КИЇВ. 10 липня. УНН. В Україні з 1 липня повернули довоєнні податки та акцизи на усі види пального. Що змінилось на ринку і як зросли ціни, розповів під час брифінгу директор консалтингової групи «А95» Сергій Куюн, пише УНН.
Деталі
Загалом за перший тиждень після повернення 20% податку, ціни на різні види пального не виросли дуже різко. Бензин А95 в роздріб подорожчав на 3 грн, до 47 грн 90 коп., дизельне пальне — на 3 грн 45 коп., до 46 грн 86 коп., а скраплений газ — на 1 47, до 23 грн 39 коп. за літр.
Поступове зростання було в діапазоні 2 — 5 грн в залежності від заправної станції: ті, хто торгували не дорогим паливом підняли в середньому ціну на 5 грн, а ті, хто до цього продавав дорого збільшили ціни несуттєво.
Основний вплив на ціноутворення зробив ПДВ, тому що податок сплачується на момент продажу. Найближчим часом очікується, що ціна буде поступово зростати за рахунок акцизу, який сплачується на момент перетину кордону.
«Рекордні високі постачання пального були у червні та травні. Трейдери готувалися до подорожчання, тому встигли привезли багато пального ще за низьким податком. Відповідно стабілізація цін на пальне відбудеться після того, як повністю замісять старі запаси. Орієнтовно це початок серпня, тоді можна буде робити якісь висновки», — каже Сергій Куюн.
Крім того, на ціноутворення вплине оптовий ринок, який почав зростати ще наприкінці червня. Ціна на 95 бензин зросла на 7 грн 75 коп, на дизпальне на 7 грн. І це з урахуванням нових податків. В цілому податкове навантаження на бензин зросло на 11 грн, на дизпальне 8 грн за літ, і скраплений газ на 3.
Мета повернення довоєнних податків це наповнити державний бюджет, який є єдиним джерелом фінансування нашої армії. Хоча велика частина цих податків може не потрапити до бюджету через схеми з оптимізації оподаткування.
«Великі трейдери кажуть про ділків, які вже пропонують свої послуги. Наприклад фіктивне споживання, коли іде торгівля не нафтопродуктами, а документами на пальне. Створюються фіктивні зобов’язання по ПДВ, і держава їх не отримує. До війни втрату через оптимізацію оцінювали у 20 – 25 млрд грн і рік, на жаль є всі передумови, щоб отримати цю проблему», — каже Сергій Куюн.
Єдине розв’язання цієї проблеми – податкова має показувати податкове навантаження по кожному учаснику ринку. Відповідно можна буде порівняти ціни та побачити, де є проблема, вважає Куюн.
Нагадаємо
В Україні з 1 липня підвищили ПДВ та акциз на пальне.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Києві на неякісне пальне скаржаться 2-3 рази на тиждень – Держпродспоживслужба
Джерело: УНН