Чи чекає на нас долар по 50? Що буде з курсом у 2024 році

Чи чекає на нас долар по 50? Що буде з курсом у 2024 році

Фото: Павло Дацковський

Курс долара в нашій країні викликає незмінний інтерес, і завадити цьому, мабуть, не може ніщо. По-перше, як відомо, від валютного курсу в нашій країні залежить все – від вартості проїзду маршруткою до комунальних тарифів. По-друге, українці ретельно готуються до своїх валютно-обмінних операцій навіть на суму 100 доларів і не мають наміру втрачати гривню-дві просто тому, що не ознайомилися з прогнозами.

KP.UA разом із економістами з’ясувала, що впливатиме на валютний курс наступного року і якими будуть таблички у обмінниках до кінця 2024-го.

Передноворічні тенденції

Минулого тижня на валютному ринку України прискорився «процес зближення»: банківські курси стали ще ближчими до значень НБУ. Офіційний курс долара зріс на 0,68% — до 36,99 грн., а середня вартість американської валюти в банках країни збільшилася на 0,4% — до 37,65 грн. Таким чином, різниця курсів скоротилася з 0,77 до 0,60 грн, констатував аналітик компанії «Центр біржових технологій» Максим Орищак.

З курсом євро відбувається те саме, тільки зближення ще значніше: різниця курсів зменшилася з 1 гривні до 60 копійок.

– З внутрішніх подій основний інтерес становили дані щодо ВВП України за третій квартал, рішення НБУ щодо процентної ставки, а також статистика зовнішньої торгівлі, – продовжує Орищак. — Темпи зростання економіки показали суттєве уповільнення — з 19,5% до 9,3% рік до року. НБУ знизив відсоткову ставку із 16 до 15%, що знижує монетарну силу гривні. А дефіцит торговельного балансу України в жовтні зріс із $19,6 млрд до $22,3 млрд.

На думку експерта, найближчими днями важливих для валютного ринку подій не очікується. Найбільш помітною внутрішньою темою може бути передсвяткове збільшення продажів іноземної валюти: ті, у кого ще залишилися долари і євро, можуть продавати їх для новорічних витрат. Для гривні це є позитивним фактором.

— Якщо передноворічне збільшення пропозиції іноземної валюти відбудеться, очікується, що євро зростатиме по відношенню до гривні сильніше, ніж долар. Офіційний курс для долара залишиться близько 36,70-37,20 грн, а в банках країни середня вартість американської валюти може бути в діапазоні 37,40-37,90 грн. Для євро курс НБУ може перебувати в діапазоні 40,00-40,50 грн, а середня вартість євро в банках залишитися в діапазоні 40,70-41,20 грн.

Стабільна допомога – стабільний курс

Говорячи про те, що впливатиме на курс долара найсильніше наступного року, експерти виявили рідкісну одностайність: міжнародна фінансова допомога.

– Ключовим чинником курсових рухів у 2024-му буде зовнішня допомога, – зазначив у коментарі KP.UA керівник аналітичного відділу Міжнародної Академії Біржової Торгівлі Андрій Шевчишин. — Виходячи із достатності коштів, Мінфін та НБУ прийматимуть рішення щодо механізмів фінансування дефіциту. Саме від обсягів та механіки фінансування залежатимуть швидкість та масштаби девальвації. Це може бути як м’яка девальвація, так і значне зниження курсу гривні у разі емісійного покриття дефіциту.

З колегою повністю погоджується економіст Владислав Банков: визначальним чинником є ​​розмір міжнародної допомоги, решта чинників другорядні.

– Якщо обсяги зовнішньої допомоги будуть достатніми, можна розраховувати на міцну гривню, нарощуючи борги та рухаючись у дефолт, – намалював не надто оптимістичну картину аналітик Данило Монін. — Якщо ж грошей прийде недостатньо, на гривню чекає девальвація.

