Аналітики пояснили нову політику уряду щодо бронювання фахівців

Уряд розширив коло підприємств, які можуть отримати статус критично важливих, а відповідно і право бронювати своїх співробітників від мобілізації. 

Відповідні зміни до постанови про бронювання на час воєнного стану були внесені 11 липня. В Центрі спільних дій пояснили, які критерії підприємствам тепер потрібно виконати, щоб отримати статус критично важливого, та в яких галузях забронювали найбільше фахівців.

Широкомасштабна війна потребує від держави та людей мобілізації всіх наявних ресурсів. І завдання влади зробити так, щоб був збережений баланс між потребами на передовій, у сфері забезпечення військових та у цивільному житті. Бо при безоглядній мобілізації могла виникнути ситуація, коли через брак компетентного персоналу зупинялись би оборонні заводи. Або значно тривалішим було б відновлення електромереж через нестачу фахівців.  

Щоб не було таких прогалин, парламент і уряд ухвалили відповідні зміни до законодавства, які дозволяють бронювати від мобілізації працівників. Це можуть зробити органи державної влади та місцевого самоврядування, підприємства та організації, які мають мобілізаційне завдання або виробляють товари, необхідні для Збройних сил України. А також підприємства, установи та організації, критично важливі для економіки та забезпечення життєдіяльності населення. 

Станом на березень цього року забронювали понад пів мільйона фахівців. Найбільше в енергетичній, транспортній та аграрній галузях. 

Новий порядок бронювання фахівців набув чинності наприкінці січня 2023 року і уряд вже вдруге вносить до нього зміни. Постанова, зокрема зобовʼязує розглядати заяви про визнання підприємства критично важливим упродовж 10 робочих днів. Це дозволить уникнути затягування із розглядом з боку державних структур, які ухвалюють відповідні рішення. Йдеться про профільні міністерства та обласні державні адміністрації. 

Інша новація стосується одного із критеріїв, на підставі яких підприємству чи організації можуть надати статус критично важливого. Йдеться про сплату податків до державного та місцевого бюджетів на суму понад півтора мільйона євро. Тепер до цієї суми уряд дозволив зараховувати сплачений єдиний соціальний внесок. Це означає, що для менших підприємств, які раніше не могли вписатися у цей критерій, зараз буде реальніше його виконати.  

Раніше уряд затвердив сім критеріїв, три із яких потрібно виконати, щоб отримати статус критично важливого. Окрім вже згаданої сплати податків потрібно не мати заборгованості по ЄСВ, бути важливим для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади, мати рівень середньої зарплати не нижче середнього по регіону тощо. 

Уряд (зокрема, міністерство економіки) системно працює над тим, щоб зробити процедуру бронювання співробітників від мобілізації прозорою. У квітні в постанову внесли зміни, які скорочують час самої процедури – від подання списків військовозобов’язаних до зарахування їх на спецоблік може минути максимум 25 робочих днів. 

Однак аналітики Центру спільних дій вважають, що уряду не вистачає відкритості в цьому питанні. З моменту ухвалення урядових постанов до їх публікації може минути кілька тижнів. І йдеться не про засекречені документи. Така практика, на думку аналітиків, неприйнятна навіть під час війни. 

Джерело: Центр спільних дій

Джерело

Новости Украины