Фото: Андрій Дідік/Facebook
Сквер на вулиці Паньківській у Києві назвали ім'ям Дані Дідіка, який загинув у теракті під час харківського Маршу Єдності у лютому 2015 року. Це рішення підтримали депутати Київської міськради.
Про це йдеться на сайті міськради.
"За" проголосували усі 76 депутатів. Так вшанували пам'ять загиблого Дані Дідіка, йдеться у рішенні.
Даня Дідік. Фото: Андрій Дідік/Facebook
Журналіст, музикант і письменник Руслан Горовий був ініціатором надання скверу в Києві імені Дідіка.
"Я завжди шукав альтернативи, варіанти вшанування. Всім доводив, що Даня загинув не за Харків — Даня загинув за Україну. Вийти на ходу гідності в першу річницю майдану! Пацану, який розумів, що не буде охорони нормальної, тому що казали, що краще не проводити захід, тому що є небезпека. Але вони вийшли. Ніхто не розумів, що буде закладена бомба. Думали, що можливі напади "тітушок", можливо ще що-небудь", — каже Горовий.
Разом із друзями він почав збирати усі необхідні для цього папери у 2020 році. Тоді міська влада у Харкові не планувала присвоювати ім'я Дідіка школі, де він навчався.
"Ми шукали безіменні сквери. Вони є в кожному місті, вони називаються "сквер на вулиці такій", зазвичай. Вони не мають свого імені. Ми знайшли кілька скверів. Потім пішли "в народ" на обґрунтування, поговорили з людьми, щоб вони розуміли, про що мова, дали свою згоду, збирали підписи. Ми хотіли, щоб в Київраді розуміли, що є підтримка людей. У Києві це має чотири, здається, етапи затвердження. От сьогодні пройшов останній. Все, сквер Дідіка з'явиться на мапі Києва".
Даня Дідік. facebook.com/gorovyi.ruslan
Ще на початку збору підписів сквер був занедбаний, каже Руслан Горовий. За ці майже три роки київські комунальники навели там лад.
"Ми лишали в крамницях ці листи, розповідали про Даню. Звісно, що ми казали, що якщо сквер перейменують, то ми можливо колись привеземо сюди артистів. Подивіться, скільки артистів зробили пісні, присвятили Дані. На той момент їх було понад 100, зараз вже їх понад 150. І досі артисти присвячують йому пісні", — додає Руслан.
Табличка на школі, де навчався Даня Дідік, Харків. Фото: Суспільне Харків
Горовий говорить, для нього особисто було важливо вшанувати Даню Дідіка.
"Якщо я знаю, що коїться несправедливість, і я можу щось виправити – завжди це роблю. Коли я побачив те, що мали назвати школу (іменем Дідіка — ред.), а потім зрозумів, що батькам просто брешуть в очі, ніхто нічого робити не буде, я просто мав довести цю справу до кінця. Тому що хлопець реально крутий. Це зараз ми бачимо скільки в нас таких крутих людей, гідних — дуже багато. На той момент (у 2015 році — ред.) все, що відбувалося на сході країни, турбувало не так багато людей. Я просто знаю, яким був Харків, я знаю, що таке Донбас, справжній український Донбас. А не те, як більшість собі його уявляє. Тому для мене це було важливо".
Що відомо про Даню Дідіка з Харкова
22 лютого 2015 року біля Палацу спорту в Харкові під час мирного маршу Єдності стався вибух. На місці загинули двоє людей, були поранені ще 11. Згодом двоє поранених померли в лікарні, серед загиблих — правоохоронець і троє учасників акції — Данило Дідік (15 років), Микола Мельничук (18 років), Вадим Рибальченко (37 років), Ігор Толмачов (52 роки).
28 грудня 2019 року Фрунзенський районний суд Харкова визнав обвинувачених у справі Володимира Дворнікова, Віктора Тетюцького і Сергія Башликова винними у теракті, призначив покарання у вигляді довічного ув'язнення і змінив запобіжний захід з тримання під вартою на особисте зобов'язання.
29 грудня 2019 року Дворнікова, Тетюцького і Башликова передали на непідконтрольні території під час взаємного звільнення утримуваних осіб. Вони не визнали провини. У вересні 2020 року засуджених оголосили у розшук.
Наприкінці 2021 року родини загиблих у теракті біля Палацу спорту у Харкові вирішили судитися проти держави.
Депутати Харківської міської ради на сесії 28 лютого підтримали проєкт рішення про перейменування школи №11 на честь загиблого в теракті Дані Дідіка.