«Це те, що об’єднує військових і цивільних»: на Черкащині триває «Фестиваль Нескореної Nації»

Суспільне Черкаси

У Холодному Яру на Черкащині другий день поспіль триває "Фестиваль Нескореної Nації ". На 16 липня запланували різноманітні заходи, зокрема, піші екскурсії, гутірки, трейловий забіг, виступи музичних гуртів, ярмарок майстрів тощо, розповів Суспільному член оргкомітету фестивалю Віктор Васюра.

Від ранку працював ярмарок майстрів, польова кухня, музичні гурти готувалися до виступів, а гутіркові галявини — приймати спікерів та відвідувачів. Тим часом усі охочі мали нагоду долучитися до пішої мандрівки Холодним Яром за участі співробітників Національного парку. Також функціонував дитячий майданчик.

Суспільне Черкаси

"Особливо цього року ми зробили акцент на допомогу військовим, які були поранені на війні. Будуть лекції, присвячені реабілітації бійців, психології. Ми намагаємося під час фестивалю як згадувати загиблих, так і допомогти тим, хто повертається з війни ", — пояснив Віктор Васюра.

Суспільне Черкаси

Перед цим, додав він, перерва у фестивалях, які тривали із 2015-го, була два роки. У нинішньому ж році вагалися до останнього, чи його проводити:

"Це рішення далося непросто. На початку повномасштабного вторгнення Росії загинули незмінний ведучий фестивалю, поет Юрій Руф та один з членів оргкомітету, волонтер Павло Собко. До того ж багато з тих, хто організував фестиваль, нині на війні. Однак великими зусиллями ми все ж зібрали такий захід. До повномасштабної війни його масштаб був інший, але наразі зібралося близько двох тисяч людей, що навіть перевищило наші очікування".

Суспільне Черкаси

Трейловий забіг "RunЯр" пройшов за участі учасників бойових дій та цивільних.

Пластун Ігор з Черкас прибіг першим. Це зайняло в нього трохи більше як годину.

"В організованих забігах я брав участь вперше. Траса в цілому нескладна, але в деяких моментах дуже палило сонце. Проте організатори подбали про безпеку учасників, чергували швидкі, тому все пройшло нормально".

Сергій Заруба — місцевий. На фестивалі продає вироби з воску.

Суспільне Черкаси

Суспільне Черкаси

"Свічки я роблю із готових форм, деякі вигадую сам. Також робимо з дружиною фруктові чаї. Наприклад, є чай із листя вишні", — розповів він.

Пані Юлія варить козацький куліш.

"Такий куліш колись варили козаки. Наш директор заповідника знає як його готувати і поділився з нами. Пропонуємо його всім козакам і козачкам на фестивалі, однак рецептом не ділимося. Людям смакує, значить, рецепт опанували", — зазначила вона.

Суспільне Черкаси

Ірина Корольова з дітьми на фестивалі другий день.

"У перший день до пізньої ночі гуляли на концерті, тому спробували кулішу, щоб набратися сили", — розповіла вона.

Суспільне Черкаси

Ксенія з Кропивницького робила глечик на майстер-класі.

"Мені було дуже цікаво. На це пішло десь 20 хвилин", — пояснила вона.

Майстер Микола Світайло, який навчав дівчинку, розповів, яку техніку застосовує у своїх роботах:

"Працюємо у техніці молочіння. Це коли молочними жирами закриваються пори у глині. Я цим займаюся понад десять років. Сам теж із Кропивницького, тому віддам Ксенії її виріб, коли зустрінемося в рідному місті. Я до Холодного Яру їжджу постійно".

Суспільне Черкаси

Фестиваль благодійний, тому всі охочі могли залишити кошти у спеціальних скриньках. На одній з локацій відвідувачам показали експонати з війни. Це для того, аби нагадати людям, що війна не закінчилася і нашому війську потрібна допомога, пояснила координаторка-волонтерка "Центру допомоги армії" Іванна Дубова.

"Ми показали тубуси з-під снарядів, уламок ракети, який нам передали військові, коли ми були на передовій, коробки з-під набоїв, а також бойовий бронежилет нашого побратима, який зараз у відпустці", — розповіла вона.

Суспільне Черкаси

Серед іншого волонтери показали іграшку, яку передали черкаські воїни з передової.

"Це їхній, так би мовити, талісман. Коли прилетіла ракета С-300, вона там була, і всі наші хлопці лишилися живі. Ця іграшка — як символ дитинства на фронті, тому що там є діти, вони звідти повиїжджали і лишили свої іграшки. Саме в той момент вціліли і військові, і ця іграшка".

Суспільне Черкаси

До "воєнних" локацій люди підходять часто, цікавляться, розпитують, додала волонтерка:

"Ми розповідаємо про кожну інсталяцію. Це такий нібито шматок фронту. Ми хотіли показати у чому ходять наші і російські військові, з чого стріляють. У нас завжди біля локації стоїть скринька для донатів. І вже сьогодні ми поставили нову. Люди долучаються до збору і це важливо".

Для неї цей фестиваль — це символ єднання, пояснила Іванна:

"Єднання нації, військових з цивільними. Всі наче знають, що є війна, але вона є десь у телевізорі, в телефоні, а тут люди наживо можуть побачити ці, так би мовити, шматки війни, відчути це, задуматися".

Суспільне Черкаси

Суспільне Черкаси

Олена приїхала на фестиваль із Києва.

"Я взагалі люблю фестивалі. Звісно, нині війна і не до цього, але нинішній захід не схожий на інші. Я бачила, як тут моляться за загиблих, як цінують своїх героїв, історію, як розповідають про Україну і її боротьбу. Тому такі заходи потрібні", — зазначила вона.

Планує приїхати на фестиваль і наступного року, сподівається, вже після перемоги України, додала жінка.

Суспільне Черкаси

Суспільне Черкаси

Суспільне Черкаси

Суспільне Черкаси

Суспільне Черкаси

Суспільне Черкаси

Суспільне Черкаси

Суспільне Черкаси

Суспільне Черкаси

Суспільне Черкаси

Джерело

Новости Украины