За інформацією: Суспільне Чернігів.
Жінка сидить за столом. Getty Images
Прихована (маскована) депресія
Маскована депресія – це коли депресія замасковує себе. Тобто вона ніби надягає маску на себе і не показує, що вона депресія, а намагається вдати щось інше, наприклад, соматичний, тобто тілесний розлад, каже лікарка.
"Наприклад, людина з депресією, а організм якось побоюючись показати свій емоційний стан, свою розбитість. Частіше ця маскована депресія характерна для чоловіків, які бояться говорити про свої емоції, переживання і так далі. І таким чином ця депресія маскується під якісь соматичні, тілесні розлади, які, типу, в нашому суспільстві більш прийнятні. Наприклад, хворіти на інфаркт, це типу, окей. А от хворіти на депресію, це щось зазорне, постидне".
І таким чином, говорить Перепилиця, депресія маскується під такі хвороби як: артрит, гастрит, виразки, інфаркти, інсульти. Під що завгодно що може імітувати цей депресивний розлад.
"Коли такі люди ходять на обстеження до суміжних спеціалістів і їх обстежують, роблять аналізи, які показують, що все в нормі. Але насправді людина це відчуває. Просто органіки там немає. Наш мозок, він може нас так обманути, що він реально вдає ці больові відчуття".
Хто в групі ризику
- люди, в сім'ї яких є хтось з психічними розладами, це не обов'язково лише депресія;
- пацієнти, у яких вже є діагностовані якісь хронічні тяжкі захворювання — ВІЛ, туберкульоз, онкозахворювання;
- люди з інвалідністю;
- одинокі люди, соціально ізольовані;
- люди, які вже мають епізод перенесеної депресії.
Вік депресії
Частіше депресія виявляється вже у дорослих. Тобто, це люди від 20 до 40 років, говорить лікарка. Діти та підлітки рідше хворіють на депресію.
"Жінки вдвічі частіше хворіють, ніж чоловіки. Але все ж таки багато спеціалістів вважають, що тут є такий зв'язок, що це пов'язано з тим, що чоловіки рідше звертаються за допомогою до психіатрів".
Депресія буває різна, говорить Вікторія Перепелиця, буває апатична, тривожна, істерична. Форми її також доволі різноманітні.
У людини можуть бути психотичні включення, навіть в контексті депресії — маячінняРозлад мислення, що характеризується виникненням невідповідних реальності хворобливих уявлень, міркувань і висновків, яких хворий переконано дотримується й котрі не піддаються корекції., галюцинаторні включення можуть бути.
"Якщо маячіння, то це маячіння вини, людина винуватить себе в чомусь, постійні такі думки самозвинувачення, що негарна, некрасива, чи бідна сильно. А якщо галюцинаторні включення, то вони також будуть пов'язані з тими переживаннями, які людина відчуває, може по стану здоров'я галюцинації, відчуття в тілі можуть з'являтися. І в принципі голоси в голові можуть бути".
Чоловік дивиться в телефон. Getty Images
Діагностика депресії
При діагностиці хвороби є певні скринінгові шкали, які зараз сімейні лікарі використовують для того, щоб запідозрити хворобу, говорить Вікторія Перепелиця.
"У лікаря-психіатра є міжнародна класифікація захворювань, де є чіткі критерії, згідно з якими він людину проводить, інтерв'ює, опитує, оцінює його поведінкові прояви, міміку, поведінку, збирає в нього анамнез, як він жив, як взагалі його стан, ставить певні питання і згідно з цим вже може діагностувати".
Іноді є потреба у більш в тривалому періоді спостерігати за людиною, каже лікарка.
"Це може бути стаціонарно. Поспостерігати, як людина спілкується, як людина спить, як людина ходить їсти. Тобто потребує іноді такого тривалого спостереження".
Важливо людині, у якої запідозрили депресивний стан, звернутися вчасно до спеціаліста.
"На жаль, досі реально люди з насторогою іноді звертаються до психіатрів. З цим треба боротися, тому що коли люди не звертаються, затягують, а тоді вже реально їх прямо витягнути фізично з ліжка, якась ціла епопея".
Лікування хвороби
"Лікування залежить від тяжкості, з якою вже людина прийшла, скільки вона вдома пролежала. Дуже багато від чого залежить".
Лікування загалом можна умовно поділити на немедикаментозне та медикаментозне.
"Але терапія завжди підбирається індивідуально під людину, тому що, види депресії абсолютно різноманітні, і люди є абсолютно різні, і відповідне лікування все ж таки лікар має підбирати під людину".
До немедикаментозного лікування відносять — психотерапію. Рекомендований метод при депресії – це когнітивно-поведінкова терапія, пояснює лікарка.
Також до немедикаментозних методів належать — модифікація способу життя, регулярна фізична активність, здоровий спосіб життя, режим сну, режим дня, це раціональне харчування, бо це все впливає на симптоматику перебігу цієї депресії.
При тяжкій депресії, спочатку використовують тільки медикаментозне лікування – це антидепресанти.
"Після медикаментозного, коли людині вже краще, обов'язково треба залучати ці всі моменти немедикаментозні, тому що вони є важливою базою, з якою людина залишиться по життю, коли вона вже буде без антидепресантів", — говорить Перепелиця.
Немедикаментозні методи терапії екологічніші, тому що все ж таки медикаментозна терапія тривала, і є в неї певні свої побічні ефекти.
Лікування депресії. Getty Images
Чи можна людину примусити до лікування
"У нас є закон України про психіатричну допомогу. І є там пункт щодо примусового лікування, якщо людина не дає згоду на госпіталізацію, на лікування. Там зазначено чіткий критерій — якщо є безпосередня загроза життю. Зрозуміло, що це активна суїцидальна тенденція, намір, спроба, то це загроза життю. Голодування, яке призводить до кахексії, то це теж загроза життю. Тобто от в таких прям загрозливих станах ми можемо людину через суд лікувати примусово".
Психіатр збирає пакет документів і йде з ними в суд. Для того, щоб довести, що у людини є загроза життю, і він має без її згоди її лікувати, пояснює лікарка.
Як поводитися близькій людині
Важлива підтримка, таке розуміюче ставлення, говорить Вікторія Перепелиця. Тому що досі люди користуються такими хибними фразами, які насправді використовують ніби як підтримку, а насправді це не так.
"Наприклад, "візьми себе в руки", "зберись". І це людину ще в гіршу сторону повертає, тому що вона не може зібратися, вона не може взяти себе в руки, тому що її стан такий, що вона цього за своїм станом здоров'я не може зробити".
Психіатр може обстежити тільки людину, фактично, яка прийшла на прийом, говорить лікарка.
"Проконсультуйте мені маму, я вам телефоном опишу її симптоми, чи я до вас прийду, розкажу, як там мій чоловік себе поводить, випишіть мені якісь ліки. Ні, категорично. Психіатр має бачити людину, спілкуватися з людиною".
Профілактика хвороби
За словами Вікторії Перепелиці, доказової бази щодо ефективної профілактики депресії нема. Але пацієнтам з групи ризику варто проводити профілактичні бесіди, щодо фізичної активності, сну, режиму дня, харчування, залучення у соціум, і це певним чином, може повпливати на психоемоційний стан загалом.
Читати ще
Читати ще
Шизофренія: що це за хвороба, як вона виникає та які її симптоми. Розповідає лікарка-психіатр
Читати ще
Самоушкоджувальна поведінка: чому людина завдає собі шкоди та чи може це призвести до суїциду