Президент США Джо Байден, 13 травня 2023 року, фото: Getty Images
Президент США Джо Байден виступить із промовою у Вільнюському університеті в середу, 12 липня, після саміту НАТО. Про це інформує посольство США у Литві.
“Я схвильований і зовсім не здивований, що президент Байден вирішив звернутися до литовців у цей важливий час, оскільки Вільнюс приймає саміт НАТО. Литва є близьким союзником і партнером, а зв'язок між нашими двома країнами сильніший, ніж будь-коли. З нетерпінням чекаю взяти участь у цій історичній події разом з народом Литви”, — заявив посол США у Литві Роберт Гілхріст.
Захід буде безкоштовним та відкритим для публіки, наголосили у посольстві.
11-12 липня у столиці Литви відбудеться Вільнюський саміт НАТО.
Що відомо про перспективи вступу України в НАТО
30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.
Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.
Президенти низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО "не на часі".
Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.