Діяти, не чекаючи перемоги: занедбану бібліотеку маленького села на Черкащині перетворили на сучасний хаб

Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан

Затишний творчий простір створили у маленькому селі Потапці на Черкащині. Проєкт реалізували у межах конкурсу грантів “Час діяти, Україно”. Завдяки одному проєкту сотні людей у невеликому селі тепер мають місце спільної діяльності та переживання наслідків війни, розповіла журналістам Суспільного директорка БФ “МХП-Громаді” Тетяна Волочай.

Активісти із сільської громади переоблаштували занедбану бібліотеку на комфортне місце, де б селяни проводили час за корисним і цікавим дозвіллям. Написали і подали проєкт на попередній сезон “Час діяти, Україно!”. На грантові кошти зробили ремонт, закупили нові меблі. Тепер тут можуть знайомитися і спілкуватися переселенці, місцеві мешканці проводити час за творчими заняттями, реалізовуватися різні волонтерські ініціативи. Тут плетуть маскувальні сітки, проводить репетиції хор, діти й дорослі створюють і продають благодійну біжутерію.

У хабі виготовляють сувеніри, які потім передають на благодійні ярмарки для ЗСУ. Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан

У хабі виготовляють сувеніри, які потім передають на благодійні ярмарки для ЗСУ. Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан

Керівниця проєкту Людмила Горденко розповіла, що перемога в конкурсі “Час діяти, Україно” додала впевненості в собі.

"Не хочемо зупинятися на одній кімнаті, яку зробили, а плануємо зробити з Потапці-хабу масштабний проєкт і сподіваємося, що фонд нас знову підтримає. Хочемо створити спортивну зону, аби залучити більше молоді, в тому числі хлопців та чоловіків", – сказала жінка.

Із занедбаної бібліотеки на сучасний хаб: у маленькому селі на Черкащині почали діяти, не чекаючи перемоги. Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан

На репетиції до хабу приходить сімейний колектив, до якого долучилася мати, дочка та племінниця. Жінки збираються вже упродовж двох місяців раз на тиждень. Організувалися в ансамбль "Берегиня".

"Співали разом вдома, а тепер, коли трапилася нагода, співаємо для інших. Кому яка пісня сподобалася, такі і співаємо. Поки 3-4 пісні маємо в репертуарі. Репетируємо ще й вдома", – розповіла учасниця ансамблю Віра Білоус.

Віра Білоус, Марія Козодой, Катерина Трохименко хотіли б для виступів придбати більш сучасні вишиті костюми. Але поки одягають що у кого є.

"Будемо раді бачити охочих співати не тільки з нашої сім'ї. Наш колектив залишимо, але створимо ще. Якщо нас підтримають, побачать, що непогано в нас виходить, й інші захочуть ходити співати, то, звісно, будемо створювати масштабніший колектив", – додала Віра Білоус.

Раз на тиждень родинний ансамблю приходить на репетиції. Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан

6-річна Надія та 8-річний Сашко – брат і сестра. Приїхали з Києва. Живуть з бабусею та мамою. Приходить до хабу навчатися дистанційно. Тут кращий інтернет. А до створення хабу по селу іноді складно було знайти місце, де б був хороший зв'язок та інтеренет.

"Скучив за однокласниками. Хотів би бачитися вживу. Коли жив у Києві, ходив туди до садочка і школи. Скучаю за Києвом. Тут подобаєтья гуляти на вулиці. Прийшов на майстер-клас. Червоно-чорну квітку із стрічок допомогла зробити вчителька. Сам робив жовто-блакитну підкову", – сказав Саша.

11-річний Льоша приходить до хабу майже щодня. Рік тому приїхав із Курахівки на Донеччині. Хлопчик хоче стати лікарем. І для цього вже сумлінно вчить анатомію.

"Подобається тут. Знайшов багато друзів. Саша, Віка живуть поряд. Гуляємо тут часто. Навчаюся тут дистанційно у своїй школі. Але після літа буду оформлюватися у місцеву школу", – розповів хлопчик.

Олексій приїхав із дідусем і бабусею. А мама і тато залишилися у Курахівці.

