13 об’єктів нерухомості, компанії на Мальті та у Франції, 1 гривня в банку: Микола Кучер у проєкті «Обранці»

За інформацією: Суспільне Вінниця.

Нардеп Микола Кучер. Суспільне Вінниця

Виконав 56% обіцянок під час чинної каденції, підтримує законопроєкти про зміну цільового призначення земель, задекларував 13 об’єктів нерухомості, компанії у Франції та на Мальті, понад 4 мільйони готівки й 1 гривню на рахунку в банку. У новому випуску проєкту "Обранці" — аналітика політичної й економічної діяльності парламентаря Миколи Кучера.

У межах проєкту Суспільного про народних депутатів від Вінниччини журналісти запросили до розмови Миколу Кучера — мажоритарника з округу №17. Спершу нардеп погодився, однак напередодні запису інтерв’ю його помічник повідомив нам про відмову.

Роботу депутата проаналізували політичний аналітик Євген Костогризов і парламентська аналітикиня руху "ЧЕСНО" Софія Лазарова. Журналісти також побували в населених пунктах округу, де опитали жителів про роботу нардепа.

Робота на окрузі: що вдалося виконати

За словами Євгена Костогризова, із нових обіцянок, зроблених під час чинної каденції, Микола Кучер виконав 56%. Переважно це — так звані "маленькі" обіцянки: ремонти будівель, встановлення пандусів, сприяння закупівлі житла для військових. Частина обіцянок, зокрема у сфері соціальної інфраструктури, підтверджена документально.

Утім, 44% обіцянок залишилися невиконаними. Йдеться, зокрема, про глибші реформи: податкову реформу для аграріїв чи переобладнання шкіл і культурних центрів для туристичних цілей, які так і не були реалізовані.

Як змінився фокус роботи депутата Кучера під час війни

Повномасштабне вторгнення РФ змінило пріоритети депутата. За словами аналітика, Кучер зосередився на допомозі військовим: забезпечував бригади ЗСУ тепловізорами та іншими технічними засобами. Така діяльність отримала схвальні оцінки.

Микола Кучер з волонтерами. Facebook-сторінка нардепа

Разом з тим, фокус на військову допомогу частково відсунув на другий план його основну профільну діяльність у Комітеті ВР з аграрної політики. Окрему увагу викликає законопроєкт Кучера, який дозволяє змінювати цільове призначення земель на місцевому рівні. За словами Костогризова, це може створити корупційні ризики.

Політичні зв’язки та бізнес-інтереси

Микола Кучер має тісні зв’язки з аграрними колами Вінниччини, зокрема з холдингом МХП Юрія Косюка, де працював у керівних посадах. Також був близьким до покійного Олексія Порошенка — батька п’ятого президента України, розповів Євген Костогризов. Той володів великою кількістю земель через свої компанії на Вінниччині або орендував їх через систему паїв.

"Можемо говорити про те, що загалом коло спілкування народного депутата Кучера складається, по-перше, з аграрних бізнесменів, по-друге, з експартійців партії блоку Петра Порошенка, а також складається з бізнесменів більш широкого спектра, тобто не тільки аграріїв, наприклад, а й людей, які займаються забудовою або торгівлею на території Вінниччини", — сказав Євген Костогризов.

Микола Кучер з донькою Ларисою Білозір у Верховній Раді. Фото з Facebook-сторінки нардепа

На думку аналітика, депутат може просувати інтереси великого аграрного бізнесу, зокрема дерегуляцію екологічних норм у птахівництві та спрощення процедури зміни цільового призначення земель.

"Микола Кучер так чи інакше пов'язаний з відкриттям птахоферм, які не завжди дотримувалися екологічних регуляцій. Тож інтересом великого бізнесу може бути дерегуляція цієї сфери, не тільки я маю на увазі птахівництва, але в принципі аграрної сфери тваринництва, дерегуляція екологічних норм. Тобто це може бути у сфері його інтересів. І так само це та сама дерегуляція, лібералізація, тобто зменшення контролю за розподілом земель".

