У більшості випадків хвороба не запитує, коли їй приходити. І чомусь зазвичай обирає для цього найбільш незручний час. Лише уявіть ситуацію, як ви поїхали десь на дачу за сотні кілометрів від міста, і тут знадобилися ліки, щоб збити високу температуру тіла, якатак невчасно раптово «підскочила» серед ночі.Найближча чергова аптека знаходиться за десятки кілометрів, а діяти потрібно негайно.Цей кошмарний сценарій незабаром може залишитися в минулому. Безпілотні роботизовані аптекиGrab2Go, які вже тестуються в Естонії, можуть зробити революцію в сфері охорониздоров’я та розв’язатипевні проблеми з надання фармацевтичної допомоги в нестандартних умовах у віддалених регіонах.
Останнім часом Естонія стикнулася з дефіцитом ліків, і, як повідомляється, людям інколи доводиться долати сотні кілометрів, щоб їх отримати. Для доступу до медицини, у тому числі й до забезпечення необхідними ліками в режимі 24/7,в березні 2024 р.було впроваджене цікаве технологічне рішення — безпілотні торгові аптечні станції, що здатні надавати аптечні послуги завдяки програмному забезпеченню Grab2Go, та дозволяють фармацевту проводити онлайн відеоконсультації та забезпечувати видачу необхідногоаптечного продукту.На відміну від мобільних аптечних пунктів, що впроваджені в Україні, щоб розв’язати питання доступності лікарських засобів на прифронтових територіях, у зонах надзвичайних ситуацій та в селах, в яких відсутні аптечні заклади, автономнароботизована аптекаGrab2G працюєбез персоналу таможе працювати 24 год на добу, 7 днів на тиждень.
- Нагадаємо, що перший мобільний аптечний пункт розпочав свою роботу у Харківській обл., про що повідомленона шпальтах «Щотижневика АПТЕКА».
Ключовою метою впровадження станції Grab2Go є боротьба з дефіцитомпрактикуючих фармацевтів, який наразі спостерігається як в Естонії, так і в інших країнах світу.
Наприклад, Федерація фармацевтичних профспілок Франції повідомила, що наразі дві третини французьких аптек не мають персоналу у достатній кількості.
Повідомляється, що після запуску автономної аптеки перші відгуки були дуже позитивними. Що й не дивно, адже окрім того, що робот зможе частково покрити потребу у робочій силі, практикуючі фармацевти фактично звільняються від відпуску ліків та мають можливість більше уваги приділити професійній консультації та фармацевтичній опіці пацієнтів, а населення найбільш віддалених регіонів отримуєдоступ до важливих лікарських засобів у будь-який час.
Проте впровадження роботизованих аптечних станцій викликає й низку запитань. Зокрема, що в майбутньому станеться з ринком праці, який буде заміщено роботами, та як правильно регулювати діяльність таких ініціатив, адже такий малоконтрольованийвідпуск ліківможе призвести до низки помилок у пацієнтів та навіть спровокувати летальні наслідки. Окрім того,зростаюча цифровізаціяжиттєво важливих послуг, включаючи охорону здоров’я, можезменшити доступ до них менш освічених з цих питань людейлітнього віку.
Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА» за матеріалами e-estonia.com