За інформацією: Суспільне Чернівці.
Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці
З 1 серпня у комунальних автобусах Чернівців планують перейти на безготівкову оплату проїзду. Як і в тролейбусах, там не можна буде розрахуватися через водія. Суспільне Чернівці розповідає, чи всі валідатори вже закупило місто та чи складають постанови не з вини пасажирів.
У комунальних автобусах № 1А, 5, 6, 7, 8, 9, 15, 29 перейдуть на безготівкову оплату, якщо 11 липня за таке рішення проголосують на засіданні виконкому.
Скільки валідаторів є у комунальному транспорті
У тролейбусах та комунальних автобусах приблизно 300 валідаторів, сказав у коментарі Суспільному заступник міського голови Ігор Крохмаль.
"Така кількість дає змогу розраховуватися в нормальному режимі. Але наша мета — на кожних вхідних дверях встановити по два валідатори, щоб було зручно і швидко розраховуватися. Ми над цим працюємо і будемо далі їх закуповувати", — каже Крохмаль.
Скільки коштує обслуговування валідаторів
За словами Крохмаля, наразі фірма, в якої Чернівці купили програмне забезпечення, обслуговує валідатори безплатно.
"Для них це теж великий проєкт, який вони реалізовують, і вони також зацікавлені. Після впровадження автоматизованої системи у всьому місті, коли у нас буде переможець конкурсу і буде визнаний оператором, встановлять додаткову оплату для обслуговування, але це невеликі гроші. Це не відобразиться ні на тарифі для громадян, ні на додаткових серйозних втратах для тролейбусного управління", — каже Крохмаль.
Чи складають постанови не з вини пасажирів
У Чернівцях в тролейбусах складають до 80 постанов на день. Більшість з них — на людей, які не оплатили проїзд. Водночас були випадки, коли пасажири оплатили проїзд через QR-код, але через проблему зв'язку з банком не було підтвердження оплати. Такі постановили скасовували, про це в етері Українського радіо. Чернівці сказав керівник ЧТУ Петро Лисак.
"Постанова не означає, що це вже кінцеве рішення. Якщо гроші зняли, наприклад, на наступний день, і людина потім надасть нам підтвердження, то такі постанови скасовуються. У людей є прямий зв'язок з нашою службою контролю і кожен такий випадок вирішується", — каже Лисак.
Крім цього, у пасажирів виникали проблеми з подвійним списанням. За словами Лисака, людям, які звертались через це, повертали гроші.
"Ця проблема вже вирішена, й тепер таких випадків не має бути. У Чернівцях система для безготівкової оплати повністю нова, вона впроваджується у нас в місті. Тобто досі вона ще ніде не працювала. Коли виникали ці всі недоліки, ми спільно з розробниками усували", — каже Лисак.
Чи допомагає е-квиток краще обліковувати пільговиків
Е-квиток впроваджували, оскільки він, серед іншого, дасть змогу краще облікувати пільговиків. Тоді міська рада зможе відшкодовувати тролейбусному управлінні гроші за пільговий проїзд не за коефіцієнтом, а за кількість поїздок пільговиків.
"Ми спостерігаємо тенденцію, яка нам показує, що пільговиків менше за червень — приблизно 100 тисяч громадян менше, ніж коефіцієнт, по якому ми відшкодовували. Але тут слід розуміти, що ще не всі громадяни отримали картки, і ця робота буде продовжуватися ще протягом липня", — каже Крохмаль.
Перші висновки щодо реальної кількості перевезення пільговиків зможуть зробити за підсумками роботи червня, липня та серпня, каже Крохмаль.
Чи штрафуватимуть пільговиків без транспортної картки в автобусах
За словами Крохмаля, пільговиків штрафуватимуть, коли закінчиться перехідний період.
"Зараз ми здебільшого роз'яснюємо громадянам, що обов'язково мати пільгову транспортну картку, і намагаємось як найшвидше завершити видачу пільгових карток. Людям, які мають право на пільговий проїзд, але ще не оформили картку, обов'язково треба її оформити", — каже Крохмаль.
Затримки з видачею транспортних пільгових карток були через те, що виробники не завжди вчасно поставляли заготовки на картки — пластик. Тепер, за словами Крохмаля, готові видавати картки в обумовлені терміни.
Куди звертатись при проблемах з оплатою
- Зателефонувати за номером телефону +380504342989;
- Написати особисте повідомлення Чернівецькому тролейбусному управлінню у Facebook;
- Написати в Telegram-бот підприємства.
Як платити за проїзд безготівково
- за допомогою валідатора в салоні тролейбуса. До валідатора потрібно прикласти смартфон, банківську чи транспортну картку, пролунає звуковий і світловий сигнал, який свідчить про успішну оплату. Втім чеків валідатори з 1 жовтня не видають.
- у додатку "Приват24" — для цього потрібно відкрити додаток та відсканувати QR-код в салоні тролейбуса.
- ще до входу у тролейбус чи автобус можна купити квиток за готівку через термінали самообслуговування EasyPay, City24 та iBox. Такими квитками потрібно скористатися впродовж години.
На facebook-сторінці ЧТУ повідомили, що впродовж першого місяця безготівкової оплати у тролейбусі оплатили майже мільйон поїздок:
- майже 55% — транспортними картками,
- понад 23,5% — банківськими картками,
- майже 22% — QR-кодами,
- 0,1 % квитками з терміналів самообслуговування.
Який розмір штрафу
За неоплачену поїздку контролери штрафують у десятикратному розмірі вартості проїзду, каже Лисак. У тролейбусах — 200 гривень, у маршрутках — 280 гривень.
Як отримати пільгову картку
Потрібно подати електронну заяву на сайті тролейбусного управління або звернутися до ЦНАПу. Коли картка буде готова, людині зателефонують й повідомлять, де вона може її забрати.
Зробити це потрібно впродовж трьох днів після дзвінка, повідомили в тролейбусному управлінні. Для цього людина має мати з собою паспорт, ідентифікаційний код та пенсійне посвідчення.
На пільговій картці є фото та персональні дані людини, яка має пільгу на проїзд, тому інша людина не може скористатися карткою.
Також транспортну картку може оформити пільговик, який працює в Чернівцях. Для цього потрібна довідка з місця роботи. Щодо пільговиків з інших громад — станом на липень жодна громада не уклала договір на відшкодування за проїзд пільговиків, каже Лисак.