Демонтаж храму-МАФу УПЦ біля Десятинної церкви в Києві перенесли

Храм-МАФ на території Національного музею історії України. Фото: Національний музей історії України/Facebook

Знесення незаконної каплиці УПЦ біля Десятинної церкви в Києві перенесли. Дату визначатиме Державна виконавча служба.

Про це йдеться у дописі Facebook Національного музею історії України, на території якого розміщена споруда.

Як повідомили в музеї, демонтаж церкви-МАФу був запланований на 06:30 7 травня, однак роботи відклали з "технічних причин". Нову дату має призначити Державна виконавча служба України.

У Нацмузеї історії пообіцяли прозвітувати щодо витрат благодійних внесків, які люди зібрали на оплату роботи підряднику, що візьметься за знесення незаконного об'єкта.

"Ми розуміємо, що такі кошти громади, понад 850 тисяч гривень — це велика відповідальність, і обов'язково прозвітуємо за кожну копійку. Але подробицями щодо угоди, її кошторису тощо зможемо поділитися вже після демонтажу. Поки всі зібрані гроші — на рахунку благодійного фонду музею", — зазначається у дописі.

У Національному музеї історії України раніше оголосили збір коштів для демонтажу самочинної "церкви-МАФу" на Старокиївській горі. Суму, про яку просили музейники (772 тис. гривень), вдалося зібрати за добу. Станом на 9 квітня 2024 року, українці задонатили на знесення каплиці УПЦ 885 тис. грн.

Тим часом зранку 7 травня кілька десятків вірян УПЦ прийшли, щоб захистити Володимиро-Ольгинський храм на Старокиївській горі. У церкві також всю ніч тривало богослужіння.

Про це повідомляє у Facebook Десятинний монастир Різдва Пресвятої Богородиці.

Представники монастиря повідомили, що будівельна компанія відклала демонтаж через відсутність "можливості забезпечити наявність будівельної техніки", про що ще 3 травня сповістили Державну виконавчу службу.

В УПЦ наполягають, що знесення каплиці незаконне. Там наголошують, що Держвиконавець не має права зносити храм, бо суд поклав ці зобов'язання на парафію.

Крім того, як зазначив адвокат УПЦ проієрей Микита Чекман, "державний музей не має жодного права оперувати коштами не з бюджету України, а всі його витрати повинні узгоджуватися".

Сьогодні, 7 травня, Микита Чекман повідомив у своєму Telegram, що якщо Музею історії не вдасться знести Володимиро-Ольгинський храм, його начебто передадуть на зберігання Національному заповіднику "Києво-Печерська лавра" для подальшої передачі Православній церкві України. За словами Чекмана, адвокати УПЦ подали до правоохоронних органів "всі можливі заяви та скарги".

Що відомо про "храм-МАФ" біля Десятинної церкви у Києві

У 1998 році столичне землеуправління передало Національному музею історії України земельну ділянку. У 2004 році тодішній очільник музею Сергій Чайковський дав громаді УПЦ МП дозвіл на зведення на цьому місті каплиці. Через два роки релігійна громада МП встановила тимчасовий намет, який ще через рік перетворився на дерев'яну каплицю.

У 2011 році Юрій Мірошниченко, тодішній представник Януковича у Верховній Раді, зареєстрував законопроєкт, згідно з яким держава мала профінансувати православний комплекс біля фундаменту Десятинної церкви. Ця спроба (як і наступна) виявилась невдалою – профільний комітет парламенту та громадськість виступили проти.

Але вже наступного, 2012 року, релігійна громада через суд отримала право власності на будівлю (але не на землю). Впродовж двох років музей Десятинної церкви отримав 10 мільйонів гривень з бюджету.

У 2017 році В'ячеслав Толпига, який понад 10 років досліджував цю тему, зареєстрував петицію щодо зносу каплиці. У 2018 році архітектори Олександр Горбань та Олексій Шемотюк намагалася підпалити каплицю, бо вважали, що будівля зведена незаконно.

Того ж року НМІУ звернувся до Окружного суду Києва з вимогою визнати рішення про держреєстрацію прав громади УПЦ МП на незаконно зведену каплицю – протиправною.

У 2021 році Національний музей історії України в суді вимагав знести каплицю на його території. Згідно з позовом, каплицю звели самочинно біля залишків Десятинної церкви.

Господарський суд Києва 15 лютого, зобов'язав знести "храм-маф", а Північний апеляційний господарський суд підтвердив це рішення в вересні 2023 року.

Топ дня

На Київщині судитимуть командира розвідроти РФ за знущання з жителя Бучі 7 травня, 16:22

Три історичні будівлі у Києві внесуть до Державного реєстру нерухомих пам’яток 7 травня, 14:19

У Києві через негоду приспустили прапор України 7 травня, 12:08

У Київській області протягом трьох днів можливі заморозки — Укргідрометцентр 6 травня, 21:20

Зібрали понад пів мільйона гривень для ветерана ЗСУ: на Київщині відбувся благодійний піший марафон 6 травня, 19:54

Вибір редакції

У Києво-Печерській Лаврі оцифрували Церкву Спаса на Берестові з давньоруськими фресками

Акцент на лікуванні контузій і психотравм: київський реабілітаційний центр «Лісова поляна» співпрацюватиме з МОЗ

«Зберегти й розвиватися в умовах війни»: у Києві відзначають розвиток культурної сфери

У Києві хочуть знести садибу Зеленських

У Києві з приходом тепла активізувалися кліщі: як вберегти домашніх тварин від укусів — поради ветеринарів

Джерело

Новости Украины