За інформацією: Суспільне Чернівці.
Табличка вулиці Мічуріна у Клішківцях. Суспільне Чернівці
Чернівецька область залишається у переліку регіонів, де ще є радянські назви вулиць, які підлягають перейменуванню в межах деколонізації. У сусідніх областях кількість таких вулиць менша.
Суспільне Чернівці дізналось перелік вулиць, які ще не перейменували, а також причини, чому цього не роблять.
Дані щодо неперейменованих вулиць збирає громадська організація "Деколонізація України". Наприкінці квітня вони оприлюднили оновлену мапу з кількістю вулиць, які треба перейменувати у межах декомунізації та деколонізації.
Оновлена мапа з кількістю вулиць, які треба перейменувати у межах декомунізації та деколонізації. Деколонізація. України
Ми запитали у них перелік вулиць в Чернівецькій області, а також звернулись з інформаційними запитами до громад та ОВА.
Перелік вулиць
Чернівецький район:
Неполоковецька селищна рада:
- вулиця Ковалевської у селі Оршівці,
Боянська сільська рада:
- вулиця Мічуріна у селі Бояни,
Ванчиковецька сільська рада:
- вулиця Малиновського у селі Ванчиківці,
- вулиці Горького та Галкіна у селі Костичани,
- вулиця Комарова у селі Черленівка,
Мамаївська сільська рада:
- вулиця Клевчука у селі Мамаївці,
Чагорська сільська рада:
- вулиці Гагаріна та Першотравнева у селі Луковиця,
- вулиця Першотравнева, провулки Титова і Гагаріна у селі Молодія,
- вулиця Горького у селі Чагор.
Дністровський район:
Сокирянська міська громада:
- вулиця Макаренка у селі Романківці,
Кельменецька селищна рада:
- вулиця Мічуріна у селі Вартиківці,
Клішковецька сільська рада:
- вулиці Мічуріна, Черняховського і Кліща у селі Клішківці,
- вулиця Кошового у селі Малинці,
- вулиця Черняховського у селі Млинки,
- вулиця Кошового у селі Шилівці.
Недобоївська сільська рада:
- вулиця Ковпака у селі Владична,
- вулиця Мусоргського у селі Зарожани,
- вулиця Мічуріна у селі Керстенці,
- вулиця Ковпака у селі Ширівці.
Що відповіли у громадах
Ванчиковецька громада
Через заборону проведення громадських зібрань у громаді проводили опитування на сайті та телефоном — у період з кінця травня до середини липня 2022 року. У відповіді на запит йдеться, що участь в опитуванні була дуже низька, а пропозицій нових назв для перейменування не надходило.
Через низьку активність жителів це питання вирішили відтермінувати до завершення воєнного стану.
Водночас на виконання розпорядження ОВА від липня 2024 року в громаді вже перейменували 19 вулиць та провулків. Не перейменованими випадково залишились, як стверджують у громаді, чотири вулиці:
- вулиця Малиновського у селі Ванчиківці,
- вулиці Горького та Галкіна у селі Костичани,
- вулиця Комарова у селі Черленівка.
Чагорська громада
У Чагорській громаді відповіли, що зазначені вулиці не містяться у переліках, які підпадають під закон про декомунізацію. А також, що на громадських слуханнях жителі вулиць виступили проти перейменування.
Відповідь Чагорської громади. Суспільне Чернівці
Водночас уточнили, що у разі, якщо протягом визначеного часу громада не перейменує назви вулиць, які підпадають під дію закону, це має зробити обласна адміністрація розпорядження голови.
Голова громадської організації "Деколонізація. Україна" Вадим Поздняков каже, усі ці вулиці підпадають під дію закону. Водночас повного переліку таких вулиць не існує, а на сайті Інституту нацпам'яті оприлюднили фахові висновки щодо найбільш спірних назв.
"Громади мали б керуватися роз'ясненнями Інституту або розумінням того, що все російське має піти геть. Горький був українофобом. Вулиці Гагаріна й Титова були по всьому колишньому СРСР. Ці назви є маркером так званого спільного топонімічного простору з Росією, аби показати, що ми всі – один народ. Цього треба позбуватися", – каже Поздняков.
Табличка з назвою вулиці Гагаріна. Фото: Марія Пайлик/Суспільне Чернівці
Неполоковецька громада
У Неполоковецькій громаді відповіли, що вулиця Ковалевської вже перейменована. Рішенням сесії від 20 червня 2024 року нова назва вулиці — Квітнева.
Сокирянська громада
У Сокирянській громаді, за даними організації "Деколонізація. Україна", залишилась одна неперейменована вулиця — імені Макаренка у селі Романківці. Антон Макаренко — радянський педагог та письменник, який писав твори російською мовою. Попри українське коріння, ідентифікував себе росіянином. Через процес декомунізації назви вулиць на його честь підлягають перейменуванню.
У відповідь на запит Суспільного у громаді повідомили, що у 2023 році вже перейменували назви низки вулиць, а вулиця Макаренка до цього переліку не входить, бо не фігурує у списку Українського Інституту Національної Памʼяті.
Водночас на сайті Інституту є фаховий висновок щодо цієї назви, яким визнають використання імені Макаренка в назвах – пропагандою російської імперської політики.
Відповідь Сокирянської громади. Суспільне Чернівці
Клішковецька громада
У громаді повідомили, що за рік з 2023 по 2024-й провели 15 громадських слухань щодо перейменувань. У результаті цього нові назви отримали 67 вулиць.
Щодо неперейменованих вулиць відповіли наступне:
Відповідь Клішковецької громади. Суспільне Чернівці
"Якщо мають на увазі того самого партизана, то його вулиці були перейменовані майже по всій Буковині. Лишилася ця одна. Він був ідейним комуністом. Входив до комуністичних партій Франції, Румунії", – каже Поздняков.
За його словами, якби назва вулиці Кошового була пов'язана з виборною службовою особою Запорізької Січі, то мала б називатися Кошова.
"Щодо Черняховського, то це був такий комуністичний військовик. Чи мав він стосунок до цього села? Зрозуміло, що це було навмисно зроблено для створення великого комуністичного пантеону", – каже Поздняков.
Кельменецька громада
Щодо вулиці МічурінаРосійський біолог та селекціонер., то Інститут нацпам'яті цьогоріч звертався до Кельменецької громади з вимогою перейменувати цю вулицю, каже Поздняков. Тоді у громаді – відмовили, бо "в результаті обговорення жителі громади вирішили не перейменовувати вулицю".
Водночас у відповіді на запит Суспільного повідомили, що на черговому засіданні місцевої комісії з топоніміки у травні планують розглянути питання щодо перейменування вулиці Мічуріна.
Недобоївська громада
У громаді повідомили, що зазначені вулиці не були включені до переліку на перейменування. Однак питання планують розглянути на черговому засіданні виконкому.
Мамаївська та Боянська громади не відповіли на запити Суспільного. Ми звернулися до них повторно – очікуємо на відповіді.
Що кажуть в обласній адміністрації
Для перейменування вулиць в області в середині 2024 року створили робочу групу. Зібрали інформацію щодо понад 13 тисяч топонімів. Надавали громадам рекомендації.
Тепер ініціюють звернення до органів місцевого самоврядування щодо перейменування вулиць, назви яких містять символіку комуністичного режиму та російської імперської політики, які ще залишились.
Читати ще
Читати ще
Вже без Гагаріна та Колгоспної: на Буковині перейменували усі вулиці, назви яких пов’язані з СРСР чи Російською імперією
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]