Чи було в наказі «зберегти Чернігів»: інтерв’ю нового начальника ГУНП в області Володимира Тимошка

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Володимир Тимошко, начальник ГУ Нацполіції в Чернігівській області. Суспільне Чернігів

— Наші колеги, які надавали інформацію про вас, сказали, що ви маєте репутацію "пожежника". Людини, яку призначають, коли ситуація складна. Підтвердження з вашої біографії: 24 лютого 2022 року вас призначили начальником Харківської поліції. В той період чим ви займались, ви багато разів розповідали: це патрулювання вулиць, евакуація людей… І під час призначення, ви говорили, що вам президент дав наказ: "зберегти Харків". Наразі вас призначають на Чернігівщину, це відбувається на тлі заяв президента про те, що Росія готує ймовірний наступ на Чернігівсько-Київський напрямок. Чи було в наказі "зберегти Чернігів"?

Справді, до 23 лютого я очолював одне з ключових управлінь центрального апарату Державного бюро розслідувань. Я працював там, у керівництві Державного бюро розслідувань. Чесно кажучи, якщо б не повномасштабне вторгнення, в мене не було наміру змінювати місце своєї роботи. Я харків'янин, більшість свого професійного життя я провів у поліції Харківщини. З 2014–2015 років я був активним учасником антитерористичної операції. Був на Донеччині. В розшуку росіян із серпня 2014 року. Зазвичай, коли призначають керівника поліції регіону, відбувається, скажімо так, і співбесіда, і нарада, де ставляться певні завдання, які вони звичайні.

У мене було таке одне завдання — не здати Харків. Харків ніколи не був не нашим, тому я завдання виконав.

Стосовно другої частини вашого запитання, щодо Чернігова. Хочу сказати, я дуже сподіваюся, як людина, яка народилася в місті Чернігів, для якої точно ця земля є рідна, що мені не доведеться тут нічого "гасити". Чи мене призначили, щоб щось "гасити"? Ні. Я просто точно знаю, що Чернігів ми точно не здамо.

Чи може бути щось на Чернігівщині пов'язане з активізацією бойових дій? Може. Ми живемо поруч з тими, хто не піддається логіці. Нема там ні честі, ні моральної совісті, і логіки, відповідно, немає.

Моє завдання — підготувати довірений мені організм під назвою "Головне управління Національної поліції в Чернігівській області" до того, щоб він був готовий до будь-якого виклику. Це може бути загострення, це може бути не загострення і інші події.

— Чи можете розказати про обставини, за яких вам запропонували цю посаду: хто, коли? Чи була ваша ініціатива в цьому питанні?

— Моєї ініціативи в цьому питанні не було. Мене запросили голова Національної поліції і міністр внутрішніх справ, який прекрасно знає, хто я. Спитали: "Ти ж народився в Чернігові? — Так. — Поїдеш у Чернігів? — Звичайно, поїду, це моя батьківщина". Це точно не була посада, за якою я стояв у черзі, я за жодною посадою не стояв у черзі, чим пишаюся.

— Можливо, ви маєте інформацію, чому вашого попередника Івана Іщенка перемістили на Хмельниччину?

— Це рішення керівництва, обговорювати свого попередника чи наступника — це точно не справа генерала і офіцера, це десь поза зоною офіцерської честі. Можу сказати, він залишив нормальний колектив, і точно поганого не можу сказати.

— Ваше призначення було 27 травня. Хотіла запитати, чи встигли ви вже ознайомитися із ситуацією на Чернігівщині, познайомитися з керівництвом регіону, як загалом оцінюєте?

— Так, я познайомився з керівництвом регіону. Загалом, вважаю, дуже робочий колектив на Чернігівщині. Професійний колектив, я бачу, саме так. Це стосується і керівництва області загалом. Стосовно поліції, я максимально швидко намагаюся, скажімо так, дізнатися про всі потреби і все, що є.

Звісно, почав навідуватися, об'їжджати прикордоння — від Новгорода-Сіверського і нижче до кордону з Білоруссю. Побував у всіх підрозділах, я там буватиму часто. Я попередив поліцейських, що я любитель поїздити. На Харківщині десь два рази на тиждень я був у Куп’янську.