Потапці-хаб приймає гостей. Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан

"Зідзвонюємося з ними. Тато каже, що там сильно стріляють, і повертатися поки небезпечно. Маю меншого брата 7-річного Єгора", – додав відвідувач хабу.

6-річна Надія до школи поки не ходить.

"Роблю таку квіточку", — розповіла.

Потапці-хаб приймає гостей. Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан

Завідувачка бібліотекою Катерина Свитка проводить майстер-класи із відвідувачами. Вироби, які створюють учасники творчих майстерень, передають на благодійні ярмарки, щоб допомагати хлопцям у ЗСУ.

"Тут проведений інтернет, діти приходять і вчать уроки, читають. Матеріали для майстер-класів закуповуємо самі. До цього я такого не проводила. Кімната тут була не призначена для цього, холодно. Все відвалювалося. Зараз тепло. У нас є вайбер-спільнота. Даємо оголошення, що запрощуємо дітей на майстер-клас. Зазвичай приходить більше десятка дітей", – розповіла жінка.

Потапці-хаб приймає гостей. Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан

Староста села Потапці Наталія Березенко розповіла, що з початком повномасштабного вторгнення до села був великий наплив переселенців. Особливо, із Києва і Київщини. Для маленького села це величезний наплив. В одному будинку проживало навіть 19 людей.

"Тоді приїхало 57 переселенців. Але цієї весни вони почали роз'їжджатися. Зараз у нас постійно проживає 12 людей із Херсонської області, Авдіївки, Курахівки Донецької області, з Харківської і Запорізької областей. Місцевих живе до 300. Своїх дітей до 18 років у нашому селі 57. У нас у школі із дитячим садочком було тільки 40 дітей. Тому школу закрили відповідно до нових норм", – сказала жінка.

Частину бібліотеки перенесли до хабу. Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан

Частину бібліотеки перенесли до хабу. Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан

Сформулювати свої ідеї і перевести їх у текст на папері – важлива частина реалізації

У Потапцях на Черкащині розпочали писати “Книгу ДІЙ”. Це велика книга-екслібрис розміром 40 на 60 см, вагою близько 15 кг з чистими сторінками. Представники громад, місцеві мешканці, активісти впишуть туди плани, проєкти та ідеї з відновлення регіонів після перемоги. Книга “їздитиме” різними регіонами України: у травні буде на Київщині й Вінниччині, пізніше “завітає” на Хмельниччину й Волинь.

“Ідея проєкту – зафіксувати плани з відновлення та розвитку громад і стимулювати українців їх втілити. Адже провівши кілька років поспіль низку грантових конкурсів, знаю з власного досвіду: формулювання своїх ідей і переведення їх у текстовий, а особливо паперовий формат, – уже важлива частина реалізації”, – розповіла директорка благодійного фонду “МХП – Громаді” Тетяна Волочай.

Книга їздитиме Україною. Організатори конкурсу “Час діяти, Україно!” створять мапу мрій громад. Восени покажуть результати проєкту.

У Потапцях почали новий проєкт. «Книгу ДІЙ» писатимуть у різних громадах, а потім представлять карту мрій. Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан

Потапці-хаб приймає гостей. Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан

Що відомо

  • 4 травня розпочався новий сезон грантового конкурсу для локальних ініціатив у громадах “Час діяти, Україно!”. Загальний бюджет становить 7 млн грн. Розмір фінансування одного проєкту – до 100 тис. гривень. Одна команда має змогу подати одну або більше проєктних заявок.
  • Тематика проєктів, що можуть отримати фінансування – від освітніх, медичних, інфраструктурних до ініціатив з реабілітації ветеранів та підтримки розвитку української культурної ідентичності.
  • Участь у конкурсі можуть брати органи місцевого самоврядування, комунальні установи, освітні заклади, заклади охорони здоров’я, неурядові організації.
  • Проєктні пропозиції приймаються з 4 травня до 1 червня 2023 року. Подати зайвку можна на сайті конкурсу "Час діяти".

Маєте новину про події з життя на Черкащині? Надсилайте сюди

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Джерело

Новости Украины