За інформацією: Суспільне Тернопіль.
Сонячні панелі. Суспільне Запоріжжя
На насосній станції в Чорткові встановили 40 сонячних панелей. Це забезпечує економію коштів за електроенергію до 40%, розповів начальник водоканалу Віктор Гордієнко:
"Є два насоси, які працюють паралельно, кожен має потужність 11 кіловат. Вони працюють залежно від споживання абонентів. Зараз активний лише один з двох насосів. За показниками частотного перетворювача бачимо, що він працює на частоті 40 герц, це приблизно дорівнює 7 кіловатам і це забезпечує 8 тисяч споживачів".
За півроку завдяки сонячним панелям на будівлі лікарні зекономила 75 тисяч гривень Бережанська громада, розповів голова громади Ростислав Бортник.
"Спочатку ми планували встановити сонячні панелі на водонасосній станції в Бережанах, бо там більше споживання електроенергії, але в останній момент подумали, що зараз у лікарні є відключення світла. Щоб нічого не загрожувало лікуванню пацієнтів, ми переробили проєкт і встановили сонячні панелі на лікарні. Вартість проєкту — близько 25 тисяч євро, це кошти Міністерства закордонних справ Польщі".
Голова Бережанської громади Ростислав Бортник, архівне фото. Суспільне Тернопіль
Ростислав Бортник зазначив, що встановили сонячні панелі швидко:
" За цей короткий період ми близько 70 тисяч гривень. Орієнтовне заощадження електроенергії в громаді для лікарні буде сягати від 250 тисяч до 300 тисяч гривень у рік. Це значні кошти. Думаємо, що це дасть змогу надалі використовувати заощаджені кошти на інші потреби громади".
Цього року сонячні панелі почали встановлювати і на дахах багатоповерхівок. Першим в області скористалося програмою "ГрінДІМ" тернопільське ОСББ "Чернівецька 53", зазначив голова правління ОСББ Іван Сороколіт.
Сонячні панелі на житловому будинку у Тернополі. Суспільне Тернопіль
За словами Івана Сороколіта, мешканці будинку отримали 70% відшкодування вартості обладнання, зазначив голова правління ОСББ Іван Сороколіт.
Голова правління ОСББ Іван Сороколіт. Суспільне Тернопіль
"Встановили сонячні панелі, щоб було комфортно та безпечно. Комфортно, коли працює домофон, ліфт, є освітлення в під’їзді. І головне, на випадок тривалих блекаутів, надіюся, не буде проблем з опаленням. У жовтні, коли ми не споживали електрику від мережі, то акумулятор вночі починав сідати, але в 9 годині виходить сонце і накопичується генерація. Так будинок забезпечили енергією і зарядили акумулятори", — сказав Іван Сороколіт.
Голова правління ОСББ Іван Сороколіт розповідає про ефективність використання сонячних панелей. Суспільне Тернопіль
Перспективною зараз є вітрова генерація, розповів заступник начальника обласної військової адміністрації Степан Куйбіда. За його словами, ця галузь надійніша, ніж встановлення сонячних електростанцій, бо виробництво електроенергії не залежить від пори року чи часу доби.
Цього року в Зборівській громаді встановили два вітрогенератори. За словами голови громади Руслана Максиміва, на Зборівщині вже діють чотири таких вітрогенератори:
"Потужність вітрогенераторів, які є у Зборові — 650 кіловат. Ці, які зараз монтують, один вітряк — потужністю 2 мегавати. Ця електроенергія йде в загальну мережу, але чим більше буде на території громади вітряків і сонячних станцій, тим менше буде відключень в тому чи іншому населеному пункті. Звичайно є економічний ефект для громади, орієнтовно станом на сьогодні, до бюджету за 9 місяців надійшло приблизно мільйон гривень".
Голови Зборівської громади Руслан Максимів. Суспільне Тернопіль
Загалом на Тернопільщині є 1800 об'єктів критичної інфраструктури та соціальної сфери. Всі вони забезпечені альтернативними джерелами живлення, зазначив Степан Куйбіда:
"Тобто, якщо б ми повністю виключилися з енергомережі, то об'єкти критичної інфраструктури зможуть функціонувати".
За словами Степана Куйбіди, з 2022 року в області ввели в експлуатацію 15 мегават електроенергії завдяки альтернативним джерелам живлення. Наразі працюють ще над 18 проєктами.
"Ми б хотіли, щоб ці проекти закінчилися умовно завтра, але це є неможливо з багатьох причин. Перше — спроможність мережі отримати цю електроенергію і її транспортувати. Велика проблема — ворог атакує цю транспортну мережу. Складно отримати технічні умови", — сказав Степан Куйбіда.
Перший заступник начальника обласної військової адміністрації Степан Куйбіда. Суспільне Тернопіль
Він також зазначив, що є складнощі і з обладнанням.
"У нас є українські аналоги цього обладнання, але їх недостатньо. І якщо ми подивимося до прикладу на вітрову генерацію, то це здебільшого імпортне обладнання, навіть користоване. Багато часу йде, що розібрати, транспортувати і тут зібрати. Якщо ж це нове обладнання, то це черга на виробництво, оскільки запит не тільки в Україні суттєво зріс. В інших державах, де розуміють важливість енергонезалежності, теж починають впроваджувати ці заходи".
Третя проблема, за словами Степана Куйбіди, — це фахівці:
"Маємо справу зі складним обладнанням, яке не завжди тут роблять. Є речі, які стосуються пусконалагоджувальних процесів, вони можуть тривати доволі довго. Чув про випадки, правда, не на Тернопільщині, коли вже були змонтовані вітряки, і чекали два місяці, коли приїде відповідний сертифікований спеціаліст, щоб зберегти гарантію на дані вітряки".