Міністр оборони України Рустем Умєров. Фото: Олександр Магула/Суспільне
Міністр оборони України Рустем Умєров сьогодні, 22 січня поговорив телефоном з очільницею оборонного відомства Бельгії Людивін Дедондер. Зокрема сторони обговорили перспективи оборонної співпраці між країнами.
Про це Рустем Умєров повідомив у Facebook.
"Провів продуктивну розмову з міністеркою оборони Бельгії Людивін Дедондер. Обговорили останні події на фронті та перспективи оборонної співпраці між нашими країнами", — йдеться у дописі глави Міноборони України.
Умєров подякував бельгійській колезі за участь в коаліції військово-повітряних сил, зокрема в програмі підготовки пілотів.
"Високо ціную непохитну підтримку бельгійських партнерів. Цього року Бельгія планує надати 611 мільйонів євро військової допомоги та має довгострокове зобов’язання підтримувати модернізацію наших Сил оборони", — поінформував Умєров.
4 січня 2024 року стало відомо, що Бельгія відправить два двомісні винищувачі F-16 і близько п'ятдесяти осіб до Данії для навчань українських пілотів.
Що відомо про передачу України F-16
Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і голова уряду Нідерландів Марк Рютте 19 травня 2023 року оголосили про готовність США схвалити навчання українських пілотів на винищувачах F-16.
Радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати можуть надати згоду на передачу Україні бойових літаків, зокрема F-16, за умови, що вони не застосовуватимуться для ударів по території РФ.
20 травня 2023 року нідерландський онлайн-сервіс для аналізу у сфері оборони повідомив, що Нідерланди скасували угоду про продаж винищувачів F-16 приватній компанії Draken International.
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час саміту G7 підтвердив, що його країна готова надати допомогу в підготовці українських військових пілотів.
Після саміту G7 стало відомо, що США розблокували навчання українських пілотів на винищувачах та постачання авіатранспорту іншими державами.
Американський президент Джо Байден торік у травні підтвердив намір США навчати українських пілотів на F-16, проте зауважив, що Київ пообіцяв не застосовувати літаки для ударів по російській території.
22 травня 2023 року речник Держдепу США Метью Міллер заявив, що постачання Україні винищувачів F-16 є пріоритетом. Реалізовувати відповідний план партнери України розпочнуть у найближчі місяці.
Наступного дня генсек НАТО Єнс Столтенберг вказав, що західні союзники визначатимуть індивідуально, коли починати навчання українських пілотів на винищувачах F-16.
20 серпня 2023 року прем'єрка Данії Метте Фредеріксен заявила, що країна планує відправити Україні 19 літаків F-16, перші шість — ближче до Нового року.
Зеленський повідомив, що Нідерланди нададуть 42 літаки. Літаки відправлять після того, як будуть виконані умови, серед яких забезпечення необхідної інфраструктури та завершення навчання пілотів.
13 листопада 2023 року у Румунії на військово-повітряній базі за 100 км від Бухареста відкрили навчальний центр пілотів F-16, де тренуватимуть українців.
22 грудня 2023 року стало відомо, що Нідерланди передадуть Україні 18 літаків F-16.
Наприкінці грудня 2023 року стало відомо, що перша група з шести українських пілотів, які пройшли підготовку у Королівських ВПС Великої Британії, зараз навчається керувати винищувачами F-16 у Данії після завершення базової програми підготовки у Великій Британії.
3 січня 2024 року міністр оборони Норвегії Бйорн Аріль Грам оголосив про відправку до Данії двох винищувачів F-16 для навчання українських пілотів використанню літаків. Під час виступу Грам зазначив, що Норвегія вже відправила 10 інструкторів до Данії, аби допомогти у підготовці льотчиків ЗСУ. Водночас за словами міністра, норвезькі військово-повітряні сили замінили власні F-16 на винищувачі п'ятого покоління F-35.
Від початку 2024 року Франція долучилася до підготовки українських льотчиків на західних багатоцільових винищувачах.