Лісові масиви на Миколаївщині, 17 вересня 2023 року. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв
Баштанське лісове господарство постраждало під час російських обстрілів та бойових дій. Понад 20 відсотків території Баштанського лісового господарства забруднені вибухонебезпечними предметами. З них 5825 гектарів потребують розмінування.
У своє професійне свято працівники лісу розповіли кореспондентам Суспільного про свою діяльність від початку повномасштабного вторгнення.
Розмінування потребують 5825 з 26,5 тисяч гектарів загальної площі Баштанського лісового господарства.
Едуард Алтухов працює у Мурахівському лісництві 34 роки. Розповідає, що першого березня 2022 року через село у бік Херсонщини пройшла колона російської техніки — та, частина якої була розбита у Баштанці.
Розбита будівля лісового господарства, 17 вересня 2023 року. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв
За кілька днів до лісництва надійшло повідомлення про пожежу у лісі. Тоді Едуард Алтухов був на посаді майстра лісу, каже, загоряння сталося саме на його дільниці.
"З лісничим ми виїхали для гасіння пожежі, воно знаходиться на березі річки Інгулець. Ми тоді не знали, що на тій стороні річки вже російські війська. Коли ми почали гасити пожежу, нас обстріляли спершу зі стрілецької зброї, а потім по нас вдарила артилерія. Машину лісничого розбили й ми пішки виходили вже у бік Мурахівки під вогнем", — пригадує лісничий Мурахівського лісництва.
Зруйноване приміщення лісництва, 17 вересня 2023 року. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв
Надалі на гасіння вже не виїздили. А росіяни, говорить Едуард Алтухов, цілеспрямовано підпалювали ліс. Каже, у травні 2022 року в селі залишатися стало небезпечно — щоночі бувало до 60 прильотів ракет, снарядів і бомб. Сьогодні заходити до лісу не можуть через вибухонебезпечні предмети, розповідає Едуард Алтухов.
"Дев’ятого вересня було загоряння трави на території лісництва, ми виїздили туди й могли тільки "обкараулення" робити своєю пожежною охороною та лісовою охороною, щоб не перекинулося на інші масиви. Горіла галявина і трав’яний покрив. Були два чи три підриви — це точно ми бачили, що підривалися боєприпаси, приблизно 800-600 метрів від нас", — говорить Едуард.
Сміття, залишене російською армією у Миколаївських лісах, 17 вересня 2023 року. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв
Протягом трьох днів у березні 2022 року село Христофорівка також було в окупації. У лісі російські війська простояли десять днів, розповідає лісничий Христофорівського лісництва Валерій Новицький.
"Добу вони йшли — техніка важка, через Христофорівку. Йшли на переправу, на ту сторону, на Кіровоградську трасу, щоб обійти Миколаїв з цього боку. І там їх в Єланецьких степах наші розбили. Вони рівно дві години — биті вже, пройшли через село Христофорівка і тут, де ми стоїмо, на цьому місті зупинилися", — каже Валерій Новицький.
Територія лісового масиву, 17 вересня 2023 року. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв
У цей період лісівники продовжували виконувати свою роботу. Хоча росіяни ставали на заваді, розказує лісничий Христофорівського лісництва.
"В урочищі Інгульське була пожежа, протягом двох днів горіло 50 гектарів сосни. Ми навіть просили, щоб вони нас пустили загасити пожежу — вони нас не пустили", — говорить Валерій Новицький.