За інформацією: Суспільне Чернігів.
Політичний оглядач Олександр Рись. Суспільне Чернігів
Андрій Подвербний додає, що монобільшості у 26 депутатів (фракція "Рідний дім", — ред.) вже давно немає.
"Частина депутатів служить в армії, деякі депутати виїхали, хтось склав повноваження. А замість них не можуть зайти нові депутати, оскільки не збирається міська територіальна виборча комісія". Читати ще
Читати ще Міська ТВК в Чернігові вдруге не зібрала кворум для реєстрації нових депутатів: які причини відсутності членів комісії
Також Подвербний каже: для того, щоб ухвалювати якісь рішення, представникам "Рідного дому" доводилось долучати до роботи та голосування представників інших депутатських фракцій.
"Наприклад, це депутати від колишньої "ОПЗЖ", депутати від "Європейської Солідарності", Ірина Соломаха. Також і депутати "Слуги народу", але коли справа доходила до земельних питань — картки виймалися і все зупинялось. Ви ж самі бачите, скільки часу у нас у місті не вирішуються земельні питання. Вже станом на ту сесію, яка не відбулася, монобільшості не було видно".Читати ще
Читати ще Земельні аукціони в Чернігові: що це за ділянки, чому «Слуга народу» заблокувала рішення та яка позиція міської влади
Щодо того чи є все-таки монобільшість у міськраді Павло Пущенко припускає:
"Якщо арифметично рахуємо, то на сайті Чернігівської міськради зараз 24 депутати у фракції «Рідного дому». Це на два більше, ніж більшість. Але, знову ж таки, не всі можуть бути фізично присутніми. Дійсно, у них ситуація хитка без додаткових голосів, про які вже згадувалося: Віталія Гольця, Павла Вовка та Ірини Соломахи. Відповідно ця історія про те, щоб не допускати, блокувати іншими способами, щоб не було кворуму. Це механізм паралізації роботи міськради".
Решта три фракції: "Слуга народу", "Наш край" і частина "Європейської солідарності", — це меншість у міськраді. Олександр Рись вважає, що вона не є однорідною.
"Тобто не можна сказати, що рада поділилася на дві частини: більшість — умовна команда Атрошенка і єдина опозиція. Якщо казати про інші фракції, вони не є об'єднані й навіть є гостроопозиційно налаштовані до команди Атрошенка, а є люди, які можуть ситуативно голосувати, якщо їх питання вирішуються".
Цю думку поділяє й Андрій Подвербний.
"В партії «Рідний дім» є керівники комунальних підприємств міської ради, керівники шкіл. Тобто люди, які напряму залежать від керівника міської ради, секретаря міської ради. Є ряд бізнесменів у яких можуть бути свої інтереси, від яких вони будуть відштовхуватись. Коли є у самій структурі різні групки по інтересах, то, в принципі, не може бути структура однорідною. Все залежить від ситуації, як вибудують відносини всередині цієї великої структури".
Політичний оглядач Андрій Подвербний. Суспільне Чернігів
Що стосується фракції "Наш край", додав Подвербний, то їхні депутати не з'являються на вже четверту сесію поспіль.
"Коли сесія міськради відбулася в форматі зуму, вони сказали: "Ми не ходимо, ми протестуємо проти такого формату". І все, вони не ходять. Тобто, це їхня чітка позиція".
"Трагікомедія з елементами фарсу"
16 серпня під час сесії міської ради представники ТЦК та СП зайшли у сесійну залу та вивели звідти позафракційного депутата Віталія Гольця.
У коментарі виданню "Челайн" Віталій Голець повідомив, що все було "в рамках чинного законодавства" та дії ТЦК були правомірні, адже він не встиг вчасно оновити дані. За його словами, він доцент в Національному університеті "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка і до ТЦК та СП його забрали для проходження ВЛК, щоб завершити оформлення відстрочки.
Олександр Рись з приводу цієї ситуації каже: Гольця забрали ТЦК, щоб зірвати сесію. За його словами, це елемент тиску на депутата. Подвербний додав, що ця ситуація йому нагадує "трагікомедію з елементами фарсу".
"Це ж видно, що це зрежисована історія абсолютно. Коли лунає гімн, тільки відкривається сесія, і до Гольця підходять, виводять із зали. Це політична боротьба такими методами. Тобто, це реально методи, які застосовуються, коли силові структури залучаються до виконавчої вертикалі. Мені здається, шо це не зовсім правильно", — сказав Пущенко.
