Чому важливо повернутись із СЗЧ до 1 січня і скільки бійців вже так зробили

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Зліва направо: заступник командира 1-го механізованого батальйону 158-ї ОМБр Сергій Гаранька, адвокатка Ірина Богданова та військовослужбовець, який допустив СЗЧ, Андрій Коновал. Суспільне Чернігів

Військовослужбовець, який вирішив повернутись із СЗЧ

Андрій Коновал розповів, що пішов в СЗЧ, бо не хотів виконувати злочинні накази у своїй попередній частині.

"На мої запитання не давали відповіді. Тому що для мене це питання совісті. Я починаючи свою військову службу, як молодший лейтенант, спочатку був на нулі з хлопцями. Тож коли мені дали свідомо злочинний наказ, який стосувався їх, я відмовився його виконувати".

Військовий не вважає це дезертирством, за його словами, він в такий спосіб висловлював свою позицію і надалі хоче продовжувати службу в ЗСУ, а саме в 158-й ОМБр.

"158-му механізовану бригаду я знайшов через Facebook. Мені сподобалося з самого початку спілкування із представниками військової частини. Їхній професіоналізм навіть на етапі попередньої співбесіди. Сподобався проєкт, тому, що частина молода, але проєкт в неї дуже потужний і мене це мотивує".

Сергій Гаранька каже, що бійці, які повертаються після СЗЧ, вже мають бойовий досвід. За його словами, це плюс для навчання і злагодження для новоприбулих у їхній бригаді.

"Вони пройшли вже багато кампаній військових, деякі захищали Бахмут, воювали на різних напрямках. Але в них виникли якісь сімейні чи побутові проблеми, які вони не змогли вирішити через своє командування, і пішли в СЗЧ. Я запрошую на службу до нашої 158-ї ОМБр таких військовослужбовців. На цей час в бригаді є багато вакансій, і ми можемо надати людині вакансію і за цивільними уміннями".Читати ще

Читати ще

У ДБР заявили, що у військових є час до 1 січня, щоб повернутися із СЗЧ

Що каже адвокатка щодо СЗЧ

Ірина Богданова каже, що справ по СЗЧ з 2022 року ставало все більше. З її слів, це пов'язано з тим, що військова служба – це беззаперечне виконання наказів командира.

"І будь-яке невиконання наказу каралося і вважалося кримінальним злочином. Але то була служба в Збройних силах у мирний час. Та коли настали воєнні часи, тисячі чоловіків стали військовослужбовцями, які не були до цього взагалі в армії та не знають, що таке військова дисципліна. У них загострене відчуття справедливості. Як я бачу, то виникли ці конфліктні ситуації, коли командир видає якісь накази, наприклад, навіть і правильні, а військовослужбовець їх не хоче виконувати. Або навпаки, командир надає, наприклад, злочинні якісь накази".

Ірина Богданова вважає правильним рішенням, що люди в разі СЗЧ позбавляються кримінального переслідування.

"Цей закон №12095, який 20 серпня ухвалила Верховна рада, дає змогу військовослужбовцям, які вчинили вперше цей злочин, самовільне залишення частини, повернутися до військової частини. І військова частина може їх прийняти. У людини продовжується контракт, вона отримує грошове матеріальне забезпечення і продовжує нести службу в повному обсязі".

Адвокатка уточнила, що людина може скористатися шансом повернення на службу з СЗЧ тільки один раз і тільки тим, хто з цивільного життя прийшов до армії.

Також Ірина Богданова пояснила різницю між дезертирством та СЗЧ: дезертирство це теж самовільне залишення частини, але без бажання повернутися на військову службу, а СЗЧ — коли людина має бажання повернутися до служби.

Як пише спеціалізована прокуратура у сфері оборони центрального регіону, до складу якої входить і Чернігівська область, з бажанням служити далі після СЗЧ вже звернулися чотири тисячі військовослужбовців.

"Половина з них судами задоволена та повернулися до виконання свого конституційного обов’язку. Решта клопотань перебувають на розгляді в судах".

Також, за інформацією спеціалізованої прокуратури, за вчинення злочинів, передбачених статтею 407 (Самовільне залишення військової частини або місця служби) та 408 (Дезертирство) ККУ, вчинених в умовах воєнного стану, законодавством передбачене покарання не менше п'яти років позбавлення волі.

Читати ще

Читати ще

Паперові копії електронного документа та дні очікування у чергах: що про ВЛК розповів поранений військовий з Чернігова

Новости Украины