«Для мене це був виклик»: чернігівка за місяць навчилася водити автобус і планує працювати на міжміських маршрутах

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Вікорія Єпіфанова за кермом автобуса. Суспільне Чернігів"Трішки лякали мене габарити, але враховуючи, що тут великі дзеркала та поряд був інструктор, то, в принципі, такого страху не було. Єдине, що відмінність, це розмір керма і це педалі. Обтяжена одна педаль газу пружиною тому було важкувато, ми перший день їздили десь дві з половиною години. Буквально 3-4 заняття і вже організм, скажемо так, перестроївся сам. Вже ноги самі розуміють".

Автобус, на якому вчилася кермувати Вікторія Єпіфанова. Суспільне Чернігів

Вікторія родом з Луганської області, до Чернігова переїхала у 2008 році, коли вийшла заміж. Розповідає, у жовтні минулого року побачила у Фейсбуці інформацію про програму She drives: навчання для жінок, які хочуть водити автобуси. Вирішила заповнити анкету.

"Для мене це, знаєте, був виклик. Чи зможу я. І одразу сама собі відповіла: «Так, зможу». Я вважаю, що всі бар'єри у нас в голові й немає неможливого. Якщо ти собі скажеш: так, то можна зробити все. Особисто маю стаж 17 років і вирішила, що зараз, в тих умовах, в яких ми живемо, зайвими не будуть нові навички. Крім того, що це нові можливості та перспективи".

Програма She drives — це проєкт, який розробила громадська організація "Фундація інституційного розвитку", каже його керівниця Катерина Дацко.

Керівниця проєкту She drives Катерина Дацко. Суспільне Чернігів"Наш проєкт насправді був започаткований за ініціативи Міністерства розвитку громади й території України. І, звісно, навчання, воно є небезкоштовним, тому що ми отримуємо підтримку від наших партнерів ООН «Жінки в Україні» та Уряду Швеції. Саме за їхнього фінансування здійснюється цей проєкт. Він направлений на навчання і перекваліфікацію жінок у сфері пасажирського транспорту".

Щоб пройти відбір до програми, потрібно було мати не один рік досвіду керування автомобілем, розповідає Катерина Дацко.

"Ми одразу опитували жінок, їхню мотивацію, чому вони хочуть навчатися, щоб це не було просто навчання заради того, щоб отримати категорію. А це було бажання реалізувати себе у сфері пасажирських перевезень. Тому що на сьогодні країна потребує дійсно кадрового поповнення в саме цій сфері".

Вікторія пригадує, за два тижні після заповнення анкети з нею зв'язались представники програми.

Вікторія Єпіфанова складає іспит. Суспільне Чернігів

"Був дзвінок, що я пройшла. Дізналась, що з нашої області я єдина пройшла, ще на той час пройшла дівчина зі Славутича. І, здається, в кінці грудня в нас вже почалось теоретичне навчання".

Загалом навчання тривало понад місяць та було безплатним, каже Вікторія.

"Навчання було онлайн. Десь по дві з половиною, три години. Це був як новий погляд на всі ці правила. Бо коли я 17 років тому вивчала теорію, то це було здебільшого таке заучування. То тут ти вже як водій, по новому дивишся на все це. Крім того, за 17 років правила декілька разів вже змінювались".

Навчалась Вікторія у "Чернігівській автошколі обласної організації Товариства сприяння обороні України".

"До недавнього часу такі професійні категорії, як на автобус, на вантажні автомобілі — це вважалось чоловічими професіями. Але в цій ситуації, яка склалась в нашій державі, жінки мають опановувати такі професії як водії автобусів, водії вантажних автомобілів. Вікторія — це наша перша випускниця, яка вдало пройшла заняття, вдало склала іспит", — розповів директор автошколи Віктор Жук.

Директор автошколи Віктор Жук. Суспільне Чернігів

Вікторія говорить: надалі хоче працювати на міжміських маршрутах. Також зізнається, що це навчання для неї — сходинка до здійснення дитячої мрії.

"Я з самого дитинства мріяла отримати категорію Е та навчитись кермувати фурою. Гадаю, що в недалекому майбутньому повернусь в цю автошколу й отримаю категорію С та Е. Я завжди захоплювалась, як це водії філігранно можуть нею керувати, паркувати, відчувати саме ті габарити. Для мене це кайф. Я взагалі отримую неймовірне задоволення від їзди, від самого процесу, саме на механіці, коли ти керуєш автомобілем".

Проєкт триватиме до червня включно, каже Катерина Дацко. Також передбачено й майбутнє працевлаштування учасниць.

"Паралельно у нас йдуть ще додаткові навчання, що не включає автошкола. Це розвиток загальних здібностей, самопрезентація, складання резюме. Це психологічна підтримка й адаптація на новому робочому місці й у новій сфері безпосередньо. І паралельно ми знайомимо наших учасниць з роботодавцями".

За словами Катерини Дацко, у проєкті залучено сто учасниць із різних областей України, з Чернігівщини — дві.

Читати ще

Читати ще

«Тільки не робіть з мене героя»: історія водія шкільного автобуса з Чернігівщини, який майже два роки провів на війні

Новости Украины