Долар по 40: як курс у бюджеті вплине на курс в обмінниках

Долар по 40: як курс у бюджеті вплине на курс в обмінниках

Фото: pexels.com​

З 3 жовтня в Україні запроваджено гнучкий курс, але, кажуть експерти, дії НБУ на валютному ринку важко назвати логічними. Як нове курсоутворення впливає на таблички обмінників, яким буде готівковий курс до кінця року та чи вплине на відносини між гривнею та доларом курс, закладений у Бюджеті-2024? Ці питання KP.UA обговорила із економістами.

Курс гривні: «поплавати» нацвалюті наразі не дають

Незважаючи на перехід на початку жовтня до гнучкого курсоутворення, українська гривня так і залишилася залежною від Нацбанку. Про це у коментарі KP.UA розповів аналітик компанії «Центр біржових технологій» Максим Орищак. За його словами, жовтень став рекордним місяцем за обсягом валютних інтервенцій регулятора: на підтримку гривні НБУ витратив 3,3 млрд доларів.

– Це надто багато, – каже експерт. – Міжнародні резерви за жовтень впали на 1,9% — до 38,9 млрд доларів. Ймовірно, тому НБУ з 11 листопада скоротив термін повернення валютної виручки вдвічі – зі 180 днів до 90. Але оскільки такі заходи підтримки курсу мають тимчасовий лаг у кілька місяців, найближчим часом Нацбанку все одно доведеться одноосібно стримувати негативний тиск дефіциту торговельного балансу на гривню.

У першій половині листопада обсяг інтервенцій НБУ послідовно знижувався, продовжує Орищак. За перші два тижні листопада регулятор продав валюти на 950 млн доларів, це набагато менше, ніж минулого місяця. На думку експерта, рішучі дії Нацбанку в жовтні збили ажіотажний попит на іноземну валюту, тож у другій половині листопада йому буде набагато легше втримати курс гривні стабільним.

Поки що на ринку спостерігається тиша та гладь, і гривня навіть трохи зміцнилася: у понеділок, 20 листопада, курс долара становив 37,30/37,82 грн. Для порівняння: два місяці тому, 12 вересня, середній курс долара на готівковому ринку складав 37,44/38,15 грн. Курс євро практично залишився на колишньому рівні, водночас маржа між купівлею та продажем скоротилася, що свідчить про стабілізацію ситуації. Якщо 12 вересня євро купували по 40,34 грн, а продавали по 41,19 грн, то 20 листопада курс становив 40,34/41,05 грн. На чорному ринку покупці та продавці сходяться на позначках 37,71 грн за долар (було 37,93) та 40,89 грн за євро (тут курс не змінився).

Долар до кінця року: все залежить від настрою НБУ

Реальність – це, звичайно, добре, але всіх насамперед цікавлять прогнози: яких сюрпризів чекати від курсу, аби бодай морально підготуватися до можливих наслідків.

Яким буде курс долара, знає лише Національний банк, каже аналітик Данило Монін. А оскільки Нацбанк уже місяць діє нелогічно, зміцнюючи гривню під час продажу мільярдів доларів на міжбанку, прогнозувати курс стає вкрай проблематично. Але, додає експерт, навряд чи до кінця року він перевищить значення 37 гривень за долар.

– У листопаді долар в українських банках торгуватиметься за 37,50-38,50 грн, а на валютному ринку – по 36,30-36,70 грн, – говорить Максим Орищак. — Щодо грудня, то дії регулятора, спрямовані на утримання курсу гривні на поточних «міцних рівнях», залежатимуть від перспектив надходжень фінансової допомоги від міжнародних партнерів. Якщо США зможуть подолати міжпартійні розбіжності щодо бюджету, то поведінка Нацбанку в грудні залишиться незмінною. Він продовжуватиме захищати гривню великими валютними інтервенціями, тому грудневе ослаблення гривні якщо й буде, то дуже плавним та невеликим. У банках долар до кінця року коштуватиме 38,00-39,00 гривень, а на валютному ринку – 36,50-37,00 гривень.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що курс долара до кінця року коливатиметься біля позначки 36 грн.

– Нині попит на валюту падає, при цьому експортери почали більше продавати валюти, тож факторів для девальвації гривні немає. Та й населення почало більше продавати валюти, ніж купувати, – зазначив Охріменко.

Бюджетний курс: прогноз покращили, але все одно більше 40 гривень

Спочатку до бюджету на 2024 рік закладали курс 41,4 грн за долар, проте до останнього читання прогноз курсу дещо покращили. У підсумку, в остаточному варіанті документа курс становить 40,7 грн за долар.

Багато хто занепокоївся, що цей курс стає деяким орієнтиром для гравців валютного ринку, проте експерти нагадують: курс у бюджеті є суто розрахунковою величиною і насамперед використовується для розрахунку гаданих доходів та витрат.

– Бюджетний курс ніхто і ніколи не використовує для визначення котирувань купівлі-продажу валюти, – каже Олександр Охріменко. — Наприклад, на 2023 рік у бюджеті взагалі було закладено курс 42 грн за долар, але, як ми бачимо, зараз вартість валюти коливається у коридорі 37-38 гривень. Тож зовсім не виключено, що й у 2024 році реальний курс сильно відрізнятиметься від бюджетного.

Іноді доводиться чути, що курс у головному кошторисі країни психологічно впливає на валютний ринок, але експерт і з цим категорично не згоден. За словами Охріменка, валютні міняли на цей курс навіть не дивляться і не пам’ятають, що там закладено у бюджеті. Насправді на курс впливають тіньова економіка, політика НБУ на валютному ринку, ситуація на фронті, можливі збитки від ворожих атак і, зрозуміло, приплив валюти з-за кордону, зокрема приватні валютні перекази.

Данило Монін погоджується: у 2024 році курс сильно залежатиме від обсягів західної допомоги, яка приходитиме, якщо війна продовжиться. З іншого боку, якщо війна затягнеться на весь 2024 рік, то курс може почати девальвувати, і гривня приречена на девальвацію при негативному сальдо торгівлі 37-39 млрд доларів.

Заради справедливості треба сказати, що курс 40,7 грн за долар не виглядає таким вже нереальним – ми бачили на табличках обмін цифри і гірші. Що буде, якщо курс все ж таки переступить психологічну позначку в 40 грн?

— Якщо так станеться, що середній офіційний курс долара в Україні в 2024 році збігатиметься з курсом, закладеним в українському бюджеті, на економіку країни чекатиме дуже скромне зростання і вища інфляція, — каже Максим Орищак. — Фактично йдеться про 10-12% ослаблення курсу гривні за умови, що нацвалюта досягне рівня 40,7 грн за долар у перші місяці 2024 року. Якщо ж ослаблення станеться пізніше, то можлива й суттєвіша девальвація. У будь-якому разі таке серйозне зниження курсу гривні за такий короткий період помітно збільшить ціни на імпортні товари. Інфляція в цьому випадку перевищить прогнозний рівень НБУ на 2024 рік у 9,8% і може досягти 11-12% річних. А темпи зростання української економіки наступного року через вищу інфляцію, навпаки, знизяться з очікуваних Світовим банком 4,0% до 3,0-3,5%.

Щодо простих громадян, то для них найбільш помітним наслідком девальвації стане зниження купівельної спроможності, підсумував Максим Орищак. Тобто обсяг товарів та послуг, який можна буде придбати на свою зарплату, зменшиться.

Джерело

Новости Украины