— Сьогодні війна – це головний чинник, який впливає на курс, — каже президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. — Якщо не буде достатнього фінансування з боку союзників, то буде девальвація гривні. Якщо ж фінансування прийде в обіцяному обсязі 38 млрд доларів, проблем не буде.

— Поки що перспективи неясні, оскільки, хоча всі обіцяють, рішення щодо цього не ухвалили ні в ЄС, ні в США, — зазначив економіст у розмові з KP.UA. – За умови фінансування курс буде в рамках 37-38 грн за долар весь 2024 рік. Якщо ж гроші приходитимуть у меншому обсязі та із запізненням, курс буде більше 40 грн.

Серед інших чинників, які впливають на курс в Україні, Олександр Охріменко назвав міжнародну торгівлю. За його словами, у разі проблем з експортом девальвація буде вищою.

– Безумовно, терміни активної фази бойових дій виступають прямим фактором бюджетних видатків, і будь-які зміни термінів впливатимуть на курс, – додав Андрій Шевчишин, нагадавши, що у базових прогнозах активна фаза війни передбачається до кінця 2024 року. Крім того, каже аналітик, свій вплив на тенденції ринку має міграційна ситуація через внутрішній і зовнішній попит на валюту, а також активність української економіки.

Прогнози на кінець 2024-го

— Бюджетний орієнтир за середньорічним курсом гривні на 2024 рік становить 40,7 грн за долар, — зазначив Максим Орищак у розмові з KP.UA. – Щоб максимально плавно дійти до цього значення, у першому кварталі 2024-го офіційний курс має становити 37,6 грн за долар, у другому — 39,6 грн, а у третьому та четвертому — 42,7 грн. Звичайно, можуть бути й інші варіації досягнення середньорічного значення курсу 40,7 грн, але вони змусять НБУ допустити великі курсові коливання на початку року або наприкінці. З погляду соціальних настроїв, це дуже розумно.

Втім, більшість економістів вважають, що такої мети — досягти за підсумками року якогось курсу — взагалі немає. Наприклад, Владислав Банков очікує курс на рівні 38-39,5 грн за долар, якщо, звичайно, не буде глобальних потрясінь.

– Якщо завершення 2023 року для міжбанку відбудеться у межах 37,5-38 грн за долар, а для готівкового ринку – 38-38,5 грн за долар, ці позначки, швидше за все, і будуть мінімальними рівнями наступного року, – зазначив Андрій. Шевчишин. – Щодо прогнозів на кінець 2024 року, то через невизначеність факторів впливу правильніше розглядати кілька сценаріїв.

Оптимістичний сценарій: за наявності всієї допомоги та продовження активних бойових дій до осені чи кінця року очікуємо середній курс на рівні 41 грн за долар.

У базовому сценарії (за нестачі близько чверті міжнародної допомоги) середній курс очікується на рівні 43,5 грн за долар.

Песимістичний сценарій: за нестачі 50% зовнішньої допомоги курс може знизитися до 48-50 грн за долар. Але, уточнює Шевчишин, навіть у цьому разі багато залежатиме від форми фінансування дефіциту.

На думку Данила Моніна, за відсутності домовленостей курс долара на кінець року досягне 45-50 гривень за долар. Якщо ж допомога приходитиме, очікуємо 37-40 протягом усього року.

Аналітик Аналітичного центру «Об’єднана Україна» Олексій Кущ погоджується, що динаміка курсу долара буде пропорційною зовнішній допомозі.

– Якщо Україні дадуть усі пакети допомоги, що обіцяли, курс залишиться приблизно на нинішньому рівні. Імовірність цього становить близько 40%, – вважає Кущ. – Але найімовірніше – з ймовірністю близько 55% – допомогу Україні дадуть в урізаному вигляді. У цьому разі глибина девальвації становитиме 5-10%, тобто курс становитиме 39,5-41 грн за долар. І, нарешті, якщо допомогу зовсім не дадуть (а ймовірність цього не нульова, а близько 5%), на гривню цілком може очікувати глибока девальвація в 1,5 рази — тобто до 55 грн за долар.

Джерело

Новости Украины