«Ця робота — це щодня новий виклик»: як на Вінниччині жінки опановують сферу відновлюваної енергетики

За інформацією: Суспільне Вінниця.

Жінки встановлюють сонячні панелі. Суспільне Вінниця

За його словами, зі 150 жінок, котрі подали заявки на навчання, працевлаштовані сім. Вони виконують роботу на рівні з чоловіками: їздять у відрядження у регіони, працюють у спеку і на висоті.

"Враховуючи сьогодення, воєнний стан і дефіцит наявності чоловічих рук, компанією було прийнято рішення про розробку проєкту з навчання жінок, які виконуватимуть функції монтажу обладнання і будівництво сонячних електростанцій. Ми не розрахували, що такий буде попит, — сказав Юрій Хващевський.

— Навчання для себе організовуємо, але колеги й різні фонди побачили, як це ефективно працює, переймали наш досвід. Маємо кілька звернень від міжнародних організацій, які просять нас організувати і провести таке навчання для жінок, які можуть бути працевлаштовані у будь-яких інших компаніях".

Бригада, у якій працюють жінки, встановлює сонячні панелі на даху. Суспільне Вінниця

Бригадир Віталій Чернега розповів, що першу сумнівався, чи впораються жінки з монтажем електроустаткування. Але за кілька місяців спільної роботи він змінив свою думку.

"Скептично ставився, бо робота з електроінструментом — це більше чоловіча. Дівчата гарно себе зарекомендували. Дякуємо їм за компанію, роботу, розвеселяють, підіймають настрій усьому колективу", — сказав Віталій Чернега.

Встановлення сонячних панелей на даху. Суспільне Вінниця

Його бригада встановлювала на даху ресторану у Калинівці гібридну сонячну електростанцію. Разом з чоловіками панелі монтували три жінки.

"Для нас неважливо: електромонтер — це хлопець чи дівчина. Так, є деякі моменти з проживання, фізпідготовці, монтажу, але вони нівелюються під час роботи, за рахунок того, що у нас скомпоновані бригади — чоловіки і жінки. Вони один одного доповнюють. Деякий досвід у дівчат переймаємо", — сказав керівник монтерів Олександр Соцький.

Сонячні панелі на даху. Суспільне Вінниця

Колишня менеджерка з логістики Аліна Білозор сказала, що вона одна з перших опанувала професію монтажниці СЕС на Вінниччині. Нині вона не лише монтує сонячні панелі, а й навчає цієї справи інших.

"Не вистачає чоловіків, і хочеться показати, що жінки теж чогось варті. Вони теж можуть зробити те, що і чоловіки", — сказала Аліна Білозір.

Анастасія Рожкова монтажницею сонячних електростанцій працює пів року. Дівчина родом із Запоріжжя. До повномасштабної війни, розповідає вона працювала вчителькою початкових класів. Коли школу, де навчала дітей, росіяни зруйнували, Анастасія виїхала за кордон. За два роки повернулася в Україну.

Встановлення сонячних панелих. Суспільне Вінниця

"Коли почалася війна, я виїхала у Польщу. Працювала майже два роки на заводі побутової техніки, а потім повернулася в Україну, бо дім є дім. Мене життя до такого, якщо чесно, не готувало. Бо я вчитель. Працювала за освітою. Але війна внесла корективи. Ця робота — це щодня новий виклик. Ти йдеш і долаєш… Це сльози, синці, збиті пальці, коли носимо обладнання. Це важко фізично й морально. Але у мене класний колектив, класні хлопці, вони підтримують", — розповіла Анастасія Рожкова.

Жінки встановлюють сонячні панелі на даху. Суспільне Вінниця

Разом із колегами виконує повний цикл електромонтажних робіт 33-річна вінничанка Анна Молчановська. Вона має технічну освіту. Тож після декрету вирішила спробувати себе у сфері відновлюваної енергетики.

"Для мене найважче фізпідготовка. У мене її не було, а тут треба. Спершу хлопці допомагають, а потім ми сильнішими стаємо. Для українських жінок немає нічого неможливого. Є у нас поки складнощі з електрикою. Підключенням, відключенням інверторів, щитків. Тут ми поки ще вчимося. Але багато вже можемо. Бригадир ставить завдання — під'єднати фази, нуль, заземлення. Ми спокійно можемо зробити самі", — сказала Анна Молчановська.

Новости Украины