Через теракт на Каховській дамбі ЗАЕС ще довго не вироблятиме електроенергію — експертка

Ольга Кошарна також розповіла, що станеться, якщо Росія вчинить терористичний акт на атомній станції.

Каховська ГЕС 10 червня 2023 року / фото Укргідроенерго

Через теракт на Каховській дамбі, який російські військові вчинили 6 червня, Запорізська АЕС не зможе виробляти електроенергію. Свою точку зору під час брифінгу у прес-центрі «Україна-Одеса» висловила кандидатка хімічних наук, незалежна експертка з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки Ольга Кошарна.

«Енергоблоки не зможуть виробляти електроенергію за сьогоднішньої ситуації з Каховським водосховищем, бо не вистачатиме води. Тому це проблема не найближчого року після деокупації. Мабуть, потрібно декілька років», — сказала Кошарна. 

Вона додала, що після деокупації атомної станції, перше, що доведеться робити – це ретельне розмінування. Тобто, представникам відповідних служб потрібно буде перевірити всі системи, щоб виявити пастки, які росіяни однозначно залишать, щоб завдати максимальної шкоди українцям.

Відео дня

ООН заявляє, що Україна не встигне покращити стан енергетики до зими: в чому причина

Експертка вказала на один нюанс візиту гендиректора МАГАТЕ на Запорізьку АЕС

Екстрасенс Роман Шептицький: Окупанти вже отримали наказ підірвати Запорізьку АЕС

Також експертка прокоментувала можливу ситуацію, до якої приведе можливий теракт на ЗАЕС окупантів. За її словами, для масштабної аварії на атомній станції зовсім не обов’язково підривати саме її.   

«Достатньо підірвати ставок охолоджування, бо, коли вода витікає, її не буде для охолодження та тоді розпочнеться серйозна аварія з розплавлення активної зони з радіаційними наслідками», — пояснила Кошарна.

Вона нагадала, що  після теракту на Каховській ГЕС керівництво МАГАТЕ звернулося до «обох сторін» саме з проханням забезпечити цілісність ставка охолодження тому, що це приведе до тяжких наслідків – до аварії, яка сталася на АЕС у префектурі Фукусіма (Японія) у 2011 році.

В той же час Кошарна зазначила: якщо енергоблок перебуває у «холодному стані», то до початку такої аварії пройде приблизно 8 діб, якщо блок у «гарячому стані» — 27 годин. 

Нагадаємо, 6 червня російські військові підірвали дамбу Каховської ГЕС. Через цей теракт сталася масштабна техногенна катастрофа: десятки населених пунктів опинилися під водою, або перебувають у підтопленому стані, загинуло багато людей та тварин. Каховське водосховище спорожніло. 

ЗАЕС тимчасово окупована росіянами, які весь час після повномасштабного погрожують Україні аварією.

Джерело

Новости Украины