Керівник освітнього центру «Ініціатива» Павло Пущенко. Суспільне Чернігів
Сам Олександр Ломако з приводу виводу депутата Гольця з сесійної зали каже:
"Я не знаю хто безпосередньо його виводив, але з розслідування журналістів, з камер відеоспостереження я чітко бачив, що супроводжував представників ТЦК, співробітник СБУ Павло Лолашвілі. Він же був в обласній лікарні, коли на ВЛК привозили іншого депутата міської ради, який був на лікарняному. І він же, за словами депутатів з нашої фракції, неодноразово проводив з ними зустрічі, де погрожував їм не приходити на сесію: в іншому випадку у них будуть проблеми з бізнесом чи з чимось іншим".
За словами Ломака, він написав відповідний лист з фотодоказами голові СБУ Василю Малюку по перешкоджанні роботи Чернігівської міськради.
Міськрада, центральна влада, МВА та ОВА
Олександр Рись у конфлікті між депутатами міськради поділяє їх на такі групи:
"Перша сторона – це умовна команда Атрошенка. А ось далі по фракціях не можна чітко поділити. Тому що, наприклад, "Європейська Солідарність" — Марина Семененко, яка безпосередньо опозиційна до команди Атрошенка і вимагає відставки Ломаки та Ірина Соломаха, яка, в принципі, схильна голосувати разом з більшістю. Є фракції, які єдину позицію зайняли — "Наш край" умовно".
Якщо вийти за межі міськради, продовжує Рись, то очевидно, що сторонами конфлікту є центральна влада і військова адміністрація на чолі з Дмитром Брижинським.
"Тут цікавий момент, який не лунає в публічному просторі, коли звинувачують Брижинського в цьому протистоянні. Але ж ми пам'ятаємо, хто призначав Брижинського. І, мені здається, що тут недооцінена роль голови обласної військової адміністрації (В'ячеслава Чауса, — ред.). Він подавав. Призначав президент України Володимир Зеленський, але ж ми розуміємо чия це кандидатура", — сказав Павло Пущенко.
Голова фракції "Наш край" Олександр Луценко, у коментарі Суспільному розповів, чому їх депутати не відвідують сесію.
Голова фракції «Наш край» Олександр Луценко. Ffacebook/»Наш край Чернігів»"Вже вкотре сесія міськради проводиться у позачерговому форматі з порушенням норм, що передбачені діючим регламентом роботи Чернігівської міськради. Проведення сесії у позачерговому форматі позбавляє депутатів можливості якісно опрацювати порядок денний, вивчити найскладніші питання, формулювати свою позицію та готуватися до проведення пленарного засідання. Фракція «Наш край» продовжує активно працювати з виборцями міста Чернігова та вимагає від керівництва Чернігівської міськради припинити повернутися до режиму роботи, який передбачено діючим регламентом Чернігівської міськради".
Павло Пущенко щодо позиції "Нашого краю" каже:
"Стосовно заяви про порушення регламенту, наскільки я знаю, позачергова сесія – передбачена регламентом. Якщо вони вважають її незаконною, подавайте в суд і скасовуйте рішення. У нас вже є прецедент — онлайн-сесія. Ще одне, радник Брижинського — Віктор Бистров. Він є депутатом "Нашого краю". Тут у нас вже є очевидні зв'язки".
Позицію фракції "Слуга народу" озвучив депутат міськради й помічник начальника МВА Дмитра Брижинського Максим Черненок.
"Я думаю, ми плануємо з'являтися на сесії й виконувати функції, покладені на нас, як депутатів. Але виникає питання правомочності розгляду тих питань, які виносяться на сесію. Тому що на минулій сесії були скасовані зміни до регламенту Чернігівської міської ради, які були прийняті відповідно до закону про правовий режим воєнного стану. І тому багато з тих питань, які виносилися на сесію, вони, на мою думку, відносяться до повноважень військової адміністрації. І тому приймати незаконні рішення це неправильно".Читати ще
Читати ще Чернігівська міська рада скоротила повноваження МВА: що відомо
Читати ще Брижинський подає позов до суду на рішення Чернігівської міськради, — Чаус
За словами Максима Черненка, їх фракція буде чекати рішення суддів.