Відвідуваність засідань Верховної Ради та ініціативи

Парламентська аналітикиня руху "Чесно" Софія Лазарева проаналізувала законотворчі ініціативи Кучера, відвідуваність засідань парламенту, а також роботу на окрузі.

У Кучера 21% пропущених голосувань у парламенті за п’ять років. Пік прогулів — у 2021 році, до початку повномасштабної війни.

"Депутат не дуже активно виступає у Верховній Раді, приблизно кілька разів на рік, і за всі п'ять років там набігло, здається, менше години виступів загалом. А якщо говорити про законодавчу діяльність, то за п'ять років Микола Кучер став автором чи співавтором 135 законодавчих ініціатив і має середній відсоток прохідності 24%. Тобто 24% з тих 135 ініціатив стали законами чи чинними актами. Це, в принципі, теж відповідає середньому показнику по Верховній Раді", — розповіла Софія Лазарева.

Аналітикиня руху «Чесно» Софія Лазарева. Стоп-кадр із відео Суспільне Вінниця

За її словами, основна тематика ініціатив депутата — аграрна сфера. Зокрема, експорт продукції та регулювання агросектору.

"Народний депутат, нагадаю, входить до комітету з питань сільськогосподарської діяльності і сам він до депутатства, до політичної діяльності багато років займався агробізнесом. Це різні законопроєкти, пов'язані з експортом сільськогосподарської продукції і з регулюванням сільськогосподарської діяльності".

Частину обіцянок передвиборчої програми, зокрема підтримку реформ ЗСУ, нового виборчого кодексу — Кучер виконав.

Законопроєкти, які депутат підтримав та провалив у плані голосування

Депутат Кучер проголосував за законопроєкт щодо містобудівного кодексу, який створює корупційні ризики під час планування і будівництва нових проєктів забудови як у великих, так і малих містах України, розповів аналітик Євген Костогризов. І цим самим — провалив його.

"Можна говорити і про зв'язки з забудовниками, як і на Вінниччині, так і, в принципі, по Україні, для яких цей законопроєкт був доволі непоганим. Можна навіть говорити про те, що частина великих забудовників, як київських, так і вінницьких, лобіювали серед своїх депутатів ухвалення містобудівного кодексу саме в такій редакції. І от, очевидно, депутат Кучер теж став або об'єктом такого лобіювання, або просто вирішив, що так чи інакше цей законопроєкт необхідно підтримати.

Аналітик Євген Костогризов. Стоп-кадр із відео Суспільне Вінниця

Хоч за цей законопроєкт Верховна Рада проголосувала, але, оскільки він не є підписаний президентом, то реальної шкоди депутат цим законопроєктом не наніс, сказав аналітик.

За його словами, Микола Кучер був серед тих, хто підтримав два значні законопроєкти: легалізація застосування медичного канабісу та заборона російських релігійних організацій в Україні.

Ефективність роботи нардепа в аграрному профільному комітеті

Микола Кучер був співавтором низки законопроєктів, які спрямовані на ефективізацію сільського господарства в умовах повномасштабного вторгнення.

"Ми маємо проблеми з тим, щоб отримувати в необхідних кількостях і за доступними цінами добрива, багато з яких ми раніше закуповували у РФ. Також ми маємо проблеми із втратами орних земель, які зараз окуповані РФ на півдні України. І ціла низка законопроєктів, які розробляв аграрний комітет, були спрямовані на те, щоб покращити становище фермерів, а також і агрохолдингів в цих умовах", — сказав Євген Костогризов.

Депутат Кучер підтримує законопроєкти, які спрямовані на зміну призначення земель. Наприклад, щоб аграрні землі, які зараз такими зазначені в кадастрі, могли змінити своє призначення не через офіційну процедуру подання й ухвалення централізованого рішення, а щоб місцева влада могла змінювати їх призначення. Втім, за словами аналітика, це створює корупційні ризики.