Я вважаю, це правильно, тому що, якщо люди перебувають у тій небезпеці, ти повинен там бути, дивитися їх, щоб вони точно не вважали, що вони самі і кинуті, як мінімум. Якщо ти керуєш людьми, то маєш показувати на власному прикладі, що ти робиш.

Звільнилася певна кількість посад, які треба заповнювати

— Які перші управлінські рішення ухвалювали на посаді?

— Найпевніше, це вимушені рішення. Чому? Тому що з попереднім керівником, з ним пішла окрема команда, яку я не утримував. Тобто це взагалі людину утримувати не можна на посаді, будь-де, де б вона не працювала. Людина, якщо ти утримуєш, вона нормально працювати не буде — це точно. Я впевнений у цьому, як показує мій досвід. Людина хоче піти — нехай іде.

Тому певна кількість працівників, саме керівного складу, з Іваном Володимировичем пішли працювати в Хмельницьку область. Звільнилася певна кількість посад, які треба заповнювати. Людям на вулиці проблеми "А що там у вас з керівництвом?" — вони нецікаві. Їм треба результат. Щоб не втратити цей результат, треба ухвалювати швидкі рішення, щоб десь ми не просідали. Тому почав із цього.

Читати ще

Читати ще

Іван Іщенко тепер не очолює Нацполіцію в Чернігівській області

— Як формуватимете тоді свою команду? Чи буде, можливо, приклад, як у вашого попередника: когось ви покличете з собою, наприклад, з Харківщини? Чи, можливо, інших колег?

— Дивіться, перше, я зазвичай звик працювати з тим, що є. Я не вперше очолюю колектив. Я на різних керівних посадах із 2005 року. У мене є досвід роботи в різних колективах. Куди я приходив, це були готові колективи.

Кілька разів я приходив у колектив, де було дві людини, і мені доводилося формувати з нуля. Досвід мені підказує, що працюєш з тим, що є. Просто вносиш корективи. Я не прибічник масового переїзду людей з однієї області в іншу. Є хтось, кому це подобається, є ті, кому ні.

Я не кажу, що хтось робить неправильно, коли приводить з собою колектив. Це просто інший метод роботи. Тобто це не добре і не погано.

У мене все ж таки метод такий: я буду оцінювати роботу місцевих працівників. І в разі необхідності, де буду бачити, що немає місцевого, який, скажімо, може щось "потягнути", "витягнути" і бути краще, я буду запрошувати людей ззовні.

Це буде дуже точково. Я чернігівцям сказав: "Дивіться, перша ставка на чернігівців. Подивімося, хто у вас є. Ось просто, хто у вас є".

— Нещодавно було призначення начальника райуправління.

— Ось, приблизно так, як ми довірили райуправління, це велике райуправління, Гончару (Максим Гончар, т.в.о. начальника Чернігівського райуправління поліції. 12 червня його представили колективу, — ред.).

І я вам чесно скажу, я його не знав особисто ще два тижні тому. Я запитав чернігівців: "Скажіть, хто у вас авторитетний поліцейський за останні десять років? Назвіть там мені п'ять прізвищ. От скажіть там: «От цього ми поважаємо там за те, за те. Цього ми поважаємо за те, за те». От кого?"

Тому що колектив може вести лише особа, яку поважають. У нас зараз у суспільстві дуже серйозний запит на справедливість.

— Ваші запитання стосовно людей, хто б міг, ви ставили їх колективу поліції?

— Так, я ставив їх чернігівцям. Тобто я поліцейських спитав. Вони там довго думали. Потім дуже була проблема в тому, що багато було приїжджих. І вони там згадують когось: "О, цей", а потім: "А, ні, він же не наш". Він, наприклад, з Луганська. "А, ні", він, наприклад, з Вінниці.

— Ви вважаєте, що чернігівцям не давали цю можливість довгий час?

— Ні, річ не в цьому. Знаєте, в чому проблема Чернігова? Дуже невелика відстань від столиці. І всі, хто там мав якісь амбіції, я думаю, це стосується не лише поліції, а й інших структур, і взагалі міста й управлінської ланки.

Людина, яка мала якісь амбіції, чогось хотіла досягти в житті, вони дивилися — годину сорок їхати до столиці. Родина тут. Нормально. І вони в столицю поїхали. Це проблема Чернігова.

Але я все ж таки хочу за можливості побудувати роботу поліції Чернігівщини на чернігівцях. У мене немає цілі запрошувати людей із Харкова. Чи можу я це зробити? Так, можу. Повірте, приїдуть.

