Чим відрізняються гімназії та ліцеї – пояснюємо на прикладі двох шкіл Чернівців

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Директорка Чернівецького ліцею №1 Наталія Кінащук. Суспільне Чернівці

За словами директорки, щороку у ліцей вступають учні, які закінчили 9 клас в гімназіях. Роблять це за конкурсним відбором.

"Відколи змінили мережу ліцеїв у місті й деякі школи стали гімназіями без старшої школи, то ці діти мають кудись йти. Діти, які захоплюються предметами, які ми викладаємо поглиблено, йдуть до нас. Й вони теж успішні. Це свідчить про те, що з тих шкіл вони теж виходять з гарною базою", – каже Кінащук.

Профільні предмети у ліцеї викладають понад половина вчителів. Серед них і вчителька економіки Крістіна Герасим. За її словами, діти мають гарний рівень підготовки й зацікавлені вивчати профільні предмети.

"Діти – ерудовані, від них є віддача. Особливо це стосується 11 класу, бо вони — найактивніші й свідомо підходять до навчання. Коли я запитую, то доволі багато дітей хочуть поєднувати своє життя з економікою, зокрема з фінансами, з економічною теорією", – каже Герасим.

Чернівецький ліцей №1. Суспільне Чернівці

"Мета – якісна освіта для дітей"

У гімназії №5 "Інтеграл" навчаються діти до 9 класів, а також дошкільнята. Загалом це понад 700 дітей, половина з яких навчаються в молодшій школі.

"На мою думку, неважливо, який це тип закладу, – гімназія чи ліцей. В нас є одна мета – якісна освіта для дітей. Це нормально, що все змінюється. Ми адаптуємося під умови й вимоги часу. А перехід від ліцею до гімназії не змінює нашої основної мети", – каже директорка гімназії Ірина Антонюк.

Директорка Чернівецької гімназії «Інтеграл» Ірина Антонюк. Суспільне Чернівці

За словами Антонюк, гімназія №5 не могла б стати ліцеєм, оскільки має початкову школу. За вимогами учні 1-4 класів мали б навчатися в окремій будівлі, а заклад немає для цього можливостей. Також не змогли б забезпечити приміщення для навчання учнів старшої школи.

"Враховуючи, що на паралелі має бути не менше двох класів, то в нас елементарно не буде місця для цих дітей. Половина наших учнів [після 9 класу], продовжують навчання у ліцеях, а решта – вступають у коледжі", – каже Антонюк.

Вчителька починає урок у Чернівецькій гімназії «Інтеграл». Суспільне Чернівці

Директорка каже, у зменшенні кількості ліцеї є переваги, бо діти зможуть обирати навчання саме за тим профілем, який їх цікавить.

"Проблема в тому, що зараз діти можуть залишатися у закладах, [в яких навчалися до 9 класу], й обмежувати себе тими профілями, які пропонує саме цей заклад. Бо їм зручно, вони звикли до дітей, вчителів. В майбутньому, коли ліцеїв буде менше, дитині так чи інакше потрібно буде переходити з 9 класу. Тоді дитина свідомо обиратиме той профіль, який хоче, а не тільки ті, які є конкретно в цьому закладі", – каже Антонюк.

Які школи у Чернівцях будуть ліцеями

З 45 шкіл у місті визначили 14 закладів, які будуть ліцеями. В них діти навчатимуться профільно з 10 по 12 класи. Про це у коментарі Суспільному розповіла начальниця управління освіти Ірина Ткачук. Йдеться про наступні заклади:

  • Ліцей №1 математичного та економічного профілів;
  • Філософсько-правовий ліцей №2;
  • Ліцей №3 медичного профілю;
  • Багатопрофільний ліцей №4;
  • Ліцей №5 "Оріяна";
  • Ліцей №6 імені Олександра Доброго;
  • Ліцей №7;
  • Ліцей №8 імені Тараса Шевченка;
  • Ліцей №9;
  • Ліцей №10;
  • Ліцей №15 "Освітні ресурси та технологічний тренінг" з вивченням єврейського етнокультурного компонента;
  • Ліцей №11 "Престиж";
  • Військово-спортивний ліцей;
  • Ліцей №18.

Заклади обирали, враховуючи їхню спроможність сформувати класи на паралелі. Там мають навчатись щонайменше сотня учнів за трьома профілями. Також забезпечити для них приміщення та викладачів.

Читати ще

Читати ще Чернівецький ліцей №8 збереже статус ліцею: що цьому передувало

Як обирали заклади

За словами Ткачук, під час формування мережі ліцеїв орієнтувалися на спроможність закладів сформувати класи на паралелі, в яких навчатимуться не менше сотні учнів за щонайменше трьома профілями. Також забезпечити для них приміщення та викладачів.

"Ліцеї №1-11 – заклади нового типу, тобто ті, які до початку реформи вже були ліцеями та гімназіями, а, отже, – мали спеціалізацію й профілізацію освіти. Оскільки ці заклади не спроможні забезпечити навчання всіх охочих дітей з 10 по 11 класи, то запропонували ще кілька закладів", – каже Ткачук.

Наприклад, у ліцеї №18 зможуть навчатися діти з районів вулиць Південно-Кільцевої, бульвару Героїв Крут.

"Це величезний район й ліцей зможе забрати всіх вступників з цієї частини міста. Також ми ще направили лист до ОВА з прохання включити до мережі ліцей №12, щоб підстрахуватися й забрати вступників з іншої частини міста", – каже Ткачук.

Як обиратимуть профілі

Ткачук каже, у ліцеях громади потрібно забезпечити навчання дітей за усіма наявними профілями.

"Це не та історія, коли, наприклад, були гімназії чи ліцеї гуманітарного напрямку, всі зараз скажуть, що хочуть профіль української мови чи іноземної філології й надаватимуть один й той самий профіль. Це має бути весь спектр профілів, який є: біологія, географія, хімія, фізика. Відповідальність у тому, щоб надати можливість дітям здобувати освіту за тим профілем, який для них важливий", – каже начальниця управління освіти.

Для учнів 10-12 класів можуть зменшити кількість предметів або скоротити години на непрофільні предмети. Також знизиться навантаження на них, а обрані предмети зможуть вивчати глибше, розповіла в інтерв'ю Суспільному директорка обласного департаменту освіти Оксана Сакрієр.

"Старша профільна школа потребує більше точкового навчання, індивідуальної траєкторії вибору профілю, щоб дати можливість дитині визначатися, що їй цікаво й де її найкращі здібності", – каже Сакрієр.

Перелік ліцеїв у Чернівцях подадуть обласному департаменту освіти, а згодом його мають затвердити на сесії облради. Ті десять закладів, які не увійшли до мережі та мають статус ліцеїв, стануть гімназіями. Там навчатимуться діти до 9 класу. Старша школа стане профільною з 2027 року.

Читати ще

Читати ще Стало відомо, які школи Чернівців стануть ліцеями та чому

Читати ще Чому школи ділитимуть на початкові, гімназії та ліцеї — пояснення департаменту освіти Буковини

Читати ще «Ця реформа не про закриття шкіл»: інтерв’ю з директоркою департаменту освіти про мережу ліцеїв на Буковині

Читати ще Де навчається єдиний випускник з Чернівецької області, який набрав 600 балів на НМТ

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Новости Украины