Місцеві скарги і проблеми округу

За словами Євгена Костогризова, ситуація на окрузі Кучера — типова для багатьох мажоритарників: "Люди бідкаються, влада розводить руками".

Журналісти Суспільного поспілкувалися з тамтешніми жителями про діяльність депутата та почули, які проблеми, на їх думку, є в окрузі.

Сергій: "В Гайсині буває досить таки часто. Як тільки сонечко виходить, тут завжди є сморід. Дуже поганий запах, дуже поганий запах. Мабуть, через ці відстойники чи якісь курятники. Дуже поганий запах".

Наталія: "Слава Богу, дороги дуже добрі. Так як в інших селах, то в нас добре. Вода в нас є, газ, як цивілізація. Слава Богу, у нас все нормально. Хіба говорять, що школу хочуть закрити, що мало дітей, то це трохи недобре".

Таїсія: "Сміття не вивозять, смердить вже все село".

Ольга: "Хочу сказати, що дуже цікавлюсь політикою, але такого депутата, як Кучер, Микола, я не знаю. Ніколи не приїжджав, нічого не питав, але хотілося б, щоб він приїхав і зустрівся з людьми. Тоді ми йому розкажемо всі наші проблеми. А проблеми, якщо ви вийдете на вулицю, ви побачите одразу: сміття, недоглянутість, нестача культури. Кучере Миколо, я вас хочу дуже попросити, щоб ви до нас приїхали, щоб ви дали нам ваші координати, щоб ви не боялись людей".

Олександра: "Я знаю, що він дуже їздить по селах і допомагає сільським місцевостям. Дороги, також дитячий майданчик спонсорує. У нас дуже поганий дитячий майданчик в Гайсині, в "плачевному стані". Була б надія, щоб його якось покращити".

Володимир: "З транспортом погано, сполучення. Є села, в яких взагалі транспорт не ходить. Якщо учасники не займаються цим, то… Поки що автобусний парк немає таких можливостей на перевезення. Миколу Кучера знаю. Він зробив багато, тримає землі, людям дає роботу. Ладижинська "Курка-ряба". Багато за допомогою цієї фірми людей працевлаштувалося. Але хотілося б, щоб ще ця фірма займалася екологією, не тільки робила гроші".

Василь: "На жаль, він до нас не приїздив. А проблем куча. Ми не задоволені нашою сільською радою. Хоча ми вибирали голову. Він зараз самоусунувся. Говорять, що воює. Кажуть, що він не воює, а десь сторожує. Чутки доходять такі, що вода буде 35 гривень. Була 10 гривень, а тут 35. Це ж у тричі дорожче. Ми не згодні з водою, тому що вода не підйомна для нас. І ще й сміття. Не було у нас комунгоспу, то в нас село було чисте. А зараз закидали сміттям. Чого не вивозити його? То трактора немає, то тракторист — хворий, у відпустці. А що нам до цього? І ви будете платити по 36 гривень за сміття? Ну, добре, платити будемо, тільки треба його збирати. А я хотів би в нього попросити, щоби поміг нам зробити збори сільської ради і вибрати голову".

За даними "ЧЕСНО", нардеп виконав 56% передвиборчих обіцянок. Водночас активність на окрузі низька, і є ймовірність, що перед новими виборами депутат знову активізується, як це було раніше.

13 об’єктів нерухомості, 2 компанії за кордоном та 1 гривня на рахунку

Серед задекларованого, зокрема, житловий будинок площею понад 538 квадратних метрів в селі Віта-Поштова у Київській області, який оформлено на дружину. Також дружина має квартиру у Києві за 2,6 мільйона гривень площею понад 103 квадратних метрів і паркомісце вартістю понад 278 тисяч гривень. Ще одна квартира у Києві у спільній власності дружини та сина Олександра. Її вартість – 390 тисяч гривень.

