У побуті українці часто-густо використовують слово «бабушка». Але так говорити не варто.
У побуті українці часто використовують слово «бабушка» / колаж УНІАН, фото pixabay.com
Говорити про те, що суржик робить мову живою та різноманітною – все одно, що переконувати всіх про користь бур’янів в огороді. Звісно, можна знайти певні аргументи та виправдання, чому гібридні українсько-російські словоформи мають право на існування (і цим грішать чимало українців), але варто визнати, що все це спотворює українську мову і ніскільки не сприяє її популяризації.
Скажімо, дико чути, коли у побуті українці часто-густо використовують слово «бабушка».
«Моя бабушка найкраща», «Мені бабушка приготувала на обід смачний супчик», «Моя бабушка любить дивитися серіали», «Якась бабушка продавала біля нашого будинку квіти, то я всі букети в неї купила», — охоче розповідають одне одному українці.
Відео дня
Однак так говорити не варто, якщо прагнете розмовляти гарною українською, бо слово «бабушка» — це суржик відповідно до словника Анти-суржика. На заміну цього поняття в українській мові є купа чудових слів, які, без сумніву, вас зачарують.
То ж як сказати «бабушка» українською? Можете взяти до уваги слово «бабуся». Відповідно до словника української мови, слово бабуся – це майже те саме, що баба, тільки ніжніший варіант.
«Бабуся, і, ж. Пестл. до баба. Взяла зілля, поклонилась: — Спасибі, бабусю! (Шевч., І, 1951, 52); — Чи воли, бабусю, говорять?.. — питає Чіпка в Оришки (Мирний, II, 1954, 48); За дівчиною чимчикувала стара бабуся (Ле і Лев., Півд. захід, 1950, 357)», — йдеться у словнику.
Можна, звісно, вживати і слово «баба». Ось яке пояснення цього слова знаходимо в Академічному тлумачному словнику української мови (СУМ):
«Баба, жін. 1. Мати батька або матері. Пустила баба внука, то він і побіг, тільки дверми стукнув (Анатолій Свидницький, Люборацькі, 1955, 212); І в темні зарості бузкові Од баби вимкнувшись тихцем, Малий трьохліток чорнобровий За хитрим диба горобцем (Вітчизна, 10, 1947, 40).
2. Стара віком жінка. Був собі дід та баба. З давнього давна, у гаї над ставом, Удвох собі на хуторі жили (Тарас Шевченко, I, 1951, 311); Баба глянула на Горпину, і в старих очах заграв жаль (Панас Мирний, I, 1954, 265)».
Однак на цьому зупинятися не треба, і можна підібрати собі якийсь милозвучний варіант, який якнайкраще передавати ваше відношення до бабусі. Так, у словнику синонімів української мови є милі варіанти, окрім слова «бабуся»: бабка, бабунця, бабуня, бабусенька, бабусечка, бабця.
Тепер ви знаєте, як звертатися до бабусі українською.
Читайте також:
«Заставити» можна гроші, до дітей так не кажіть: Авраменко назвав єдиний вірний варіант
Не ганьбіться своїм «поліцейським»: Авраменко пояснив, як звернутися до правоохоронців
«Сапожник» — як сказати українською: є одне дивовижне слово
Розмовляємо українською правильно – цікаві поради
Раніше мовознавець Олександр Авраменко розповів, чому словосполучення «офіційні документи» є неправильним. За його словами, на перший погляд – все у межах норми, але він закликає не вживати слова, які нічого не додають. Авраменко зазначив, що документи – це і є офіційні папери.