За інформацією: Суспільне Чернігів.
Наталія Хмельницька — сусідка матері Вікторії Спартц. Суспільне Чернігів
Наталія говорить, що раніше пишалася Вікторією Спартц, а після останніх заяв конгресвумен-республіканки свою думку змінила.
"Я особисто всім розказувала, що Вікторія Спартц – це моя сусідка. Її мати живе в сусідньому під'їзді. Якщо вона не збирається підтримувати Україну, не підтримує її, ніяк не сприяє підтримці України, то вона не має права, не те, що вимагати від України позбутися своїх територій в обмін на якийсь шантаж від Росії. Вона не має навіть права радити нам, за кого нам голосувати".
Відвідини Чернігова Спартц у 2022-му
У 2022 році Вікторія декілька разів відвідувала Чернігів та спілкувалася з місцевими жителями, які пережили блокаду. Зокрема з нею говорив волонтер Олег Бібіков. Він пригадує одну із таких зустрічей.
"Вона куштувала піццу з картоплею фрі та копченою паприкою, яку ми готували для військових. Їй дуже подобалось. Узвар дуже подобався. Взагалі проводили доволі гарно і продуктивно час, обговорювали подальші стратегічні кроки. Це дуже потужна людина, яка в той момент, коли ми спілкувалися, дуже горіла допомогою для країни і була в захваті від того, що ми всі українці вистояли. Вона і не сумнівалася, що так буде".
Волонтер Олег Бібіков. Суспільне Чернігів
Олег Бібіков з Вікторією Спартц у 2022 році у Чернігові. З особистого архіву Олега Бібікова
Щодо останніх заяв Вікторії Спартц Олег Бібіков каже наступне:
"Я не згоден з цими заявами, я думаю, що там є щось інше, що ми не чуємо або не бачимо".
"Вона не українка, вона перевертень", — вчителька історії про Спартц
Вчителька історії 15-го ліцею Валентина Руденок пам’ятає Вікторію Спартц. Каже: на той час працювала бібліотекаркою і дівчина часто приходила до неї за книгами.
"Що помічалось? Вона жодного разу, практично я не пам'ятаю, щоб вона посміхалась. Тобто дівчинка, яка живе сама в собі. Вона, як «сіре мишенятко», ніяка була. Тобто, це не була людина, яка чітко відстоювала свої принципи, щось говорила, чимось була незадоволена. Ні. Тихенько приходила, читала і все".
Вчителька історії 15-го ліцею Валентина Руденок. Суспільне Чернігів
Вчителька згадує, як навчалася Вікторія Спартц:
"Ми намагалися більше згадати за неї, як вона навчалася. Підтверджуючи те, що вона дійсно отримала золоту медаль, то з десятого класу це її журнал. І перше, наприклад, що впадає у вічі — це дійсно гарні оцінки. Так, одні п'ятірки. Тобто, відмінниця навіть з російської мови і літератури. На той період це було".
Валентина Руденок каже: у 2022 році директорка ліцею зверталася до Вікторії Спартц за допомогою у відновленні закладу.
"У нас були вибиті шибки. У нас були поламані рами, двері й все-все. І ми зверталися до неї й до інших дітей про якусь допомогу. Так ось ті інші, які в Америці, вони дійсно нам допомогли. А ось чомусь Вікторія взагалі відхрестилася. Я зараз не вважаю, що вона українка. Вона перевертень, зрадниця, яка зрадила і 15-й ліцей, і свою Носівку".
Що відомо про Вікторію Спартц
Вікторія Спартц (Кульгейко) народилася у 1978 році у місті Носівка, але згодом переїхала до Чернігова. Навчалася в Чернігівській школі №15. У 2000 році жінка емігрувала до США після знайомства зі своїм майбутнім чоловіком Джейсоном. Вони оселилися в Індіані, його рідному штаті, де Спартц народила двох доньок. Працювала у сфері бухгалтерського обліку та нерухомості. У листопаді 2020 року Спартц стала першою українкою у Конгресі США.
Спартц стала однією із перших офіційних осіб США, що назвали дії Росії в Україні "воєнними злочинами", а російське вторгнення "божевільним геноцидом українського народу". На момент вторгнення її родина, Кульгейки, жила на Чернігівщині, область на той час перебувала у блокаді Росії. На початку березня 2022 року будинок, де мешкала її 95-річна бабуся, був пошкоджений від російських бомбардувань.
Читати ще
Читати ще
«Ми засмучені й розчаровані»: як у Чернігові говорять про конгресвумен Спартц, яка блокувала допомогу Україні
Разом із сенатором США Стівом Дейнсом стала першою з офіційних представників США, хто відвідав Україну після початку повномасштабного вторгнення Росії. Також є єдиною серед законодавців США, хто відвідав прифронтові зони, зокрема й Чернігів після деблокади. Загалом, упродовж квітня-травня 2022 року шість разів відвідала Україну, разом із неоголошеним візитом до Бучі із сенатором США Стівом Дейнсом і візитом до Львова, Києва та Одеси з конгресменом Тімом Волбергом.
9 травня 2022 року взяла участь в урочистій церемонії підписання в Овальному кабінеті Білого дому Закону про ленд-ліз для захисту демократії Україною.
Але вже влітку 2022-го, Спартц почала критикувати Зеленського, закликаючи його "припинити грати в політику і розводити театр".
У липні 2022 року Вікторія надіслала листа президенту Джо Байдену з проханням надати інформацію щодо наглядових процедур, які здійснюються щодо керівника Офісу президента Зеленського Андрія Єрмака.
18 січня 2023 Спартц звернулася до адміністрації Президента США Джо Байдена з закликом надати Україні ракетні системи GMLRS і ATACMS оскільки "найближчі шість місяців стануть вирішальними для України".
20 квітня 2024 року вона проголосувала проти законопроєкту щодо допомоги Україні на суму 61 мільярд доларів.
На початку червня 2024 року стало відомо, що у США розслідують поведінку конгресвуменки Спартц через скарги персоналу на її "лють та токсичність".
7 квітня британське видання The Telegraph опублікувало матеріал у якому Вікторія Спартц сказала, що українці мають змиритися з передачею частини територій Росії та вимагати відставки президента Володимира Зеленського.
"Я просто не розумію як вони (Україна) можуть вимагати збереження територій. Якщо вони виграють війну — це вже буде інша справа", — сказала Спартц.
Підтримуючи рішення Дональда Трампа про переговори з Володимиром Путіним і критикуючи Володимира Зеленського, як зазначає The Telegraph, Спартц заявила, що "легкого рішення немає".