За інформацією: Суспільне Тернопіль.
Волонтерка Раїса Коляда. Суспільне Тернопіль
Про схожу тенденцію говорить і волонтерка Ольга Тимошенко, яка підтримує армію з перших днів повномасштабного вторгнення:
"Комусь потрібна техніка, в когось є проблема з постачанням харчування. Також потрібна допомога різним підрозділам чи це дронами, чи автівками, чи якоюсь технікою для ремонту автомобілів, чи будівельною технікою для укріплення бліндажів, позицій. Донатів зараз менше, на це є багато і об'єктивних, і не зовсім. Та потреба на фронті не зменшується".
Волонтерка Ольга Тимошенко. Суспільне Тернопіль
Директорка благодійного фонду "Покрова", який діє на Тернопільщині, — Любов Вовк, розповіла, що волонтерський рух дещо змінює підходи: зокрема, від масових дрібних донатів переходять до адресної допомоги у співпраці з бізнесом. Наприклад, якщо у 2022–2023 роках переважали невеликі перекази від приватних осіб, то зараз до зборів частіше долучаються підприємства з чітко окресленими бюджетами та цільовими запитами від військових.
"Це переважно дрони, генератори, автомобілі, прилади нічного бачення, лазерні цілевказівники. От, це все купується за кордоном і на це легше збирати кошти у великих підприємств, тому що це значно швидше для військових. Дуже потрібно все швидко. Складність у тому, що важко організовувати благодійні заходи й збирати кошти місяць, два, три, коли військовим потрібно вже. Тому нам легше навіть звернутись до якихось підприємств з проханням надати кошти, і вони дуже швидко надходять і швидко відбуваються закупівлі", — зазначила Любов Вовк.
Директорка благодійного фонду «Покрова» Любов Вовк під час відправлення допомоги. Суспільне Тернопіль
Один із чинників, який вплинув на зниження донатів від конкретних людей волонтерам — це економічний, розповів доктор економічних наук Григорій Монастирський.
"Багато хто сьогодні втратив роботу. Багато хто тепер отримує меншу зарплату. Навіть, якщо людина отримує зарплату, таку, як, наприклад, 3-4 роки тому, то інфляція зробила цю зарплату значно меншою", — сказав Григорій Монастирський.
Доктор економічних наук Григорій Монастирський. Суспільне Тернопіль
Три основні причини зниження активності донатів волонтерам називав доктор психологічних наук Андрій Гірняк, посилаючись на дані опитування, яке проводила Соціологічна асоціація України у Тернопільській області. Вибірка становила 3000 респондентів.
"Бачимо, що волонтерському руху зараз довіряють трошки більше 4% людей. Якщо люди не впевнені, що ці кошти потраплять за адресою, то це сильно демотивує. Другий чинник — це така сегментація й індивідуальний підхід. Тобто, люди не стали, можливо, критично менше донатити, але почали донатити цілеспрямовано, бо в кожній родині є знайомий, сусід, родич, який воює. То ж люди намагаються допомагати адресно. Коли людина вмикає телевізор і бачить, що сьогодні ми стільки-то втратили метрів чи кілометрів території і якісь невтішні прогнози, то відповідно людина завмирає більше в своїх діях і ці негативні емоції нейтралізують її просоціальну активність", — зазначив Андрій Гірняк.
Доктор психологічних наук Андрій Гірняк. Суспільне Тернопіль
Даних, що українці зараз донатять менше чи більше, порівняно з попередніми роками — немає, розповіла керівниця PR-напряму Благодійного фонду "Повернись живим" Юлія Соцька. За її словами, проте вона помітила, що люди охочіше підтримують збори на техніку, транспорт і зброю. Водночас є напрямки, які потребують вкладень, але менш видимі в інфопросторі —це підготовка фахівців для фронту.
Керівниця PR-напряму Благодійного фонду «Повернись живим» Юлія Соцька. Суспільне Тернопіль
"Зброя — це те, що потрібно на фронті і вже. Дрони і транспорт — це те, що потрібно. І зрозуміло, такі речі, як майно, їх легше побачити, потримати і прозвітувати про них. Про навчання — це те, що складніше відображається в публічному просторі, але згодом, коли ти про це все більше говориш, проходить розуміння суспільства. Силам оборони треба постійна стратегічна підтримка і тому ми почали активно про це говорити, розповідати і розуміти, що донат на сили оборони може стати певною рутиною, може стати тим, що в принципі ти до того звик", — сказала Юлія Соцька.