, представники батальйону надали інформацію про своїх побратимів, які перебувають у полоні, а також про полеглих героїв", — зазначила кураторка виставки.
На виставці "Айдар: 10 років" є розповіді про "айдарівців", які ще з 2014-го року відстоюють незалежність України, і про тих, хто долучився до підрозділу не так давно. В експозиції також представлені артефакти війни, зокрема, особисті речі штурмовиків "Айдару", які супроводжують їх на бойових позиціях.
Так, у Музеї війни демонструють ікону Святого Миколая, яку з 2017 року у вільні між боями хвилини творить один із бійців. В юності він цікавився різьбленням по дереву, а на війні згадав давно забуті навички. Воїн мріє завершити образ святого після Перемоги. Автор вважає, що ця ікона є оберегом їхнього батальйону, адже з нею бійцям вдалося вийти з оточення.
Також серед експонатів — лялька-мотанка, яку виготовила для одного з "айдарівців" донька. Оберіг боєць носить із собою, бо вважає "бронежилетом" від російських куль та осколків снарядів.
"Усі ці речі розповідають про айдарівців, як про звичайних людей, які мріють закінчити війну, здобути Перемогу і повернутись до своїх родин", — розповідає представниця Музею війни Ірина Коцаб'юк.
Що відомо про батальйон "Айдар"
3 травня батальйон "Айдар" відзначив ювілей — 10 років із часу створення. Підрозділ пройшов шлях від добровольчого формування територіальної оборони в перші тижні російської агресії 2014 до постійної бойової одиниці Збройних сил України.
"Айдар" був одним із перших добровольчих батальйонів, який у травні 2014-го почав захист східних рубежів Луганської області. Назву "Айдар" батальйон отримав від назви однойменної річки, яка стала свідком його перших подвигів.
У період 2014-2022 років батальйон перебував у підпорядкуванні ОК "Схід". З кінця 2022 року перебуває в підпорядкуванні Командування сухопутних військ. У 2022-2023 роках батальйон брав активну участь у боях за Бахмут.
Нині "Айдар" — це 24-й Окремий штурмовий батальйон ЗСУ, який виконує бойові завдання на передовій, має свій тренувальний полігон і проводить власну кампанію рекрутингу. Керівний склад підрозділу перебуває на фронті з 2014-го року.
У Росії "Айдар" визнаний забороненою та "екстремістською" організацією.
Топ дня
90% підприємств Київщини відновили свою роботу — ОВА 11 травня, 12:54
Росія готувала теракти у Києві на 9 травня — СБУ 11 травня, 10:25
«Омріяна помста»: в Україні продають прикраси з уламків літака «Мрія», щоб зібрати гроші для ГУР 10 травня, 19:11
ЗСУ готують 10 нових бригад: частину розгорнуть для захисту Києва — Павлюк 10 травня, 17:47
У Києві за підтримки США відновили скляний купол Будинку вчителя, пошкоджений через атаку РФ у жовтні 2022 року 10 травня, 15:22
Вибір редакції
У Києво-Печерській Лаврі оцифрували Церкву Спаса на Берестові з давньоруськими фресками
Акцент на лікуванні контузій і психотравм: київський реабілітаційний центр «Лісова поляна» співпрацюватиме з МОЗ
«Зберегти й розвиватися в умовах війни»: у Києві відзначають розвиток культурної сфери
У Києві хочуть знести садибу Зеленських
У Києві з приходом тепла активізувалися кліщі: як вберегти домашніх тварин від укусів — поради ветеринарів