За інформацією: Суспільне Чернігів.
Кладовище в селі Замістя. Суспільне Чернігів
Ініціативна група жителів села Замістя, що на Чернігівщині, від місцевої влади вимагає зупинити хаотичне поховання, отримати централізоване водопостачання у свої домогосподарства та встановити високий цегляний паркан навколо кладовища. Їх будинки за 30 метрів від могил. Місцева жителька Валентина Спотікалова розповіла, що до її будинку кладовище наблизилось у 2022-му. Жінка скаржиться на погіршення стану здоровʼя та повʼязує це з неякісною водою з колодязя.
"Як можна жити по сусідству із кладовищем? Не дотримуючись ніяких санітарних вимог. Я написала купу колективних звернень. Ми ж домовились про те, що будуть підхоронювати біля місць рідних, якщо там є місце. Ось же заховали. То не рідний і поруч наклали ще дві могилки. Там рідних нікого немає. Буде оця безконтрольність продовжуватись і далі", — говорить Валентина Спотікалова.
Валентина Спотікалова. Суспільне Чернігів
Валентина Сполітакова розповідає: в її дитинстві на тому місці пасли худобу.
"Люди потихеньку ховали людей. Копали ями й ховали. І я своїх рідних, свою маму і тата я поховала тут".
Кладовище в селі Замістя. Суспільне Чернігів
Будинок Ніни Рожкевич розташований поруч. В неї, як і у Валентини, немає централізованого водопостачання. Жінки користуються одним колодязем на двох.
"Людина, яка живе тут у мене поруч, вона побоялася сказати це наживо. Років 10 тому по знайомству тричі носила воду з колодязя і за кожним разом там була кишкова паличка", — каже Валентина Сполітакова.
Ніна Рожкевич. Суспільне Чернігів
Кладовище в селі Замістя. Суспільне Чернігів
Город Ніни Рєзнікової поряд з кладовищем. Жінка пояснює, що від її колодязя до першого поховання кількасот кроків.
"Почались поховання отут 40 років тому і за цей час у всіх нас вода дуже зіпсувалася в колодязях. Ніхто її не пʼє. Зробили свердловини і теж не дуже добра вода. Нас по суті вбивають. Воду я вже вісім років пʼю тільки з Прилук, привозимо очищену воду. Але я все поливаю. Буває, їсти з неї варю".
Ніна Рєзнікова. Суспільне Чернігів
Як реагує місцева влада
Тетяна Терентій – староста Замістя. Пояснює: це діюче сільське кладовище на землях комунальної власності. З її слів, за останні два роки тут поховали 14 людей.
"Вони підпоховані в звʼязку з тим, що тут поховані їхні родичі. Інших людей протягом минулого року (2024 року, — ред.) тут не проводилось поховання і позаминулого року (2023 рік, — ред.) – ні. Території кладовища ми не розширяли за моє життя і люди це підтверджують. І зараз територія кладовища не розширюється".
Староста каже: контроль за новими похованнями поклала на одного з місцевих жителів.
Тетяна Терентій. Суспільне Чернігів
Пів року тому, за словами Тетяни Терентій, навколо кладовища почали здійснювати роботи з благоустрою – спиляли дерева, вирили рів та встановлюють паркан.
"Тут не просто дерева, а суцільні чагарники дикорослої порослі були. Смітники. Оце тут все було звалене. Тут страшно пройти було. Верхівки дерева були заплутані в лінії електромереж", — каже староста округу.
Кладовище в селі Замістя. Суспільне Чернігів
Голова Сухополовʼянської громади Денис Росовський каже: всі роботи погоджені виконавчим комітетом та депутатами. Бюджету громади це коштувало 127 тисяч гривень.
"Щоб ці поховання наближалися до помешкань людей, які піднімають ці питання, то воно не має місця. Ми не маємо наміру на оцій ділянці здійснювати поховання. Воно буде контролюватися і контролюється, щоб ми не ховали тут мешканців, щоб це не призводило до цієї напруги".
Денис Росовський. Суспільне Чернігів
Що кажуть у Держпродспоживслужбі
У Держпродспоживслужбі з цією ситуацією знайомі, розповів Суспільному начальник районного відділення Анатолій Кірієнко. З його слів, санітарна зона навколо кладовища не витримана, оскільки не перевищує 300 метрів.
Також Анатолій Кірієнко каже, якщо кладовище розташоване вище рівня ґрунтових вод, які наповнюють місцеві колодязі, то санітарна зона збільшується взагалі до 500 метрів.
"Не маючи централізованого водопостачання загроза виникатиме тоді, якщо дане кладовище буде піддаватися підтопленню і вода буде потрапляти у водоносні горизонти. Якщо буде доведено, що у воді є домішки, то потрібно передати діло в правоохоронні орган і вони вирішують питання. Хотілося б рекомендувати сільській громаді — будівництво нового кладовища".
Анатолій Кірієнко. Суспільне Чернігів
Денис Росовський каже, вони розглядають питання нового кладовища та підведення централізованого водопостачання, але грошей на такі багатомільйонні проєкти громада поки не має.
Читати ще
Читати ще
Про що голови громад з Чернігівщини говорили з президентом Зеленським у третю річницю деокупації області