У мене є декілька днів, я там ставлю запитання: "Кого призначимо на цю посаду? Я не чую відповіді. Немає? Будемо намагатися тоді запрошувати інших людей".

— Якщо говорити не про керівний склад, а взагалі про працівників поліції, наскільки зараз проблема з кадрами?

— Проблема є, і вона велика. По-перше, велика кількість людей, які раніше могли поповнювати поліцію, мобілізовані і перебувають у ЗСУ. Настане час, вони будуть демобілізовуватися.

Читати ще

Читати ще

Працює на місцях злочинів та бере біоматеріал для ДНК-тестування: як працює єдиний криміналіст у громаді на Чернігівщині

Є такі суспільні штампи: поліція не воює. За три секунди я вам розкажу, чому це не так. Тобто це точно неправда. Тому, відповідно, зараз поліція поповнюється людьми: курсантами, які випускаються з вищих навчальних закладів. Це невелика кількість.

По-друге, люди віком від 20 до 25 років. І, звісно, жінки. Жінки — це резерв, який ми набираємо. У нас тут є колективи, в яких до 50% зараз — це жінки. Наприклад, такі спеціальності, як дізнання, слідчі. Це точно можуть працювати жінки.

Тому є некомплект. Є посади, які треба заповнювати. Ми будемо докладати усіх зусиль, щоб якось цю прогалину усунути. Люди на вулиці не повинні опікуватися нашими проблемами. Їм все одно, скільки в поліції людей працює, 100 чи 50. Їм треба результат.

Зміни у роботі поліцейських

— Яких змін у роботі поліцейських слід очікувати?

— Якщо казати про мене, я, мабуть, більше буду робити ставку на безпекову функцію і навчання поліцейських безпекової функції. Що я маю на увазі? Новгород-Сіверський, Семенівка, Корюківка і далі. Це регіони, у яких може бути загострення.

Майже від кордону розташовані села і селища, у яких живуть люди. І зараз на Раді оборони під головуванням начальника військово-цивільної адміністрації обговорюється питання можливої евакуації. На кого вона буде покладена? На поліцію. І я точно маю досвід у цьому. Ми евакуювали Вовчанськ, Куп’янськ, Липці, всі прифронтові міста. Ми це зробили, ми пишаємося цим

І я точно впевнений, що поліція повинна і тут робити це. Штати підрозділів — це довоєнні штати. Тобто вони формувалися, наприклад, в тій же Семенівці чи Новгороді-Сіверському, виходячи з тих обставин, які були у 21-му, 20-му чи 19-му році. Зараз у зв'язку з наближенням фронту в них змінився функціонал.

Зараз це безпекова функція насамперед. Тобто в разі необхідності поліція повинна приїхати допомогти людям, у разі необхідності їх вивезти. Для того щоб вивезти зараз людину в умовах повної, тотальної дронової війни, треба по-іншому просто уже налаштовувати себе на роботу і мати інші навички.

Це повинні бути навички в боротьбі з FPV і навички надання першої медичної допомоги. Я в будь-який підрозділ заїжджаю і ставлю запитання: "Чи вмієте ви собі накласти турнікет? Чи зможете ви накласти турнікет людині, яка поруч?" Вони дивляться на людину, яка їм повинна допомогти.

По-друге, тих поліцейських, які в цих районах, їх не досить для проведення евакуації. Ми повинні будемо робити зведення загону з інших територій, більш мирних. Наприклад, це буде Ніжин чи, наприклад, Прилуки. Я їм казав: "Будьте готові до того, що я можу подзвонити і сказати: «Дайте там 10–20 людей з автомобілями, які поїдуть на евакуацію»". Перші зміни будуть стосуватися саме цього.

"Ті, хто зараз ховаються від ТЦК, будуть звертатися до поліції, щоб їх захистили"

— Під час сесії обласної ради ви говорили про пріоритети, що перше — це безпека людей. Друге — евакуація. П'яте, шосте місце — це виконання безпосередніх обов’язків поліцейськими. Але не було нічого сказано про мобілізацію.

— Дивіться, по-перше, ще раз розставмо акценти. Мобілізацію в державі здійснюють Збройні Сили Міністерства оборони. Це їхній функціонал, їхній закон. Поліція допомагає. І це правильно. Поліцію навіщо залучали? Тому що згідно з чинним законодавством лише поліцейські мають право перевіряти документи для встановлення особи. Законно це могла зробити тільки поліція.

