Діти мають знати історію України та вміти її захищати: черкащанин із передової вернувся за вчительський стіл

Суспільне Черкаси

Вчитель Віктор Павловський навчає дітей у Лебединському ліцеї захищати Україну та знати її історію. Торік 24 лютого він пішов добровольцем на війну. А цьогоріч першого вересня повернувся до справи свого життя: 19 років викладає історію, нині ж навчає старшокласників військової справи.

Віктор Павловський вважає військову справу та історію нероздільними для українців.

П’ятеро дівчат та один хлопець – це весь одинадцятий клас ліцею в Лебедині.

Учні шикуються, одягають шоломи та бронежилети. Кажуть, на уроках Віктора Володимировича панує сувора дисципліна. Умови — наближені до реальних. Якщо накладати турнікет, то по-справжньому, без імітацій, розповіла одинадцятикласниця Ліза Жовнір.

"Це досить боляче, ми коли накладаємо на собі турнікет, то ми не дуже сильно затягуємо його, а він сказав, що насправді він ще втричі сильніше затягує, то це й так боляче, я не уявляю, як військовим затягують цей турнікет".

Суспільне Черкаси/ Вікторія Будавіцька

Суспільне Черкаси/ Вікторія Будавіцька

Надавати першу допомогу дівчата навчаються в ситуації "ворожого обстрілу". Одинадцятикласник Максим Пархомчиков прикриває медикинь.

"У команді з дівчатами мені нормально, сподобалось. Хоробрі. Балакучі, але хоробрі".

Суспільне Черкаси/ Вікторія Будавіцька

Склавши шоломи та пневматичні гвинтівки, вчитель готується до уроку історії. Повернутися до школи йому запропонувала його колега, теж вчителька історії та директорка закладу Лідія Осаула:

"Він подумав і тижнів через два подзвонив і сказав, що, мабуть, у нього все вийде. Перший тиждень він не тут був, мабуть, був там, бо завжди в такій задумі, серйозний, говорив, що ввечері одну годинку спілкується з хлопцями і тому трошки переживав, що їх покинув", — пригадала пані Лідія.

Суспільне Черкаси

Суспільне Черкаси

Спілкується з кожним у чітко визначений час, розповів Віктор Павловський. Показав світлини свого екіпажу, в складі якого працював водієм-санітаром, вивозив поранених до найближчих стабпунктів на Бахмутському напрямку.

"Постійно на кожному виїзді, на кожному чергуванні ми бачили поранених. Я вважаю про це дітям не потрібно розповідати".

Суспільне Черкаси/ Вікторія Будавіцька

Натомість програму предмета вчитель корегує під сучасні реалії.

"Певні елементи, якусь частинку уроку я виділяю 5-10 хв, якусь частинку уроку, і виділити ті моменти, які я вважаю потрібні для дітей зараз. Війна змінює не тільки дорослих, війна змінює дітей. Особливо тих, дітей, чиї батьки зараз перебувають на військовій службі, чиї батьки зараз захищають Україну", — розповів вчитель.

Має двох синів, тому торік 24 лютого одразу пішов до військової частини. Тоді не вчителював, бо був старостою села Капустине. Взяв в руки зброю, аби не пустити ворога на рідну землю.

"Більше думалося, що ворог може прийти не те що в село, а взагалі на нашу землю. Якраз тоді багато людей шли до територіальної оборони, аби захищати свою територію, щоб ворог не прийшов в їхнє село, їхнє містечко".

Суспільне Черкаси/ Вікторія Будавіцька

Суспільне Черкаси

Нині Віктор Павловський із захопленням взявся до вчителювання. Певен, що сучасні діти мають знати історію своєї країни та вміти її захищати, аби стати достойними громадянами:

"На кожному уроці я кажу: ми повинні знати свою історію, свою державу, гордитися своєю державою, не тільки те, що ми зараз відстоюємо свою незалежність, свою територію, а те, що це робили й наші предки. І хоч їм тоді це не вдалося, тепер треба таки відвоювати свою країну, і стати дійсно незалежною державою".

Суспільне Черкаси/ Вікторія Будавіцька

Джерело

Новости Украины