За інформацією: Суспільне Чернігів.
ФОТО: Getty images (ілюстративне)
Останнім часом чернігівці та жителі області телефонують на "гарячу лінію" управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області з питаннями щодо того, чому вони не можуть розпоряджатися грошима, які були перераховані їм на картку (заробітна плата або інші кошти).
Лише в травні було розглянуто 34 звернення з питань арешту рахунків, а за два тижні червня надійшло 53 такі звернення. Це пов’язано з тим, що з 6 травня набули чинності зміни до законодавства щодо боржників.
Арешт коштів боржників, незмога зняти готівку з картки, кого вважають боржниками, і як можна зняти арешт з рахунків? Про це в програмі "Праймвечір. Акценти" в ефірі Українського радіо "Чернігівська хвиля" розповіла заступниця начальника управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Алла Єдомаха.
Гостя студії Алла Єдомаха. ФОТО: Суспільне Чернігів
Далі з її слів.
Як змінилося законодавство щодо боржників
Річ у тім, що після введення воєнного стану на території України боржникам фізособам надали право здійснювати додаткові операції з рахунків, на кошти яких накладено арешт державними та приватними виконавцями, за умови, що сума стягнення виконавчим документом не перевищувала 100 тисяч гривень. 6 травня таку можливість для боржників скасували.
Тобто, якщо заборгованість була менше ніж 100 тисяч, то боржник міг вільно розпоряджатися коштами на картковому рахунку — банк їх не блокував. А, починаючи з 6 травня, ввели нові правила щодо стягнення цих коштів: якщо були накладені арешти на карткові рахунки, то всі кошти стали заблоковані, і люди не могли ними користуватися.
В чому полягають зміни
На сьогодні, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні, боржники, на кошти яких накладено арешт, можуть здійснювати видаткові операції з поточного рахунку на суму в розмірі, що протягом одного календарного місяця, не перевищує двох розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня – 13 400 гривень.
Також вони можуть сплачувати податки та збори, за умови, що такий поточний рахунок визначений для здійснення видаткових операцій. В такому випадку ці суми захищені для боржника і стягнення з них не буде.
Що робити, якщо кошти заблоковані
Для того, щоб боржнику зберегти право користуватися сумою 13 400 гривень щомісяця, яка зараз встановлена законом, треба обов’язково звернутися до органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця (до того, хто наклав арешт) із заявою про визначення поточного рахунку для здійснення видаткових операцій.
Виконавець, коли отримає таку заяву від боржника, повинен протягом двох робочих днів винести постанову про визначення рахунку для здійснення видаткових операцій. Цю постанову не пізніше наступного дня виконавець направляє до банку, в якому відкритий рахунок. Після цього постанова приймається банком до виконання і кошти в сумі 13 400 розблоковуються, а решта (якщо є) залишається під арештом та списується на погашення заборгованості.
Коли кошти будуть розблоковані
Зараз постанови від виконавця про визначення рахунку для здійснення видаткових операцій до банків надсилаються поштою, тобто процес неавтоматизований, тому банк може отримати цей документ протягом 14 календарних днів.
Про яких саме боржників йдеться
Це абсолютно всі люди, які не виконали рішення суду про стягнення аліментів, стягнення заборгованостей за будь-якими кредитними договорами, стягнення штрафів на користь держави, наприклад, за порушення правил дорожнього руху, стягнення за комунальні послуги.
Тобто, це будь-яка заборгованість, яка була у людини, визначена рішенням суду і не виконана в установленому порядку. Відомості про цю людину внесені в реєстр боржників, на неї відкрите виконавче провадження, тому всі кошти на карткових рахунках потрапили під арешт.
Чи можуть накласти арешт на "дитячі" кошти або пенсію
Виконавець, коли накладає арешт, не володіє інформацією, чи є це рахунок, на який надходять спеціальні кошти ("дитячі", лікарняні тощо). Тому арештовуються всі кошти. Якщо банк, отримавши таку постанову, розуміє, що рахунок має якийсь спеціальний режим використання або на нього надходять кошти, на які заборонено накладати стягнення, в такому випадку, він має повідомити державного виконавця про ці факти. Тоді, відповідно, арешт не накладається.
Більшість боржників вважають, якщо в них на картку надходить заробітна плата чи пенсія, то це є "спеціальний рахунок" і на нього не можна накласти арешт. Але відносно фізичних осіб боржників закон не визначив такого поняття як "рахунок зі спеціальним режимом використання". Тобто, у разі, коли заборгованість і банк виконує державну постанову виконавця про накладення арешту на кошти, то, відповідно, такі кошти блокуються. Бо пенсійні виплати та заробітна плата не входять до переліку коштів, визначених законом, на які не можна звертати стягнення.
Якщо боржник має декілька рахунків
Якщо людина має декілька рахунків (в одному чи в різних банках) і має борг, вона все одно має право визначити лише один рахунок для здійснення видаткових операцій (де буде збережено право користуватися сумою 13 400 грн щомісяця). Лише один і лише в одному банку.
Якщо наклали арешт в рамках завершеного виконавчого провадження
Визначення рахунку для здійснення видаткових операцій (де буде збережено право користуватися сумою 13 400 грн щомісяця) можливо лише в рамках відкритого виконавчого провадження. По провадженнях, які завершені, цього зробити неможливо. Там арешт може бути знятий з рахунку лише у випадку, коли людина сплатить всю заборгованість або коли стягувач напише, що не має претензій щодо сплати заборгованості. В такому випадку буде вже знятий повністю арешт з рахунків. Але визначення рахунку можливе лише в рамках відкритого виконавчого провадження.
Чи може людина не знати, що вона є боржником
Людина майже завжди знає, що вона боржник, адже з моменту відкриття виконавчого провадження інформація розміщується в єдиному реєстрі боржників. Крім того, більшості боржників автоматично підтягується інформація з "Дії": вони знають, що відкрите провадження та суму стягнення.
Коли борг погашений, інформація відносно особи виключається з Єдиного реєстру боржників. Поки людина знаходиться у Єдиному реєстрі боржників, значить борги не сплачені та в будь-який час можуть виникнути якісь незручності: щодо розпорядження коштами, щодо відчуження майна (адже арешт на майні також є до того моменту, поки борг не буде погашено).
Як діяти, якщо людина не знає, хто наклав арешт
Зазвичай, коли рахунок арештовується, то банк надсилає автоматичне повідомлення людині, хто наклав арешт та з якої причини. Тобто з повідомлення людина може дізнатися державного виконавця. Якщо ж такого повідомлення не надійшло, то можна прийти безпосередньо до банку і там уточнити, хто саме наклав арешт на кошти.
Інформація про адреси, де розташовані всі державні виконавчі служби області, розміщена на сайті Східного міжрегіонального управління. Крім адрес та телефонів, там можна дізнатися й про електронні рахунки, на які люди можуть сплатити кошти. Також відповідна інформація є і на сайті Міністерства юстиції.