Тобто ми ходили з територіальними центрами комплектування, їх представниками, тільки банально для того, щоб вони могли виконувати свої функції, а ми — свої.

Є певна кількість проблем законодавчого рівня. Їх треба вирішувати так, щоб, наприклад, працівники територіальних центрів комплектування могли самі робити комплекси, де для цього не потрібна була б поліція. Тобто тоді поліцейські будуть займатися своїми справами.

Однак наші працівники ходять у групах оповіщення, це правда, і ми наділені правом оповіщати населення про мобілізацію. Це правда. Наші працівники ходять у спільних групах для забезпечення безпекових функцій, тому що конфлікти є, і вони будуть відбуватися, і поліцейські не повинні стояти осторонь.

Читати ще

Читати ще

Чоловіку, якого підозрюють у наїзді на ногу військовому ТЦК у Чернігові, суд обрав запобіжний захід

Так, є певний негатив, 100%. По кожному факту негативу розбираємося. Реально проводимо службове розслідування. Якщо є порушення поліції, ми реагуємо 100%.

Цей негатив йде від кого? Від тих зазвичай осіб, які ухиляються від служби в Збройних Силах. Спитаймо у тих, хто на фронті зараз. Як вони до цього ставляться? Я скажу, я чотири роки прожив із ЗСУ, ми воювали разом, і я жодного разу не чув, щоб хтось був противником мобілізації. Бо вони точно знають, що треба поповнювати особовий склад. Хтось має воювати, і хтось має їх міняти.

Зараз ті, хто ховаються від ТЦК та поліції, настане час, і вони будуть звертатися до поліції, щоб їх захистили. Знаєте, коли настане цей час? Коли відбудеться демобілізація Збройних Сил. Вони повернуться додому, і постане питання справедливості. Будуть ставити запитання: "Де ти був? Де ти був 24 лютого? Де ти був учора, позавчора?" Буде біда.

Стосовно поліції, яка воює. В поліції Чернігівської області наразі 11 загиблих працівників поліції і майже 200, точніше 194, поранених. Стрілецький батальйон виконує завдання на Донецькому напрямку. Це чернігівці. Кількість стрілецького батальйону по 200 людей. Щоб ви розуміли. Потім, хто їх буде міняти? Ми теж розуміємо, що повинна бути ротація.

Потім кількість людей, які несуть службу у прифронтових територіях, саме по Чернігівській області — це Семенівка, Новгород-Сіверський, Корюківка. Це ті, хто будуть здійснювати евакуацію і зараз, в разі прильотів, виїжджають, роблять огляд подій. Вносять дані до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Оглядають тіла загиблих.

Оце все складіть докупи і скажіть: чи поліція воює? Чи не воює? Хто це каже? Про це каже той, хто ховається вдома, у дружини під спідницею сидить.

— Якщо говорити про ухилення від мобілізації, чи відзначаєте ви збільшення кількості кримінальних проваджень саме стосовно тих людей, які так чи так порушують закон про мобілізацію?

— За останній час такого сказати, що прямо зросла, нема. Тому що є певна кількість людей, які підлягають мобілізації за законом. Є групи оповіщення, є факти, коли до нас звертається територіальний центр комплектування з повідомленням про те, що та чи та особа ухиляється. Ми вносимо дані до Єдиного реєстру і розслідуємо їх.

Тобто їх не стане більше, бо кількість по Чернігівській області людей, які підлягають мобілізації, вона стала. Це не те, що у нас прибуває населення, стає на облік і їх стає більше.

— Під час вашої роботи на Харківщині керівником Лозівського ТЦК, а згодом обласного, а зараз вже обласного ТЦК та СП в Чернігівській області був Артем Требесов. Чи була у вас співпраця з ним, як оцінюєте взагалі його роботу?

— Я з ним пропрацював декілька місяців. Тобто не можу його оцінити, по-перше, особисто ми в Харкові до того, як він очолив обласний ТЦК в Харкові, ми з ним знайомі не були. І зараз тут ми працюємо лише два тижні. По-друге, неможливо оцінити з позиції поліцейського дії начальника ТЦК, тому що, мабуть, його керівники повинні оцінювати його дії.

