«Чернігівводоканал» закуповував послуги у власного юрисконсульта. Що відомо

За інформацією: Суспільне Чернігів.

ФОТО: Суспільне Чернігів

З адвокатським бюро працювали законно і після тендеру. Так у "Чернігівводоканалі" прокоментували слова правозахисника Олександра Гашпара, який сказав, що за гроші, які люди сплачують "Чернігівводоканалу" за послуги, той наймає адвокатів з бюро, яке належить співробітниці цього ж комунального підприємства. Як розповів Суспільному Гашпар, починаючи з 2019 року, водоканал щорічно закуповував послуги в адвокатського бюро "Оксана Белавцева". Щороку сума договорів становила близько 300 тисяч гривень, цьогоріч – це 420 тисяч гривень за 15 годин адвокатських послуг на місяць. Загалом – це понад 1,5 мільйона гривень.

"Якщо адвокат надає послуг більше, то вставляє окремий рахунок, який оплачує комунальне підприємство. В загальному доступі цієї інформації немає", — каже Олександр Гашпар.

Правозахисник — Олександр Гашпар. ФОТО: Суспільне Чернігів

Правозахисник додає, що послуги, які замовляв у адвокатського бюро водоканал, могли б виконувати і працівники юридичного відділу комунального підприємства, зокрема і власниця бюро Оксана Белавцева, яка працює у водоканалі юрисконсультом. Коли міським головою був Олександр Соколов, вона, за словами Гашпара, працювала у міській раді разом із Павлом Вовком – тоді начальником юрвідділу міськради, а зараз – заступником директора водоканалу.

"Тобто вони платять їй зарплату, окремим рядком ще і закуповують у неї юридичні послуги, ті самі, які вона мала б робити за свою отриману заробітну плату. Це, зокрема, аналіз внутрішньої документації, укладання договорів, пошук, вирішення претензій, взаємовідносин з контрагентами, представництво в господарських судах, інших судах інтересів підприємства".

Це, на думку Олександра Гашпара, можна вважати зловживанням службовим становищем.

Також за словами правозахисника, у 2021 році Держаудитслужба аналізувала використання грошей територіальної громади міста Чернігова. Тоді встановили факт нецільового використання коштів на "Чернігівводоканалі", зокрема, 550 тисяч гривень, які використали для оплати послуг адвокатського бюро.

"Аудиторська служба мала б надати свої висновки та рекомендації щодо усунення виявлених порушень. Як бачимо, ці порушення не були усунені, комунальне підприємство продовжує закуповувати юридичні послуги адвокатського бюро своєї працівниці".

Гашпар каже, є випадки, коли за гроші комунального підприємства його співробітники отримували юридичні послуги у приватних справах.

"От, наприклад, коли директора комунального підприємства Малявка спіймали п'яним за кермом, це було, здається, торік, його інтереси представляла саме адвокат Белавцева з цього адвокатського бюро. Фактично виходить, що керівництво комунального підприємства за гроші цього підприємства та за гроші, які сплачуються за тарифи за водопостачання, водовідведення, вирішує свої власні інтереси".

Директор "Чернігівводоканалу" Сергій Малявко у телефонному коментарі Суспільному сказав, що у справі, про яку згадує Гашпар, оплачував адвокатські послуги за власні гроші. Також, розповів Малявко, їхні юрисконсульти не можуть представляти інтереси комунального підприємства в судах – туди йде або директор, або ж треба наймати адвоката.

"Однозначно, ці адвокатські послуги були потрібні. Ми оголошували тендер. На цих адвокатських послугах міг би бути хто завгодно, абсолютно. Але на тендер чомусь ніхто не вийшов. Якщо вивчити тендерну документацію, там немає якихось дискримінаційних якихось моментів", — каже Малявко.

Директор «Чернігівводоканалу» — Сергій Малявко. ФОТО: Facebook Сергій Малявко

Заступник директора "Чернігівводоканалу" Павло Вовк сказав, що всі адвокатські послуги вони отримували без порушень.

"Це було відповідно до чинного законодавства і з дотриманням всіх відповідних норм. Жодних порушень не встановлено. Навіть в нас була перевірка Держаудитслужби, яка також не встановила жодних порушень. Тому всі коментатори, які коментують, вони не обізнані в питанні, а викидають інформацію, яка не відповідає дійсності".

Заступник директора «Чернігівводоканалу» — Павло Вовк. ФОТО: Facebook Павло Вовк

Також КП "Чернігівводоканал" опублікував свою позицію на Фейсбук-сторінці.

Щодо правомірності залучення адвоката

"Залучення в діяльності комунального підприємства "Чернігівводоканал" адвоката є необхідною вимогою належного забезпечення прав та законних інтересів власника підприємства – територіальної громади міста Чернігова та є вимогою процесуального законодавства України.

Правомірність та додержання всіх законних вимог щодо процедури укладення договору про надання послуг адвокатським бюро «Оксана Белавцева» та подальшого виконання цього договору було перевірено Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області під час проведення ревізії фінансово-господарської діяльності підприємства за період з 01.07.2019 по 31.03.2021 про що складено Акт 22.07.2021 №06-30/04.

В тому числі під час перевірки було досліджено дотримання норм законодавства про закупівлю, трудового законодавства під час виконання умов укладених Договорів з АБ «Оксана Белавцева» та перевірено відповідність даних, вказаних в Актах наданих послуг з відомостями від судових інстанцій в частині підтвердження факту представлення інтересів підприємства саме адвокатом. Порушень або ж невідповідності встановлено не було".

Щодо вартості наданих послуг

Вартість адвокатських послуг нараховано, виходячи з рішень Ради адвокатів Чернігівської області від 16.02.2018 №57, від 16.04.2021 №99, від 17.03.2023 №119, якими були затверджені рекомендації щодо застосування мінімальних ставок адвокатського гонорару.

З врахуванням вказаних рекомендацій було визначено доцільність укладення договору саме на абонентське обслуговування підприємства, так як залучення адвокатів для ведення індивідуальної справи є фінансово невигідним та витратним для комунального підприємства.

Загальна вартість коштів, яка була направлена з рахунків КП «Чернігівводоканал» на рахунок АБ «Оксана Белавцева» в рамках укладених Договорів за період з 30.01.2019 по 31.03.2023, тобто за 4 (чотири) роки та 3 (три) місяці склала 1 мільйон 255 тисяч гривень.

Таким чином, середня вартість абонентського обслуговування КП «Чернігівводоканал» адвокатським бюро «Оксана Белавцева» складає 24 тисячі гривень на місяць".

Детальніше про це — у сюжеті:

Новости Украины