Чернівціобленерго спростовує фейки про «продаж світла в ЄС», «несправедливі графіки» та «вибірковість відключень»

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Колаж. Суспільне Чернівці

У Чернівецькій області з середини травня світло вимикають за графіком. Для цього споживачів поділили на 18 груп. Спершу відключення тривали від двох до шести годин на добу, зараз електрики може не бути й в межах десяти годин.

Суспільне Чернівці зібрало тези користувачів про відключення електрики, які найчастіше отримували в коментарях, й звернулося до обленерго за роз'ясненнями. Чи справді одним групам вимикають світло частіше, ніж іншим, чому обмеження застосовують і вночі та чи продає Україна електрику за кордон – у матеріалі.

ФЕЙК №1: Світло не вимикали б, якби електрику не продавали за кордон

Повідомлення про нібито продаж української електрики за кордон – частина ворожих інформаційно-психологічних операцій, які з'явилися ще під час впровадження графіків відключень через зруйновані електростанції восени та взимку у 2022-2023 роках.

В обленерго кажуть, через Україну наразі проходять транзитні перетоки електроенергії до країн ЄС. Наприклад, Румунія може транспортувати електрику через Україну до Угорщини, бо має слабкі зв'язки у своїй енергосистемі. Так електрика передається іншим країнам, але ресурси України не використовуються. Тобто, це не комерційний експорт.

Голова "Укренерго" Володимир Кудрицький в інтерв'ю hromadske розповів, що на сайті ENTSO-E у вкладці Scheduled Commercial Exchanges можна переглянути торгові операції різних країн. Зокрема, там показує, що країни Європи експортують електроенергію до України, а не навпаки.

Торгові операції з продажу електрики між Україною та Румунією за 7 липня 2024 року. Скріншот/transparency.entsoe.euЧитати також: "Україна не експортує електроенергію до ЄС, йдеться про транзит", – Кудрицький.

ФЕЙК 2: У Чернівцях безлад і не можна планувати життя, бо графік міняють по пʼять разів на день

Коли впроваджували графіки погодинних відключень електрики, то спершу в "Укренерго" надавали областям певний ліміт споживання електрики. Кожна область мала дотримуватися цих мінімальних обсягів споживання впродовж конкретних годин. Так в обленерго могли формувати орієнтовні графіки на кілька днів, а години "можливого заживлення" використовувати, якщо ліміти змінюються.

З 10 червня у Міністерстві енергетики змінили порядок формування графіків для всіх регіонів. Мотивували це "більш справедливими відключеннями", повідомляють в обленерго. Відтак в "Укренерго" надають регіонам не ліміти споживання, а кількість черг та години, коли потрібно застосувати відключення.

"Ми оновлюємо графік щойно отримуємо про це команду від "Укренерго". Ці розпорядження іноді надходять по кілька разів на добу, бо енергосистема є динамічною. Усі зміни ми відчуваємо в реальному часі", – повідомляють в обленерго.

Через це зміни у графіку впродовж дня є у будь-якому регіоні, а не лише на Буковині.

Крім російських обстрілів, які руйнують енергетичні об'єкти, є потреба підготувати енергосистему до зими. Зокрема, зараз ремонтують енергоблоки атомних станцій, які є основною енергосистеми країни. Через це виробництво електроенергії є недостатнім й доводиться застосовувати "жорсткі" погодинні відключення.

ФЕЙК 3: Одні групи вимикають частіше, ніж інші

Впродовж доби кількість годин відключень для кожної групи можуть дещо відрізнятися, кажуть в обленерго. Це пов'язано з тим, що за розпорядженнями "Укренерго" погодинні відключення застосовують у межах черг.

Так одна черга складається з трьох груп або з непарної кількості груп. Через це деякі групи можуть бути зі світлом на кілька годин менше чи більше, ніж інші. Щоб дотриматися справедливого розподілу електрики між усіма буковинцями, кількість годин відключень почергово змінюють для різних черг.

ФЕЙК 4: Світло вимикають лише бідним

"Кожен, хто вірить цьому, нехай замислиться, хіба у нас десь в області чи в Україні є вулиці, квартали, райони, де живуть лише "бідні" чи "багаті"? Зрештою, хто і за якими критеріями має визначати рівень "бідності"?", – кажуть в обленерго.

На Буковині обленерго обслуговує сотні тисяч споживачів, яких ідентифікують за особовим рахунком чи договором. У документах, які підписує споживач, не йдеться про його соціальний статус чи фінансове становище.

Кожна група у графіках має орієнтовно однакову потужність електрики. Крім цього, під час погодинних відключень знеструмлюють не населені пункти чи окремі будинки, а електричне обладнання та лінії електропередач, які живлять різних споживачів.

ФЕЙК 5: Якби використовували всі сонячні панелі, світла вистачило б усім

Сонячні електростанції мають свій граничний ресурс. Якщо через спеку споживання електрики велике, то вони можуть покрити лише частину від потреби.

Крім цього, робота сонячних панелей безпосередньо залежить від погоди. У звичайний сонячний день вони виробляють найбільше енергії. У сильну спеку з екстремальними температурами виробництво є меншим.

"Виробництво електрики залежить від ступеня хмарності, кількості сонячних променів, які проходять крізь хмари, заломлюються й досягають поверхні землі. Під час дощу генерація сонячних панелей зводиться майже до нуля", – кажуть в обленерго.

ФЕЙК 6: Світло вимикають вночі навмисно, інакше чому це роблять, якщо ним ніхто не користується

Вночі частина обладнання продовжує працювати: холодильники, кондиціонери у будинках або холодильні установки у магазинах чи на складах. Також в цей час електрики потребують підприємства, які працюють безперервно, екстрена допомога та реанімація у лікарнях. Крім цього, гідроакумулювальні електростанції вночі поповнюють свої запаси води.

Попри те, що вночі споживання електроенергії є меншим, воно все ж є. Внаслідок російських обстрілів більшість теплових та гідроелектростанцій, які використовували для швидкого збалансування енергосистеми, були пошкоджені. Імпорт електрики з ЄС не відбувається цілодобово й не покриває потреби в енергії вночі.

Оскільки дефіцит в енергосистемі досі значний, споживання електрики вночі обмежуватимуть й надалі.

Читати ще

Читати ще Понад 10 годин без світла: що впливає на тривалість відключень електрики у Чернівецькій області

Читати ще Публікують графіки та сповіщають про погодинні відключення світла: у «Чернівціобленерго» запустили додаток «eSvitlo»

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected].

Новости Украины