За кількістю мобілізованих ми не провалюємося. Тобто іде мобілізація. І, до речі, в цьому розділі у нас дуже мало якихось подій, які можна назвати правопорушеннями під час здійснення мобілізації. Ви самі бачите, немає критичної кількості скандалів чи іншого.

Читати ще

Читати ще

З начальника Чернігівського обласного ТЦК суд зобов’язав стягнути 4 млн грн, а з дружини — Toyota Camry Hybrid

— Але поліцейський разом із працівниками ТЦК нерідко стають учасниками цих конфліктів? Стосовно "бусифікації", як ви ставитеся до цього?

— Я ставлюся, ще раз кажу, до факту мобілізації позитивно. Тому що я сам там був, я не ховався. І мене точно бачили на лінії бойового зіткнення, я там був. По-перше. По-друге, я знаю точно, що Збройні Сили треба поповнювати. Тобто до факту мобілізації ставлюсь позитивно, бо людей треба міняти. Не можуть люди воювати з 24 лютого беззмінно.

Стосовно фактів "бусифікації", це ролики, які, знову ж таки, знімають ті, хто ухиляється зазвичай від мобілізації. Я не бачу жодного ролика, який викладав би чинний солдат чи офіцер з лінії бойового зіткнення.

Стосовно самих фактів, що бувають певні правопорушення, то я, звісно, до цього ставлюся негативно. Є перегини, в якому плані, є емоції, бувають якісь непрофесійні дії. Чи може працівник, наприклад, поліції вчинити якісь непрофесійні дії під час мобілізації? Може. Чи може працівник ТЦК це зробити? Також може. Знову ж таки, однак, наша реакція на це, в кожному випадку ми проводимо службове розслідування, і, по-друге, для цього є Державне бюро розслідувань

Працівники ТЦК якщо вчиняють, ми розслідуємо, і у нас є кримінальні правопорушення, за якими працівники ТЦК скеровані до суду. Тож мало хто про це знає. Ну, така статистика теж є. І там немало працівників ТЦК, зокрема, Чернігівської чи Харківської області, де я раніше працював, які пішли до суду. Наприклад, поки я працював у Харкові, ми до суду скерували кримінальні правопорушення стосовно п'яти чи шести керівників районних ТЦК в області.

Тобто тут питання реакції. Якщо є подія, ми на неї реагуємо. Чи може вона статися завтра-післязавтра у Чернігові? Може.

І у нас на кожній зміні, добовому чергуванні, на зміні нарядів ми кажемо, будемо інструктувати поліцейських максимально уникати сутичок: "Більше розмовляти з людьми. І не робити такого, щоб люди сприймали вас і вашу форму як каральний об'єкт. Вони повинні у вас бачити все ж таки більше друга, ніж того, хто їх покарає". Це штамп, що поліція — це кат і той, хто буде карати.

Негідники є в будь-якій професії

— Зараз ми говоримо про імідж поліцейських. Були випадки, Київ з останнього, коли не захистили людей, були Прилуки, коли поліцейська збила на смерть дитину. Це те, що негативно впливає. Як ви будете, от ви вже, зокрема, почали говорити про це, все-таки формувати імідж поліції Чернігівщини?

— У Харкові станом на зараз 30 поліцейських загинули під час бойових дій. 24 — безвісти зникли. Це в районі Торецька Донецької області чи в районі Куп’янська Харківської області. І багатьох із цих поліцейських я хоронив особисто. Тобто я був на похоронах.

Є поліцейські, які проливають кров і роблять ту роботу, яку роблять, зокрема, з евакуації, коли ми евакуювали, я кажу, Вовчанськ, Липці, Північну Салтівку. І потім, через події, от, як ви кажете, Голосіїв, потім знову — "Всі поліцейські негідники, скоти і боягузи". Це неприємно. Тому що багато поліцейських, які загинули, проливають кров, точно не заслуговують цих штампів.

Чи були дії на Голосієві ганебними? Так, були. Ну, я знаю багато поліцейських, які не тікали. Я знаю багато поліцейських, які закривали собою. Я можу вам показати мільйон фактів, коли ризикували своїм життям заради життя людей.

Читати ще

Читати ще

Втекли під час стрілянини у Києві: суд обрав запобіжний захід двом патрульним

Прилуки з ДТП. Так, я знаю про цей факт, який був. І чи це впливає на імідж поліції? Впливає, негативно впливає. Чи є серед поліцейських негідники? Є. Негідники є в будь-якій професії.

