«Часто не мають доступу до якісної освіти». Як буковинці навчають дітей з прифронтових територій

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Учасники проєкту від ГО «Навчай для України». ГО «Навчай для України»

П'ятеро буковинців навчають онлайн дітей з прифронтових територій у межах програми, яку втілює громадська організація "Навчай для України". Вони викладають математику, історію, хімію та англійську мову. Так допомагають школярам наздогнати втрачені знання. Загалом до програми долучилося 500 волонтерів з України.

Про це Суспільному розповіла комунікаційна менеджерка ГО "Навчай для України" Олеся Кіцанюк.

"Є діти, у яких вперше за цей навчальний рік провели заняття"

Програма "Студментор" розпочалася у лютому 2024 року. За майже рік у ній взяли участь понад 500 менторів. Найбільше волонтерів долучилося з Києва. Перед контактом з дітьми менторів навчають. Упродовж кількох хвиль охопили понад 900 дітей.

Молодь викладає для учнів 5-11 класів з Дніпропетровської, Запорізької, Житомирської, Київської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської, Одеської, Чернігівської, Луганської та Донецької областей.

"Ми навчаємо дітей з прифронтових регіонів або переселенців. У них часто немає доступу до якісної освіти. Є діти, у яких вперше за цей навчальний рік саме ментори проводять заняття з деяких предметів, оскільки у сільських школах бракує кадрів і буває, що деякі предмети для них банально не викладають", – розповідає Олеся Кіцанюк.

В центрі менторка Юлія Кучера. ГО «Навчай для України»

Чернівчанка Юлія Кучера зараз навчається на третьому курсі Львівського національного університету. Вивчає прикладну математику. Про програму дізналася влітку минулого року. Долучалася до двох хвиль і ще планує. Каже, для неї було корисним навчання менторству, коли розповідали, як доносити матеріал, які завдання потрібно давати учням та на яких платформах варто працювати.

"Спочатку був ковід, потім повномасштабна війна – діти перестали нормально вчитися. Я вирішила: якщо можу якось допомогти, то зроблю це. Спочатку викладала для двох дев'ятикласниць з Сум та Миколаєва. В однієї з них були відчутні освітні втрати: вона не знала тему, яку вивчали ще у шостому класі. Під час другої хвилі мала п'ятеро учнів. З семикласниками було складніше. Запам'ятала дівчинку з Дніпропетровської області, яка розповідала, що через щоденні повітряні тривоги у неї взагалі немає можливості вчитися", – розповідає Юлія.

Буковинка Тетяна Юрчак викладає історію у Хотинському опорному академічному ліцеї та вчиться на аспірантурі. Долучалася до однієї хвилі програми, пізніше планує ще приєднатися.

Справа менторка Тетяна Юрчак. Тетяна Юрчак"Мені здається, що в час повномасштабної війни кожен повинен робити те, чим може найбільше допомогти своїй країні. Крім того, що я допомагаю війську, вирішила долучитися ще до цієї програми. Я зрозуміла, що можу допомогти дітям з прифронтових регіонів краще розуміти історію, допомогти в навчанні і водночас мотивувати їх до того, що ми повинні продовжувати ту боротьбу, яку вели з окупантами наші предки", – говорить менторка.

Тетяна Юрчак працювала з 6, 8 та 10 класами. Каже, що окрім завдань за програмою, звертала увагу на медіаграмотність.

"Ми дозволяємо дітям вивчати минуле через сучасні виклики. Це дуже потужна програма, яка дає можливість розкритися і об'єднатися людям з різних регіонів, але побачити спільні виклики, які стоять сьогодні перед українським суспільством", – каже Тетяна.

Хто може взяти участь у програмі та як податися

  • На момент старту хвилі волонтеру має бути більше 18 років;
  • волонтер має мати знання одного зі шкільних предметів;
  • ментор має приділяти програмі від 4 годин на тиждень.

Для участі у програмі не обов'язково мати менторський досвід. Усі волонтери навчаються із фахівцями проєкту на онлайн-курсі від Дія.Освіта.

Програму проводять хвилями. Одна — триває 8 тижнів. На чергову хвилю програми можна зареєструватися до березня.

Що передбачає волонтерство у програмі

  • Викладання предмету для 1-ої (максимум 2-ох) груп учнів;
  • уроки, які проводять студенти в онлайні, – двічі на тиждень по 45 хвилин;
  • групи менті – до 3-ох дітей 5-11 класу;
  • предмети та час занять підбирають індивідуально;
  • команда програми забезпечить менторів матеріалами;
  • в учасників буде постійний супровід від суперментора – вчителя з досвідом та від експертів з менторингу.

Що відомо про організаторів

Програму “Студментор” реалізує ГО «Навчай для України» за підтримки ЮНІСЕФ в Україні та за фінансування Глобального партнерства заради освіти (GPE).

“Навчай для України” – це громадська організація, яка працює над тим, діти в Україні могли реалізувати власний потенціал, незалежно від місця народження чи проживання. Це частина глобальної організації Teach For All (“Навчай для Всіх”), яка представлена у 60 країнах світу.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Новости Украины