Байден – про крах «Банку Силіконової долини»: так працює капіталізм

Байден – про крах «Банку Силіконової долини»: так працює капіталізм

Фото: REUTERS/Dado Ruvic​

Суботнє банкрутство американського Silicon Valley Bank стало першим у ланцюговій реакції – за «силіконовим» потяглися й інші фінансові установи Америки, чиї ризики обвалитися досягли максимуму.

Нагадаємо, 11 березня фінансові регулятори штату Каліфорнія закрили Silicon Valley Bank, який працював здебільшого з технологічними стартапами. За інформацією CNN, цей банк став найбільшою кредитною організацією, яка збанкрутувала у США після фінансової кризи 2008 року. Активи Silicon Valley становили $209 млрд, з цієї причини установа входила до топ-20 банківської системи США. І з цієї ж причини вона збанкрутувала: впав попит на кредити, і банк вирішив заробити, вклавшись в іпотечні цінні папери. Однак у лихоманковому 2022 році компанії вирішили не ризикувати і зняти гроші з рахунків Silicon Valley Bank, надаючи перевагу замість найбільшого банку США для зберігання заощаджень звичайній скляній банці під матрацом. Банк, всі кошти якого пішли на купівлю іпотечних облігацій, був змушений їх поспіхом продавати за 75% їхньої вартості, тобто собі у збиток. Причому такий, що змушений був оголосити про банкрутство.

У результаті більше 1500 кліматичних та енергетичних компаній, чиї рахунки були відкриті в Silicon Valley Bank, можуть зіткнутися з великими проблемами. На долю банку, до речі, припадало і понад 60% фінансування сонячної енергетики в США.

У понеділок, 13 березня, за рішенням влади США усі вкладники «Банку Силіконової долини» отримали доступ до своїх коштів на рахунках та змогли врятувати свої гроші. А британська група HSBC заявила про намір купити філію Silicon Valley Bank. Вартість підрозділу встановили суто символічну – 1 фунт стерлінгів. Угоду провели за сприяння Банку Англії.

– Депозити будуть захищені без підтримки платників податків, – написав на своїй сторінці у соцмережах міністр фінансів Сполученого Королівства Джеремі Хант.

Адміністрація Сполучених Штатів не рятуватиме збанкрутілий Silicon Valley Bank, але допоможе вкладникам, — заявив міністр фінансів Джанет Йеллен в інтерв’ю CBS. Також у понеділок президент США Джо Байден звернувся до нації з приводу банківської кризи. Він запевнив, що доступ до депозитів усіх банків буде відкритий для їхніх власників, керівництво збанкрутілих банків звільнять, а американці можуть бути впевненими у тому, що банківська система США безпечна та захищена.

— Не будуть захищені лише інвестори у ці банки. Вони усвідомлено йшли на ризик, а ризик не виправдався. Так працює капіталізм, – резюмував Байден.

Фінансовий портал Marketwatch на тлі всього того, що відбувається, вже оголосив, що ще 20 банків США ризикують зазнати величезних збитків по цінних паперах: First Republic Bank, New York Community Bancorp та інші. Вже у круте піке пішов Signature Bank, популярний серед власників криптовалюти. Його активи на кінець 2022 року становили $110 млрд, а депозити – $88,59 млрд. Причиною зупинення роботи банку названо певні «системні ризики».

Джерело

Новости Украины