Питання не в тому, чи це можливо чи неможливо. Питання в тому, як ми на це реагуємо, як ми намагаємося відсіювати людей. Це правильно. Я і керівникам підрозділів кажу: "Ви повинні знати, чим вони дихають. Якщо є людина, яка, ви бачите, аварійна — позбавтеся її. Звільніть її, нехай іде куди завгодно, тільки не в поліцію. Позбудьтеся її. Так, некомплект може бути більший. Нехай у вас буде 50% некомплект, але ви будете точно знати, що на тих 50, які залишились, можна покластися і вони нормально будуть працювати".

Читати ще

Читати ще

У суді розповіли, з якою швидкістю їхала поліцейська, яка на смерть збила дитину в Прилуках

Так, кількість людей впливає на важкість роботи. Вона реально у поліцейських ненормована. Вони реально працюють і вдень і вночі. І штати у них мирного часу. Тобто їх ніхто не збільшував, кількість там, наприклад, у Семенівці, як було 15 за штатом поліцейських на всю Семенівку, так і залишилось, ми поїдемо з вами подивимося на це.

Семенівка: "летить все, що може летіти"

Дорожній знак з назвою міста Семенівка. Суспільне Чернігів

— Пане Володимире, наше з вами знайомство продовжуємо у прикордонній Семенівці — місті, яке ледь не щодня під ворожими обстрілами. Чи можете нам розповісти, яка ситуація зараз у Семенівці? Наскільки вона критична через російські атаки?

— Так, щоденні прильоти різного роду БпЛА — від FPV найменших, найбільш вразливих, до більших типу "Молнія", "шахеди", от летить сюди все, що може летіти, "Ланцети".

Причому б'ють не по військових цілях, а зазвичай просто знущання над цивільним населенням. Сидить якийсь вурдалак із Тюмені чи Твері. Йому сумно, він запускає FPV, він літає, дивиться, заряд батареї закінчується — і б'є, куди заманеться.

От в чому аморальність цих людей: б'ють по людях, просто заради сміху. По машинах може прилетіти. Тобто нема будь-яких меж, місця, куди людина може сховатися і знати, що вона в безпеці.

Читати ще

Читати ще

Через дрони-«ждуни» заховали автівки та пересіли на велосипеди: як живе Семенівка на Чернігівщині під атаками РФ

— Чому так діють росіяни? Чи був у вас досвід на Харківщині, от такі міста, які просто знищувались, чи для чого?

— От все прикордоння — це суцільний досвід. От з 2022 року маса запитань, чому вони так вчиняють. Немає відповіді, її не шукайте. Повна аморальність народу. Це Путін воює? Ні, це не Путін. Я кажу: це сидять Іванови, Сідорови з літаків скидають КАБи.

Оператори БпЛА, знову ж, уродженці якоїсь Рязані, Москви і ще інших міст. Це не Путін, це народ. У них загальна ментальність — знищувати, руйнувати, вбивати. І кажімо: ми всі знаємо про катівні, які пройшли в Харківській області, їх там 22 було. Це ті, які знайшли на деокупованих територіях, і ще, може, більше буде. Вони ж були і в Чернігівській області, і ви всі знаєте. Я кажу і казав: це найбільш жорстока нація у світі, тому що вони значно перевершили тих же нацистів, якими вони нас називають, тільки тому, що ми розмовляємо українською і над нами майорить жовто-блакитний прапор.

Ситуація стабільно тяжка

Володимир Тимошко, начальник ГУ Нацполіції в Чернігівській області. Суспільне Чернігів

— Коли ви приїхали в Семенівку знайомитися з колективом? Після цього як оцінюєте, наскільки критична ситуація в місті?

— Не треба її оцінювати як критичну чи некритичну. Вона тяжка, стабільно тяжка. Вона контрольована 100% усіма Силами оборони, зокрема і поліцією, місцевою владою.

Дуже сильний колектив, я скажу. Голова місцевої ради, поліція, ЗСУ. Що мені сподобалось, вони живуть однією думкою, вони живуть однією мрією. Завдяки сильному колективу вони тримаються і тут стабільність. Так, вони вже зайшли в стадію стабільно тяжкого становища через постійні прильоти БпЛА, постійні загрози місцевому населенню.