"Якщо суди винесуть рішення, що військова адміністрація має займатися лише безпековими ситуаціями, то це одне. Якщо вищі судові інстанції підтвердять позицію, що ті повноваження, які передбачені статтею 15 закону "Про правовий режим воєнного стану" мають виконуватися керівництвом військової адміністрації, тоді зрозуміло, що ми не будемо голосувати за питання, які не належать до компетенції міської ради".
На думку політичного оглядача Андрія Подвербного, походи по судам стала "забавою" всіх учасників цього політичного конфлікту.
"Але головне, що треба сказати, протиріччя накопичились вже дуже серйозні. На минуломісячній пресконференції Брижинський заявив, що в місті й в міській раді сформувалося «організоване злочинне угруповання», і він буде з цим боротися і приймати якісь заходи. І земельні питання накопичилися, і ситуації з колапсом міського транспорту теж дуже серйозні". Читати ще
Читати ще Про «злочинне угрупування», звіт перед депутатами та роботу на посаді: Дмитро Брижинський провів брифінг
Читати ще Земля і транспорт у Чернігові: що відомо про новий виток конфлікту Брижинського та Ломака
Олександр Рись каже, що глобально йде намагання переламати політичний баланс сил у Чернігові.
"Після деокупації Чернігівщини та Київщини у квітні 2022 року відновився політичний процес. Відповідно, центральна влада намагалася скористатися цією ситуацією. Тоді був усунутий і потім звільнений Владислав Атрошенко. І тоді також були намагання доказати, що Чернігівська міська рада не дієздатна. Через Верховну Раду проголосувати і передати повноваження на Чернігівську МВА. Але тоді не вдалося це зробити, тому що у раді за чутками не було достатньо голосів".Читати ще
Читати ще Львівський апеляційний суд заборонив Владиславу Атрошенку обіймати посаду міського голови Чернігова протягом року
З приводу зірваної сесії 16 серпня свою думку також озвучив депутат від провладної фракції Роман Старіков. Він зараз служить у війську і часто приїжджає на сесії із зони бойових дій.
"Хоча мені важко відлучитися зі служби, а з зони бойових дій взагалі надскладно. Я вважаю необхідним виконувати обов'язки депутата, покладені на мене виборцями. Життєдіяльність міста не повинна зупинятись, тим паче є надважливі питання стосовно допомоги військовим формуванням. На жаль, те, що відбулося на останній сесії, показує як мінімум політиканство, а можливо, і усвідомлене блокування питань допомоги ЗСУ", — сказав Старіков.
Роман Старіков. Видання «Високий Вал»
Начальник МВА Дмитро Брижинський проблему із збиранням депутатів на сесію міської ради прокоментував так:
Дмитро Брижинський. Суспільне Чернігів
Чи реально замінити Ломака?
Павло Пущенко каже, що напередодні сесії, яка не відбулася 16 серпня, він почав помічати по медіамоніторингу те, що Ломако не може зібрати сесію, що він недієздатний як секретар, що його треба замінювати.
"І я здивувався тоді. Тому що до цього не було подібного в інформаційному просторі. І коли я побачив заяви окремих депутатів про те, що треба замінювати секретаря, це вже якась стратегія пішла по заміні. З іншого боку, питання: а на кого? Вибори секретаря – це таємне голосування. Я хочу зрозуміти логіку: на кого ви хочете поміняти, на когось іншого з "Рідного дому", або на когось з інших фракцій? Це навіть виглядає малойомовірним, умовно кажучи, 10 депутатів не зможе диктувати іншим 20 свої умови".
Подвербний розповів, що раніше поширювалася інформація про заміну Ломака на Андрія Дериземлю (фракція "Рідний дім", — ред. ).
Читати ще
Читати ще Колишнього біатлоніста та учасника Олімпійських ігор Андрія Дериземлю мобілізували до ЗСУ
На думку Олександра Рися, заміна секретаря міськради це "цікава й цинічна стратегія" з політичної точки зору.
"Тобто взяти і розхитувати монобільшість тим, що давайте виберемо серед вас секретаря, з яким можна буде краще домовитись, ніж з Ломако і тоді всім буде добре. І тут є фактори, які, можливо, трохи роблять цю стратегію теоретично реальною. Тому що, коли усунули Атрошенка, а він дуже міцно тримав монобільшість. У Ломака немає такого авторитету, але все ж таки він доволі міцно тримає більшість, хоч і не повністю".
