До 80 випадків щотижня протягом двох місяців: на Чернігівщині діти стали більше хворіти на вітрянку

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Вітрянка на тілі. Getty Images

Протягом останніх двох місяців на Чернігівщині лікарі реєструють зростання кількості дітей, які захворіли на вітряну віспу. Так, щотижня фіксують до 80 випадків.

Про це повідомляє Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб на своєму сайті.

Водночас з початку 2024 року проти вітряної віспи вакцинували 26 дітей, йдеться у повідомленні.

Що слід знати про вітряну віспу

Збудником вітрянки є вірусVaricella zoster, який передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Інколи вірус може передаватися через предмети, на яких зберігається інфекція.

Чутливість дитячого організму до вітряної віспи надзвичайно висока. Після контакту з джерелом інфекції заражаються 95-98% контактуючих, які не мають специфічного імунітету, тобто раніше не хворіли й не були щеплені.

Інкубаційний період вітрянки триває від 11-21 дня, найчастіше – 14 днів. ПродромальніПродромальний період — початковий період хвороби, в якому з'являються перші, нечіткі, загальні прояви, які не дають можливість чітко встановити клінічний діагноз, бо характерні й для інших захворювань. явища у дітей або відсутні, або зводяться до незначних симптомів загальної інтоксикації (нездужання, втрата апетиту, субфебрильна температураСубфебрильна температура — незначне підвищення температури тіла вище за норму, зазвичай у межах 37,5-38,3 °C, яке тримається понад 24 години. тіла тощо). У дорослих часто відзначаються сильніші й триваліші прояви інтоксикаційного синдрому. На тлі цього на шкірі з’являються висипання, які локалізуються на обличчі, волосистій частині голови, тулубі та кінцівках. При інтенсивному висипу елементи можна іноді знайти на долонях та підошвах.

Джерелом інфекції при вітряній віспі є хворий, який стає небезпечним для оточення із кінця інкубаційного періоду (за 6-7 годин до появи висипу) і до п'ятої доби з моменту появи останніх елементів висипу. Особливо небезпечними джерелами інфекції є хворі із наявністю везикулПухирець/міхурець або везикула — елемент, який має дно, покришку і порожнину, розміром до 0,5 см у діаметрі, із серозним або серозно-геморагічним вмістом. на слизових ротової порожнини, тому що в них швидко лопаються пухирці та виділяється велика концентрація вірусу зі слиною.

Додатковим джерелом може бути хворий на оперізувальний герпес, але він виділяє значно менше вірусів.

Попри слабку стійкість вірусів у довкіллі, доведено можливість їх поширення з повітря за межі кімнати, де перебуває хворий, через відчинені двері, систему вентиляції тощо. Таким чином зараження може поширюватись на весь будинок. Не виключена можливість вертикальної передачі вірусу вітряної віспи від матері до плоду, що може спричинити вади розвитку.

Хворих на оперізувальний герпес необхідно ізолювати від дітей, які не хворіли на вітряну віспу.

Хворого на вітряну віспу ізолюють на термін до 5 дня з моменту появи останніх елементів висипу. У дитячих колективах обмеження (медичний нагляд за контактними особами, заборона приймати нових дітей) має тривати з 11 по 21 день від моменту контакту з хворою дитиною.

Для розриву механізму передачі здійснюють часте провітрювання і вологе прибирання приміщення, де перебувають хворі.

Які можуть бути ускладнення

Ускладнення вітряної віспи можуть бути специфічними (зумовлені вірусом) і внаслідок приєднання бактеріальної інфекції. Найчастіше спостерігаються:

  • ларинготрахеобронхіт,
  • пневмонія,
  • ураження нервової системи (енцефаліт, менінгіт, менінгоенцефаліт, мієліт, параліч лицьового нерва),
  • бульозна стрептодермія (стрептококове ураження шкіри),
  • флегмона,
  • абсцес,
  • імпетиго,
  • лімфаденіт,
  • стоматит,
  • кон’юнктивіт,
  • кератит,
  • сепсис.

Після лікування вітряної віспи вірус не полишає організм, залишаючись у нервових клітинах в пасивному стані.

При наявності збоїв імунітету вірус може почати знову надходити у кров, викликаючи оперізувальний герпес. Вірус герпесу (Herpes zoster) також є збудником вітряної віспи.

Якщо є будь-які збої функцій імунної системи, то оперізувальний герпес може призвести й до ускладнень:

  • порушення роботи спинного або головного мозку;
  • у важких випадках – до паралічу рук, ніг, лицьового нерва, ураження очей (в тому числі невриту зорового нерва), менінгоенцефаліту, що своєю чергою призводить до інвалідності або смерті пацієнта;
  • у деяких випадках може порушитися робота сечостатевої системи, легень, дванадцятипалої кишки, черевних м’язів та інших органів.

Профілактика вітряної віспи

Відповідно до Національного Календаря щеплень вакцинація з метою профілактики вітряної віспи є рекомендованою.

Рекомендується вакцинувати:

  • здорових дітей, які досягли 12-місячного віку і не хворіли на вітряну віспу;
  • дітей під час вступу до дитячого дошкільного закладу та школи, які раніше не хворіли на вітряну віспу;
  • працівників охорони здоров’я та освіти, які мають високий ризик інфікування і не хворіли на вітряну віспу.

Щеплення можна робити лише у випадку, якщо дитина раніше не перехворіла на вітряну віспу. За відсутності інформації щодо перенесеного раніше захворювання рекомендується скласти  тест на антитіла до інфекції.

Читати ще

Читати ще

Неправильне лікування астми веде до незворотних процесів в легенях, – пояснює лікар-пульмонолог

Новости Украины