— Чи робить Росія в Семенівці кілзону?

— Вона справді є, тому що Семенівка — це кілзона. Чому? Тому що тут може FPVшка прилетіти в будь-яке місце. Ми кілзоною стали називати місце, куди може долетіти російський оператор БпЛА. Він сюди може долетіти. Це кілзона.

— Якось буде змінюватися робота, чи вдосконалюватися робота саме на прикордонні? В Чернігові під час спілкування говорили частково про те, що будуть певні зміни.

— Дивіться, я хочу змінити лише те, що може покращити роботу і зробити більш безпечним перебування людей, всіх людей, зокрема і Сил оборони тут. Це постійне навчання з питань надання першої медичної допомоги, тому що населення, будь-який житель Семенівки може бути поранений. Поліцейські ті, хто будуть приїжджати першими, вони повинні надавати медичну допомогу. Це не тільки юридичне забов'язання, це моральне їхнє забов'язання перед людьми, перед тими, з ким вони разом живуть.

По-друге, це заходи безпеки, уміння протидіяти FPVшкам тим же, це життєво необхідно, це питання виживання і поліцейських, які тут на вулицях, і захисту тих людей, які тут є.

— Чи вистачає сили та засобів для роботи поліцейських саме на прикордонні?

— Певні корективи внесли, додали сюди слідчого. Тому що постійно групу викликати, щоб вона їхала з районного центру, з того ж Новгорода-Сіверського, це і небезпечно, і витрати, зокрема бензину, який у Семенівку важче привезти, ніж у Новгород-Сіверський. Тому ми змінюємо певну кількість складу.

Однак, взагалі, зараз в нас їх вистачає. Чи вистачить у разі можливої евакуації? Напевно, ні. І ми для цього готуємо додаткові засоби, які будуть залучені під час додаткових викликів. Ми готові.

— Коли може постати питання евакуації Семенівки для Чернігівщини?

— Питання може постати будь-якої миті. Сьогодні і завтра, залежно від безпекової ситуації в разі її погіршення. Це питання буде моментально внесене головою військово-цивільної адміністрації на Раду оборони, і вона ухвалить відповідне рішення. Тобто буде рішення, і ми почали працювати.

Прогнозувати з русаками взагалі нічого неможливо. І ми повинні бути до всього готові. Будь-які прогнози, які вони роблять собі, ми повинні до них бути готові. Підуть вони, не підуть вони — ми повинні бути готові до всього.

— Наскільки зараз безпека самих поліцейських на часі? Бо є приклади на Чернігівщині, коли були атаки на будівлі поліції.

— Поліцейські — частина суспільства. У нас все суспільство зараз не в безпеці. І поліцейські також. Крім того, поліцейські більш бувають в різному стані, тому що вони приїжджають на місця прильоту і вони повинні реагувати на них. Вони повинні туди перші приїжджати, вони повинні надавати допомогу. І вони часто є об'єктом завдання повторних ударів. Через це, звісно, поліцейські й ДСНС, ті ж працівники швидкої медичної допомоги, вони більш вразливі. І вони в більшій небезпеці точно.

— Але якісь алгоритми пропрацьовуються внутрішньо?

— Алгоритми пропрацьовуються передусім з метою збереження життя і здоров'я. Причому так ці алгоритми пропрацьовуються, що неможливо відвести людей часто від об'єкта, якщо там є поранені. І це, знову ж таки, питання моральності. Поліцейський не піде в укриття, якщо людині потрібна допомога.

Якщо є влучання якесь, наприклад, "шахеда" в приватний будинок чи багатоповерхівку, ми точно знаємо, що там є люди. Поліцейські в цей час будуть перебувати на відстані, чекати? Ні, так не буде. І я кажу поліцейським, що форма — це додатковий обов'язок. Форма — це те, що зобов'язує. "Ви повинні підставляти спину в разі необхідності". Так, це виклик.

"Точно не буде, як у 2022-му"

— Не можу вас не спитати, як у людини з військовим досвідом: якщо, наприклад, Росія дотисне Білорусь, захоче відкрити ще один напрямок, наступ на Чернігівщину — який ймовірний сценарій? Наприклад, чи буде це схоже на 2022 рік?