Депутат є власником апартаментів в Алушті, площею 112 квадратних метрів, вартістю понад 1,4 мільйона гривень. Микола Кучер задекларував квартиру в Ладижині, де вказано його місце реєстрації. Власник помешкання – Віталій Олійник. Окрім цього, нардеп орендує нежитлове приміщення у Вінниці, площею понад 24 квадратних метри і вартістю 104 286 гривень.

Чоловік задекларував шість земельних ділянок. Зокрема, йому належить ділянка площею 2,5 тисячі квадратних метрів в селі Рославичі на Київщині та ділянка площею тисячу квадратних метрів в селі Михайлівка на Вінниччині. Дружина Миколи Кучера Наталія у власності має три земельні ділянки з сукупною площею 4,5 тисячі квадратних метрів в селі Віта-Поштова у Київській області. Сукупна вартість земель понад 296 тисяч гривень.

Також Наталія має ділянку в селі Михайлівка на Вінниччині площею тисячу квадратних метрів.

У розділі "Цінне майно" депутат задекларував два годинники брендів "Patek Philippe" та "Breitling". Дружині теж належить годинник "Patek Philippe", шуба, каблучка "Luca Carati", сережки "Crivelli", а також кулон і каблучка від бренду "Шиманські". Окрім цього, Микола Кучер задекларував обладнання для відновлювальної енергетики за 521 545 гривень, власником якого значиться дружина.

У декларації нардеп вказав тільки одну автівку – "Mercedes-Benz GLE-Class 250d" 2016 року випуску за 1,6 мільйона гривень. Власником іномарки є дружина.

Зарплата нардепа у Верховній Раді за минулий рік склала 832 тисячі 588 гривень. Пенсія Миколи Кучера за 2024 становить 36 989 гривень. Його дружина Наталія за цей період отримала понад 108 тисяч гривень за продаж надлишку електроенергії за "зеленим" тарифом. Пенсія дружини за рік склала 43 230 гривень. Також вона отримала 400 гривень соціальної допомоги.

Готівкою депутат зберігає 254 328 доларів і 2 264 780 гривень. Його дружина готівкою має 234 700 доларів та 1 175 636 гривень. На банківських рахунках нардеп задекларував 4 336 доларів, 64 680 гривень, а також 1 гривню та 29 доларів на окремих рахунках у банку. Дружина обранця у банку зберігає 83 тисячі 143 гривні, 16 тисяч 100 доларів та 5 тисяч 517 євро.

Одна гривня в банку — показова відкритість чи ілюзія прозорості?

У декларації Кучера зазначено, що на одному з банківських рахунків у нього зберігається 1 гривня. Подібну практику декларування неодноразово фіксували в інших депутатів.

На думку аналітика, така символічна сума на рахунку — це частина стратегії створення іміджу "відкритості" перед громадськістю та антикорупційними органами.

Костогризов також розповів, що така дія може бути й банальною технічною формальністю: мінімальні кошти залишають на рахунку, щоб уникнути його автоматичного закриття банком.

Компанії на Мальті та у Франції

Народний депутат Микола Кучер у своїй декларації вказав, що є кінцевим бенефіціаром двох компаній, зареєстрованих за межами України: одна з них на Мальті, інша — у Франції. Водночас жодного доходу від цих підприємств депутат не задекларував.

На думку політичного аналітика Євгена Костогризова, така ситуація може свідчити про можливе використання цих компаній для приховування реальних прибутків чи як частину бізнес-інтересів ширшого кола осіб, з якими пов’язаний Кучер.

"Ймовірно, ці фірми створені не для ведення реального бізнесу, а для імітації його на папері. Такі схеми використовуються, аби приховати справжніх бенефіціарів та фінансові потоки", — сказав експерт.

Костогризов припускає, що Кучер міг бути номінально вписаний, як бенефіціар на прохання партнерів по аграрному бізнесу або навіть колег із депутатської групи "Довіра", до якої він входить. Таке оформлення компаній за кордоном, особливо в юрисдикціях на кшталт Мальти, яка має риси офшорної зони, може використовуватися для уникнення оподаткування або переведення коштів поза межі України.

