«108 мін за 14 годин»: як мінометники 119-ї окремої бригади Сил тероборони ЗСУ з Чернігівщини воюють на Донбасі

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Військовослужбовець з позивним «Гасіч». Суспільне Чернігів

Його побратим з позивним "Талісман" говорить:

"Коли були штурми на Покровському напрямку, ми викидали, у нас вилітало, 108 мін за 14 годин. Для міномета — це багато за такий час. Це за 14 годин. Трохи — перекур, і знову — те ж саме. За добу нам двічі міни привозили".

"Талісман" два роки очолює мінометний розрахунок. До Збройних сил приєднався з перших днів повномасштабного вторгнення. До цього працював помічником машиніста на залізниці.

Військовослужбовець з позивним «Талісман». Суспільне Чернігів"Треба бажання і все. Я ж теж не мінометник. Я мінометником не народився і ніхто з нас ним не народився. У кожного є своя мирна професія. Кожен до цього часу займався своєю справою, але прийшли — треба. І ми цю роботу робимо. Якщо не ми будемо її робити, то хто її буде робити?", — зізнається "Талісман".

"Один постріл і — багато лежачих «чєловєков»"

Військовий із позивним "Горець" — навідник. Розповідає: вперше на оборону країни став у 2015-му. Наступних три роки був артилеристом 40-ї окремої артилерійської бригади. У лютому 2022-го повернувся на службу, щоб захищати рідний Чернігів.

Військовослужбовець з позивним «Горець». Суспільне Чернігів"Совість підказала. Дома сидіти "не альо". Треба. Бажання бути артилеристом. Це цікаво: один постріл і — багато лежачих "чєловєков". Мені це подобається, тому що до нашої хати ми нікого не запрошували. Є бажання якнайшвидше завершити це нашою перемогою і, щоб всі зрозуміли, що до українців не треба заходити до хати без дозволу", — пояснює навідник.

"Горець" каже: буває так, що працюють на вогневих позиціях впродовж доби.

"Постріл, постріл. Нора. Знов постріл. Наведення. Корегування. І так туди-сюди — до ВП (вогнева позиція, — ред.) — в укриття, до ВП — в укриття. Це піхота, яка розбігається після штурмів. Треба її знищувати, щоб нашим хлопцям в окопах було краще. Не з автомата стріляти, а, щоб вони впевненіше почувалися. Якщо ми будемо так просто віддавати кожен клаптик землі, то вони завтра будуть у нас вдома".

"Я сидів і осколок зайшов. Слава Богу, живий"

Транспортний супровід та логістику мінометних розрахунків забезпечує військовослужбовець "Ведмідь". Згадує, як близько двох місяців тому потрапив під обстріл.

"Це був приліт «Граду». У мене в сидіння машини прилетіло. Я сидів і осколок зайшов. Слава Богу, живий. А капот відірвало, двері, це вже — FPV-дрони. Відключився і потім все нормально — живий. Яка б не була машина — погана, гарна, нова — треба знати та впевнено їхати за хлопцями. Вони там чекають у будь-якому випадку", — розповідає "Ведмідь".

Військовослужбовець з позивним «Ведмідь». Суспільне Чернігів

У цивільному житті він був інженером садово-паркового господарства на одному із комунальних підприємств у Чернігові.

"Почалася війна і до мене на роботу прилетіли «Гради». Я вже з роботи почав воювати".

"Ведмідь" каже: це його третя ротація на Схід.

"Воюєш вже дуже довго і до всього звикаєш. Десь переймаєш досвід, десь навчаєшся, десь спостерігаєш. Але в більшості випадків — все сам. Ти думаєш своєю головою. За тебе командир подумав — добре, але командир десь там, а ти виконуєш завдання і його треба виконати. Треба самому постійно бути в тонусі".

"Очі екіпажу"

Ще один військовослужбовець, з позивним "Домінік", говорить:

"Перший номер — це надія на всіх. Він відповідає за життя всіх, хто в салоні".

Військовослужбовець з позивним «Домінік». Суспільне Чернігів

"Домінік" — другий водій в авто. Себе називає механіком та очима екіпажу.

"Я їду з планшетом і корегую рух першого водія. Тому що на деяких ділянках дороги в нічний час водій їде "сліпий". Він сподівається на другий номер".

Військовий ділиться: коли заїжджає на бойові позиції, максимально концентрується на дорозі.

"Коли вмикається РЕБ, то вся робота зосереджена тут. Жодних жартів — їдемо, бачимо, слухаємо. Бо будь-якої секунди може статись «прихід»".

До лав ЗСУ "Домінік" долучився девʼять місяців тому. Він — наймолодший у колективі.

"Я з навчального центру одразу на Донецьк, на Покровський напрямок. На цей момент у нас повноцінний механізм. Якщо з цього механізму забрати якусь шестерню, то механізм працює не в той бік".

Мінометники. Суспільне Чернігів

"Покровський напрямок дав велику закачку"

Командир мінометного підрозділу "Гасіч" так характеризує роботу своєї команди:

"Цей розрахунок виділяється виконавчою дисципліною, самостійністю. Хлопці мають достатньо великий бойовий досвід. Покровський напрямок дав велику закачку: інтенсивність боїв, частота переміщень, зміна позицій і велике навантаження — як психологічне, так і фізичне. Люди з досвідом і великим авторитетом своєї справи".

Покровський напрямок, 119-а окрема бригада Сил оборони України. 119-а окрема бригада

Свій позивний "Гасіч" отримав від племінників через колишню професію — раніше був рятувальником. Став військовим на початку повномасштабного вторгнення.

"Мабуть, найбільше не хотілось вірити, що це станеться. І воно сталося. Що робити і як діяти? В мене підготовка до зовсім іншої діяльності — в мене в житті було багато стволів, але всі водяні".

Нині "Гасіч" керує роботою всіх мінометних розрахунків у своєму батальйоні.

"Це дуже така командна робота. Спільно з пілотами, корегувальниками. Моє завдання — розрахунки та подача команд. Якщо я приймаю якісь рішення, то це, в першу чергу, відповідальність за ці рішення, і там я повинен вкласти все, що я маю набуте — знання, вміння, навички, щоб забезпечити максимальну безпеку тих людей, які будуть виконувати завдання. Це до тремтіння рук і більше".

Військовослужбовець з позивним «Гасіч». Суспільне Чернігів

Про роль свого підрозділу "Гасіч" каже так:

"Якщо ми зараз стоїмо в обороні, то наше основне завдання — не допустити, щоб піхота вступала в бій. Якщо це відбувається, то це недобре. Звідси виходить ефективність: якщо ми справляємось з цим завданням, то це ефективно. Я просто бачу, як вони агресивно йдуть атакувати. Ця агресія, я просто розумію, що вони зараз там нароблять, якщо виконають завдання, з яким ідуть, то тоді без жодних сумнівів просто робиш свою роботу. Але, щоб радіти там… Є позитивний результат і крапка".

У відпустці всі вони були навесні минулого року, кажуть військові.

***

Допоможіть нам стати кращими, розповівши про свій досвід користування сайтом Суспільного. Пройдіть це коротке опитування, воно займе до п'яти хвилин вашого часу. Дякуємо!

Читати ще

Читати ще

Був із перегаром, при собі мав шкарпетки, рукавички та локшину: як бійці з Чернігівщини брали в полон росіянина з Алтаю

Читати ще

Прикутий до ліжка, реагує на звуки та дотики: рідні пораненого оборонця Чернігова мріють зібрати кошти на реабілітацію

Новости Украины