"Звичайно опозиція Дмитро Брижинський, Марина Семененко та інші гравці бачать, що з Ломаком не можуть домовитися, і він ще й медійно доволі ефективно протидіє нападкам на команду Атрошенка і на міську раду. Відповідно, вони хотіли б вибрати якогось більш лояльного, м'якого секретаря, з яким би можна було управляти та домовлятися", — розповів Олександр Рись.
Павло Пущенко додав, що все-таки в цій політичній грі залишається Владислав Атрошенко, який й привів Ломака на посаду секретаря.
Чи є криза більшості у міськраді
Дмитро Брижинський вбачає проблему у внесенні змін до регламенту міськради.
"Рішення було винесено з голосу, з порушенням регламенту. Знову ж, це він (Олександр Ломако, — ред.) цю ситуацію зруйнував. У нас була нормальна компромісна схема розв'язання будь-яких питань".
Натомість Павло Пущенко каже: регламент як документ переоціненний. Тому що регламент – це внутрішня організація роботи міськради.
"У нас є закон "Про воєнний стан", "Про місцеве самоврядування", у нас є повноваження військових адміністрацій. І мені здається, що це не на рівні регламенту міської ради треба вирішувати ці питання".
Олександр Ломако з приводу кризи більшості у Чернігівській міськраді сказав наступне:
"Я вважаю, що це тимчасовий абсолютно випадок, який пов'язаний із зовнішнім втручанням в роботу міської ради, втручанням в роботу депутатів, перешкоджання депутатам, тиском на них зі сторони сторонніх структур. Є, можливо, криза в головах якихось окремих посадовців, державних органів, які мали б займатися безпекою і безпекою нашого регіону, і їм хочеться заблокувати наше місто, але це криза зовнішня, яка не пов'язана взагалі з міською радою. Але про кризу всередині міської ради, депутатському корпусі, у виконавчих органах влади чи у виконавчому комітеті, точно говорити немає жодних підстав. Тому що всі питання вирішуються".
Олександр Рись каже, що позиція Ломака зрозуміла, тому що він керує цією більшість і має випромінювати впевненість.
"Проте, звичайно, йому зараз важкувато буде збирати сесії, якщо вже почалась така гра на відсутність форуму".
"Щодо кризи більшості, то її ознаки є. Не вдалося зібратися один раз сесію, давайте подивимося, як буде на наступні сесії. Якщо така тенденція ще триватиме одну-дві сесії, тоді можна буде про це впевнено сказати", — сказав Подвербний.
Що буде якщо міськрада не зможе зібратися
За словами радника з юридичних питань громадянської мережі "Опора" Павла Романюка, розпустити раду як орган місцевого самоврядування можна за таких умов:
Радник з правових питань Громадянської мережі «Опора» Павло Романюк. Соцмережа «Х»
Юрист Павло Романюк вважає, що без законодавчого обґрунтування такого рішення це можна розцінити як політичну боротьбу.
"Однак будь-яке рішення про дострокове припинення або передачу їхніх повноважень до іншого органу повинні бути обґрунтованими та відповідати принципу верховенства права. Адже необґрунтована або ж вибіркова передача повноважень органів місцевого самоврядування до військових адміністрацій чи їхніх начальників може сприйматися суспільством від порушення права на місцеве самоврядування або інструмент політичної боротьби".
Але той факт, що Чернігівська міська рада не зібралась на останню сесію, ще не говорить про неспроможність ради здійснювати свою діяльність, говорить експерт.
"Минулого разу Чернігівська міська рада довела, що Чернігову не потрібно передавати всі повноваження, адже міська рада разом з секретарем міської ради, який виконує обов'язки міського голови, спроможний виконувати функції з місцевого самоврядування", — сказав Романюк.
Читати ще
Читати ще Мобілізація на Чернігівщині, оновлення даних, «бусифікація», рекрутинг — підсумки ток-шоу «Що відбувається?»
Читати ще Конфлікт між в.о. міського голови Чернігова Ломаком та начальником МВА Брижинським — підсумки ток-шоу «Що відбувається?»
Читати ще На зарплату в 40 тис. грн немає кандидатів, популярні професії та чи є підтримка держави: підсумки «Що відбувається?»
Читати ще Ситуація з електроенергією на Чернігівщині та що роблять, аби не було відключень, — підсумки ток-шоу «Що відбувається?»
Читати ще Ситуація з врожайністю на Чернігівщині та як це впливає на ціну продукції, — підсумки ток-шоу «Що відбувається?»