Франція, хоч і не є офшором, також часто використовується для проведення транзакцій у складних схемах, що дозволяють заплутати джерело походження коштів.

"Ці компанії можуть бути підставними. Їх використовують, щоб приховати реальні активи чи забезпечити рух коштів в обхід українського законодавства. Це не обов'язково свідчить про корупцію, але цілком може бути ознакою ухилення від сплати податків або інших схем приховування доходів", — пояснив Костогризов.

"Ми Вінничани" — громадська організація чи майбутня політична сила

Нині Кучер активно залучений до громадської організації "Ми Вінничани", до якої входять також його донька — депутатка Лариса Білозір, а також ще один нардеп з Вінниччини — Геннадій Вацак. Експерти вважають, що ГО — це політична платформа в зародковому стані, яка згодом може трансформуватися у партію. Вона, ймовірно, отримає нову назву, більш відповідну для національного рівня. Організація підтримує низку соціальних проєктів у регіоні, позиціонуючи себе як ініціативу, спрямовану на допомогу місцевим громадам.

На думку Євгена Костогризова, об’єднання "Ми Вінничани" фактично виконує функції, які не може реалізувати депутатська група "Довіра", до якої входять Кучер, Білозір та Вацак.

Політична династія: Кучер та його донька Білозір

Політексперт розповів, що Лариса Білозір — донька Миколи Кучера — є активною учасницею політичного процесу та має схожі цілі з батьком. Водночас її репутація, за словами Костогризова, наразі виглядає більш "чистою".

"Білозір не фігурує у контроверсійних голосуваннях, на відміну від Кучера. Її позиції у Раді виглядають обережнішими, а стиль — поміркованішим", — сказав аналітик.

Микола Кучер з донькою Ларисою Білозір. Фото з Facebook-сторінки нардепа

На його думку, родина Кучерів — частина ширшого аграрно-бізнесового пулу, який намагається посилити вплив у регіоні, використовуючи при цьому як парламентські інструменти, так і зміни у законодавстві.

Чи балотуватиметься Микола Кучер у разі виборів: аналітики про перспективи нардепа та його політичного впливу

Через вік та досвід Кучера (дві каденції у ВР) експерти сумніваються, що він особисто братиме участь у нових виборах. Ймовірніше, гратиме роль "сірого кардинала", який впливає на політику через нову політичну силу, не обираючися самостійно.

На думку Євгена Костогризова, Кучер залишається помітною фігурою у політичному житті Вінниччини, "місцевим патріархом" із вагомим впливом і на частково національному рівнях. Експерт припускає, що у разі формування політичної сили на основі громадської організації "Ми Вінничани", політичні соратники Кучера можуть взяти участь у виборах.

Щодо самого Кучера, то аналітик має певні сумніви стосовно його особистої участі у виборчих перегонах. Втім, він може відігравати важливу роль у формуванні політичної стратегії нової сили, просуванні потрібних ініціатив через довірених осіб та збереженні впливу в регіоні.

Біографічна довідка

Микола Кучер народився 24 серпня 1959 року в селі Гордіївка Тростянецького району. Освіта — агрономічна, він кандидат сільськогосподарських наук. Понад 30 років чоловік працював у сфері агропромисловості, зокрема в структурах ДАК "Хліб України" та холдингу МХП.

Політичну діяльність Микола Кучер розпочав у 2005 році як член Української народної партії. У 2010 році став депутатом Вінницької облради, а в 2014 та 2019 роках був обраний народним депутатом по округу №17 як самовисуванець. Працює у Комітеті з питань аграрної та земельної політики, є членом міжпарламентських груп із низкою країн.

Одружений. Пара має дорослих доньку та сина. Донька – Лариса Білозір — народна депутатка України Верховної Ради 9 скликання.

Новости Украины