— Стосовно моєї особистої думки, точно не буде, як у 2022 році. Колон не буде. От, по-перше. Якщо в них все ж таки вистачить глузду цього не робити, я чомусь хочу сподіватися, що глузд таки там знайдеться. Все ж таки це не кінчені рускі, які там взагалі нічого святого не мають. Все ж таки це білоруси, є якась надія, що, може, там не настільки запаморочені. В іншому разі, ну, точно вони вигребуть по повній.

— Які показники і результати на цій посаді ви будете вважати для себе позитивними? Те, що ви хочете досягти і, може, якісь ставите для себе терміни?

— По-перше, термінів не ставлю. Я до цього ставлюсь дуже взагалі якось, ну, так. Наприклад, завтра Іван Михайлович (Іван Вигівський — начальник ГУ НПУ в Києві, — ред.) подзвонить і скаже: "Вова, ти мені, наприклад, треба там". Ну, треба — отже, треба. Тобто я взагалі термінів не ставлю.

По-друге, ціль одна — зберегти регіон у нормальному стані, в нормальному гуморі, який він зараз хоча б. І, по-друге, якщо буде якесь загострення, допомогти регіону зробити, щоб це загострення пройшло з меншими втратами. 24 лютого мені поставили одне завдання — не здати Харків, я його виконав 100%. Мені інших завдань не ставили, я можу сказати, рахунок на табло, як казав Лобановський. Це правда. Зараз мені також інших завдань не ставили, крім збереження безпеки і функцій Чернігова.

Вважає себе харків'янином, але народився в Чернігові

— В одному з інтерв'ю ви говорили, і сьогодні, зокрема, ви повторяли, що вважаєте себе харків'янином, хоча народилися в Чернігові. Чому так?

— Тому що я народився в Чернігові. Це правда. Тому що я ріс у Чернігові, закінчив середню школу, Чернігівський юридичний технікум. Однак із 1994 року фактично як вступив у Національну юридичну академію Ярослава Мудрого. Після закінчення я вже постійно жив у Харкові. Тобто з 94-го року, це вже 32 роки. Там народилися мої діти, я їх там ростив. Тобто в цьому плані. Чернігів — улюблене місто, я завжди сюди приїжджав. Тобто в мене тут живе мати. Батько, на жаль, помер у 18-му році.

Тому два рідних міста, але все ж таки Харків — це вже, мабуть, таке… Тим паче 22-й рік багато чого значить особисто для мене. Я там кожну цеглину знаю.

— Зараз у Чернігові, де ви мешкаєте, чи винаймаєте житло? Чи забирали з собою родину?

— Ну, по-перше, винаймаю звичайну квартиру. У Києві у нас також житла нема, тому що у нас житло в Харкові. В Харкові сім'я не могла жити, бо я в ліквідаційному списку росіян ще з 14-го року в розшуку. Вдруге вони мене в розшук оголосили у 2023 році, і сім'ї там не можна було мешкати.

— Ми не знайшли вашу декларацію на НАЗК. Чому її немає?

— Можу розказати, що в декларації все просто, нічого воєнного там немає. Звичайна зарплатня начальника поліції чи радника голови Нацполіції. Автомобіль у нас із дружиною один, він також у декларації, оформлений на дружину, хоча це спільна власність.

Грошей, заощаджень небагато, але не критично, повірте мені, не сказати, що там супер якісь. Тому що в мене зарплата була в ДБР дуже значна, і тут зарплата, і у нас накопичення тільки звідси. У нас є спільна одна квартира, яку батьки подарували дружині ще до нашого, мабуть, весілля.

Тобто в декларації нема там діамантів, кольє, золота. Закрита вони тільки з одного приводу, тому що я в ліквідаційному списку в росіян і в розшуку.

— Підсумовуючи нашу розмову, чого очікувати від нового керівника Нацполіції в Чернігівській області?

— Я дуже хочу, щоб точно менше чули про поліцію, менше скандалів, менше цього негативу. Дуже хочу. Менше пожеж, і щоб ми їх не гасили. От якщо люди про начальника поліції менше знають, то, отже, все в області тихо і добре. Оце буде взагалі супер.

Читати ще

Читати ще

Новим керівником Нацполіції Чернігівщини стане генерал Володимир Тимошко

Читати ще

Тимчасовим виконувачем обов’язків начальника Чернігівського обласного ТЦК та СП став полковник Артем Требесов

Новости Украины