За інформацією: Суспільне Чернівці.
Марія Марчук. Фото: Суспільне Чернівці
У віці 74 років померла лікарка Марія Марчук. У 1967 році вона приїхала навчатися на медика у Чернівці, де зустріла Володимира Івасюка. На одній із пар у медінституті композитор подарував Марії пісню "Червона рута".
Суспільне Чернівці спілкувалося із Марією Марчук у лютому 2024 року, публікуємо її спогади.
Марія Марчук тримає фотографію, де їй 17 років. Фото: Суспільне Чернівці
Марія Марчук (тоді ще Соколовська) закінчила Коломийську гімназію та музичну школу. Дівчина добре знала французьку мову, тому в Чернівцях мала вступити в університет на французьку філологію.
"На Театральній площі мені сподобалась вивіска [медінституту], а я завжди хотіла бути лікарем. Я пішла в медінститут, здала документи. Приїхала додому, батьки кажуть: "Що ти наробила, ти ж не вступиш. Але той молодечий запал та віра дитиняча дала своє натхнення. Я вступила в медінститут у 1967 році на перший курс, склавши тільки один екзамен з хімії, бо я була медалістка, а в групі було 40 медалістів", — згадує Марія.
Вже 31 серпня у холі корпусу на вулиці Богомольця у першокурсників була посвята у студенти. Там Марія познайомилася з Володимиром Івасюком, який був старостою їхньої групи. Марія закінчила музичну школу і грала на скрипці, тому Володимир запропонував їй грати в інститутському ансамблі пісні і танцю в оркестровій групі. Репетиції відбувалися двічі-тричі на тиждень.
"Студентське життя завжди безтурботне, веселе. Ми вчили кістки, м’язи, нервову систему — все разом. Треба було після занять ходити в анатомку і вчитись, тому що медицина дуже складна наука. А ввечері нас з Володею єднала музика".
Ансамбль "Трембіта" складався з хору, танцювальної та оркестрової групи. Репетиції відбувалися у корпусі на вулиці Богомольця, тривали з 18 до 22-23 години.
"І я думала, ну коли мав бідний Володя вчитись. Я то сиділа зубарила, бо підвищену стипендію ніхто не давав просто так. І я любила медицину і хотіла вчитись. Я знаю, що таке наука, як це тяжко дістається".
Марія згадує, що ансамбль брав участь у міських концертах. На одному з таких концертів, присвячених радянській владі, Володимир познайомив дівчину із Назарієм Яремчуком та Василем Зінкевичем.
Це фото, де зображена 18-річна Марія разом з Володимиром, зробили на травневій демонстрації після виступу ансамблю "Трембіта":
Марія Марчук та Володимир Івасюк. Фото: Суспільне Чернівці
Подарована "Червона рута"
Під час навчання Володимир показував Марії свої авторські пісні, запитував її думку про них. Після репетиції ансамблю у 1968 році він наспівав Марії "Червону руту", дівчина сказала, що це буде хіт.
"А написав він мені "Червону руту" з дарчим підписом 15 березня 1970 року на лекції по дермі. Як всі студенти, хто чим хотів, тим займався. Хто читав, хто слухав. А оскільки ми сиділи, не мали часу на спілкування. Він написав мені і подарував. Цей шматок паперу з його дарчим підписом я бережу вже 54 роки. Тут написано: "Мусі від Володі. 15, 3-го місяця, 70 рік, лекція, третя пара, лекція по дерматології".
13 вересня "Червона рута" вийшла у Всесоюзному ефірі і Володимир Івасюк став популярним. Марія казала, що найбільше Володимир любив музику, а вона ж вибрала медицину.
Фотографії Марії Марчук. Фото: Суспільне Чернівці
"Усі знали на курсі, що Володя закоханий в мене"
У студентський час Володимир і Марія дружили, разом ходили на свята до одногрупників. Він приносив дівчині пиріжки, які пекли в Івасюків вдома.
"До мене він ставився найкраще, з найкращими почуттями. Всі знали на курсі, що Володя закоханий в мене. Мені це подобалось. Бо я була молода. Мені подобалось, що такі почуття він проявляє до мене. Не освідчувався мені, як-от зараз освідчуються. Але у всіх його дотиках руки, зустрічах, чеканнях відчувалось. Я тепер з глибини років можу сказати, що це були юнацькі, щирі почуття, найкращі, найсвітліші, найдобріші. З роками людина починає розуміти, що вона втрачає, що одержує. Він міг прийти, коли ми зустрічались після літа на репетиції ансамблю, він мене при всіх цілував у щоку. Скажіть мені, хто не знав? Чи всіх цілують у щоку?"
Світлина Марії із весілля . Фото: Суспільне Чернівці
У 1971 році Марія вийшла заміж за викладача медінституту, Володимир надіслав їй вітальну телеграму. З Володимиром Марія зустрілася вже після весілля, коли була вагітна.
"Коли я вийшла заміж, я зустріла викладача, якого ми дуже любили, і він мені: "Марійко ви вийшли заміж?" Я кажу: "Вийшла". "За Володю Івасюка?" Я кажу: "Ні". Для нього це була трагедія. Самі викладачі знали, що Володя закоханий в мене. Так життя склалось. Він був дуже славна людина. Дуже славна".
Марія Марчук разом з чоловіком прожила 53 роки, виховала трьох дітей, які також стали медиками. Старшого сина Марія назвала Володимиром.
Марія Марчук навесні 2024 року. Фото: Суспільне Чернівці
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]