До Тернопільського музею повернули ікону, яку намагалися незаконно вивезти з країни

За інформацією: Суспільне Тернопіль.

Ікона, яку повернули до музейю. Суспільне Тернопіль

"У реставраційній майстерні ми проводимо дослідження, якими саме фарбами написана ікона, з якого матеріалу зроблена".

Наталія Піщів займається описом ікони "Христос Вседержитель", вона розповіла, що цю ікону у листопаді 2023 року незаконно хотів вивезти з України громадянин Канади.

"Ці ікони створені для вірян православного віросповідування. У 20 столітті малювали такі невеличкі ікони. Вони були як церковного призначення, так і хатнього. Ікона мальована на дереві олійними фарбами. Це досить цінно, тому що часто були друки на полотні чи на іншому матеріалі. Ікона підокладна, тобто намальовані лише лика і руки Ісуса. А навколо — металевий оклад, в той час він міг бути із срібла, з латуні й золота. Україна тоді славилася такими іконами. На окладі є елементи орнаменту, що був типовий для барокового періоду", — сказала головна зберігачка фондів музею.

Головна зберігачка фондів обласного художнього музею Наталія Піщів. Суспільне Тернопіль

Наталія Піщів також зазначила, що ікона в хорошому стані й не потребує реставрації.

"Наразі ми її передаємо в наші фонди, вона зберігатиметься у фондосховищі і оформляємо документи. Заносимо дані про цю ікону в інвентарні книги і в книгу надходжень, заводимо картки на неї. Пізніше виставимо для огляду для відвідувачів".

Ікона «Христа Вседержителя». Суспільне Тернопіль

Щоб вивести таку ікону за кордон, потрібно отримати дозвіл від Міністерства культури України, розповіла Наталія Піщів:

"Є певна процедура, не складна, але це можна зробити, якщо мова йде про вашу особисту річ. Тому що люди мають старі речі, які ще їм передавали з покоління в покоління. Якщо робота старіша 1950 року, то треба їхати в центри, які дають довідки і фіксують речі, які перевозять за кордон. Це переважно з Тернопільщини їдуть до Львова, у Київ, там є такі центри, які займаються переміщенням культурних цінностей. Також такі центри є в Одесі й Харкові. Якщо річ не старіша 1950 року, то довідки надає наш Тернопільський обласний художній музей".

Наталя Піщів вносить в документи інформацію про ікону. Суспільне Тернопіль

За словами жінки, зазвичай в Україні експертиза експонату триває до 30 днів. Згідно експертного висновку, вартість ікони сягає понад 10 тисяч гривень і становить історико-культурну цінність.

Нагадаємо, як повідомили у пресслубжі Львівської митниці, їхні працівники вилучили ікону у пасажира потягу "Київ – Перемишль". Громадянин Канади намагався незаконно вивезти образ України в листопаді 2023 року через митний пост "Мостиська — залізничний", — розповіли представники Львівської митниці. Згідно з експертним висновком, вартість ікони сягає понад 10 тисяч гривень і становить історико-культурну цінність.

Новости Украины