За інформацією: Суспільне Івано-Франківськ.
Фото: Діана Коржук/Суспільне Івано-Франківськ
55 літрів борщу приготували під час фестивалю єднання "Щирий борщ" у Бурштині, що на Івано-Франківщині. Під час дійства місцеві жителі та переселенці зварили херсонський, полтавський та галицький борщі. У чому особливість кожної страви, читайте у репортажі Суспільного.
Херсонський борщ із засушених овочів готували херсонки Олена та Юлія. Вони вирішили частувати гостей фестивалю стравою, яку передають для військових на передову та жителів Півдня та Сходу. Варять борщ на м'ясній юшці.
"Тут усе висушене — бурячок, капуста, морква, цибулька. Навіть з томатної пасти ми зробили пастилу", — розповідає учасниця фестивалю Юлія Ястребова.
Фестиваль «Щирий борщ» у Бурштині, 12 вересня 2023 року. Фото: Діана Коржук/Суспільне Івано-Франківськ
За її словами, пакуночки з сухим борщем почали виготовляти в липні 2022 року. Спершу жінка працювала сама, а шість місяців тому до неї приєдналися й інші жителі Херсонщини.
Сухі страви від переселенців з Херсонщини. Фото: Діана Коржук/Суспільне Івано-Франківськ
Загалом волонтерам вдалося передати три тисячі мішечків військовим та цивільним. Це — 15 тисяч літрів борщу, каже Юлія Ястребова. Все, що потрібно — це засипати інгредієнти у воду і через 20 хвилин страва готова.
Фото: Діана Коржук/Суспільне Івано-Франківськ
"Вже зовсім нічого не треба кришити. Нічого. Картопелька робить густоту. Борщик виходить наваристим і густеньким", — говорить Юлія Ястребова.
Стіл з херсоньким борщем. Фото: Діана Коржук/Суспільне Івано-Франківськ
Поки страва вариться, херсонка Олена готує закуски. До херсонського борщу гостям пропонуватимуть пампушки, сухарики та сало.
"Ріжемо сальце до борщику. Бо який борщ український без сала? Ріжемо тоненько і заправляємо його часничком", — каже Олена.
Херсонка Олена готує закуски до борщу. Фото: Діана Коржук/Суспільне Івано-Франківськ
За сусіднім столом готують галицький борщ. Студент Бурштинського торговельно-економічного коледжу Євгеній Шульга помішує страву та розповідає, в чому її особливість.
Галицький борщ. Фото: Діана Коржук/Суспільне Івано-Франківськ
"Його "фішка" в тому, що він готується на буряковому квасі. І нарізка овочів у борщі різноманітна. До нього також готується пасероване борошно", — розповідає Євгеній Шульга.
Як готували галицький борщ на фестивалі у Бурштині, 12 вересня 2023 року. Фото: Діана Коржук/Суспільне Івано-Франківськ
Страва ще не готова, але гостя фестивалю Ірина Дутчак каже: її зацікавив буряковий квас, тож вона вирішила спершу спробувати його.
"Галицький борщ має квашений буряк. І я вдома теж роблю, але інакший, тому мені цікаво було попробувати. Він тут з цукром трошки й такий цікавий", — говорить Ірина Дутчак.
Фото: Діана Коржук/Суспільне Івано-Франківськ
Учасник фестивалю "Щирий борщ" Назар готує полтавський борщ. Для нього чоловік заздалегідь приготував м'ясний бульйон, який варився чотири години. Подається такий борщ з галушками та тертим салом.
"Борщ — це наша особливість. Від Закарпаття до Сходу всі їдять борщ, всі його обожнюють. У такий тяжкий час для нашого народу наша сила має бути в єдності. Тому ми сьогодні маємо об'єднатися, наварити багато борщу і пригостити всіх, хто прийшов, смачним борщиком", — каже Назар.
Учасник фестивалю «Щирий борщ» Назар готує м’ясний бульйон до борщу. Фото: Діана Коржук/Суспільне Івано-Франківськ
Першими готувати борщ завершують херсонки. Навколо казана збираються охочі скуштувати страву. Далі відвідувачів фестивалю частують галицьким та полтавським борщем.
Першими готувати борщ завершують херсонки. Фото: Діана Коржук/Суспільне Івано-Франківськ
Фестиваль "Щирий борщ" організували представники благодійного фонду "Рокада" за підтримки Агентства ООН у справах біженців в Україні для того, щоб об'єднати місцевих жителів та людей, які через повномасштабну війну змушені були переїхати на Прикарпаття, каже співорганізаторка дійства Оксана Бадецька-Костишин.
"Зараз маємо таку важку ситуацію в нашій державі. Але є речі, які нас об'єднують. Зокрема наші традиції, мова і також борщ, як основна страва. Борщ у нас не відбереш, так само як не відбереш нашу мову, запал до життя. Стіл, трапеза завжди об'єднує як сім'ю, так і народ", — пояснює Оксана Бадецька-Костишин.
Фото: Діана Коржук/Суспільне Івано-Франківськ
За її словами, подібні фестивалі провели також на Хмельниччині, Львівщині, Волині, Чернівеччині, Тернопільщині та Рівненщині.