За інформацією: Суспільне Чернігів.
ФОТО: Суспільне Чернігів
На Чернігівщині офіційних безробітних стало майже вдвічі менше — станом на 1 березня їх налічувалось 5 865. Протягом перших двох місяців 2023 року поставили на облік 1 411 безробітних. Це на 60% менше, ніж за такий же період минулого року.
Чому менше людей стають на облік у службі зайнятості, та як зараз держава стимулює процеси працевлаштування, в коментарі Суспільному розповів заступник директора Чернігівського обласного центру зайнятості Сергій Роговець.
За його словами, є три основні причини. Перша полягає в тому, що багато людей покинули область у перші місяці повномасштабного вторгнення. Сергій Роговець вважає це найголовнішою причиною.
Детальніше про те, як змінювалась демографія протягом року широкої війни в Чернігові й області, ми розповідали в цьому матеріалі.
Другою причиною називає мобілізаційні процеси – каже, це також впливає на кількість безробітних на обліку.
Третьою – зміни в законодавстві з 29 жовтня 2022 року.
"Змінилися критерії виплати допомоги по безробіттю, змінилися категорії людей, які отримують виплати. На період воєнного стану виплата допомоги не може перевищувати 90 календарних днів, а для осіб передпенсійного віку (за рік до пенсії) – не більше 360 календарних днів", – говорить Сергій Роговець.
Заступник директора Чернігівського обласного центру зайнятості Сергій Роговець. ФОТО: Чернігівський обласний центр зайнятості
До набуття чинності цього закону виплати люди отримували протягом 270 або 360 днів, в залежності від статті звільнення.
Роговець каже, це з одного боку стимулює безробітних до більш активного пошуку, але є люди, які, коли припинилися виплати грошової допомоги, просто припинили реєстрацію.
За його словами, Служба зайнятості нині переходить від пасивних виплат допомоги по безробіттю до активних програм сприяння зайнятості й стимулювання роботодавців до створення нових робочих місць.
Крім того, запровадили стимули для роботодавців: податкові пільги (за працевлаштування ВПО, наприклад), ваучери, допомога в професійному зростанні.
"Значно збільшуються активні програми зайнятості для стимулювання роботодавців створення робочих місць, особливо категорій, які потребують додаткових стимулів –передпенсійники, мами з дітьми. Роботодавець не дуже їх хоче приймати на роботу, і для цього держава надає додаткові стимули, щоб їх працевлаштувати".
Також Сергій Роговець сказав, що в "Армії відновлення" вже залучені понад 1000 жителів Чернігівщини.
Як Суспільне писало раніше, в рамках цієї програми безробітні зводять фортифікаційні та захисні споруди, приводять у належний стан об’єкти цивільного захисту населення, розчищають від чагарників придорожні смуги поблизу блокпостів, підстанцій електромереж, заготовляють дрова, плетуть маскувальні сітки, здійснюють вантажно-розвантажувальні роботи.
На період участі у суспільно корисних роботах з безробітними укладають строковий трудовий договір, згідно з яким оплата праці не може бути нижчою за мінімальну зарплатню — 6 700 гривень. Виплати проводить служба зайнятості.
Щодо найбільш актуальних вакансій зараз в області, Сергій Роговець називає такі: швачки, продавці, водії тролейбусів, трактористи, підсобні робітники.