За інформацією: Суспільне Чернігів.
Порушення, які виявило Представництво Уповноваженого з прав людини. Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини
У Парафіївській селищній раді прокоментували порушення прав підопічних у Центрі надання соціальних послуг, які виявило Представництво Уповноваженого з прав людини у Чернігівській області. Зокрема там зазначили, що жінці, за словами якої вона проживає у фоє будівлі в неналежних умовах, намагаються відновити паспорт протягом двох років. Процес ускладнюється тим, що у підопічної центру взагалі був відсутній паспорт України та інформації про неї обмаль.
Про це Суспільному повідомила заступниця селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради Наталія Федоренко.
З її слів, офіційних документів від Представництва Уповноваженого ВР з прав людини не надходило ні до Центру надання соціальних послуг, ні до селищної ради. А з інформацією про виявлені порушення прав людини вони ознайомилися з офіційної сторінки представництва.
"Щодо того, що висвітлено Представництвом Уповноваженого з прав людини, ситуація висвітлена однобоко, зі слів людини (йдеться про те, що підопічна розповіла, що жила в фоє будівлі, спала на підлозі, — ред.). Щодо відсутності паспорта — юристи благодійної організації «Право на захист» уже займаються і допомагають виготовити документ. Жінка перебувала в різних місцях, інформації про неї немає, свідків шукають. Працівники за власні гроші приносять жінці їжу".
Підопічна Центру надання соціальних послуг, яка поскаржилася на неналежні умови. Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини
Наталія Федоренко каже, підопічна центру не жила у фоє, там розміщені пункти обігріву і незламності. Наразі жінка проживає в кімнаті-ізоляторі.
"Щодо інших порушень, то душ і туалет є на поверсі. Розумієте, зараз за кошти благодійних організацій, селищної ради намагаємося щось робити. Ви знаєте, яка зараз ситуація в країні. Рік назад проводився ремонт ванної кімнати. Там умови для проживання людей створені, я розумію, що певні недоліки є. Укриття перевіряють відповідно до графіків перевірок, які проводить і ДСНС. Воно готове, але, щоб говорити, що туди зайти не можна, то це не правда".
Виявлені порушення в Центрі надання соціальних послуг. Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини
У Центрі надання соціальних послуг також намагаються проводити різні заходи для підопічних, наскільки це дозволяє воєнний стан, каже Федоренко.
"Дітки із закладу освіти теж приходили. Ми не можемо сказати, що люди, які перебувають у центрі чимось обмежені чи на них ніхто уваги не звертає".
Що відомо про виявлені порушення прав людини у ЦНАП
Як повідомило Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини, під час моніторингу в Центрі надання соціальних послуг Парафіївської селищної ради виявили порушення прав підопічних, зокрема:
- Право на достатній життєвий рівень: не дотримано норму житлової площі на одну особу, відсутній твердий інвентар у деяких кімнатах, в ізоляторі – відсутні душ і туалет.
- Право на повагу до приватного і сімейного життя: відсутність персоналізованого одягу, недостатня кількість ширм у кімнатах для лежачих людей.
- Право на охорону здоров’я та медичну допомогу: неналежна організація медичного спостереження за підопічними.
- Право на доступність: немає контрастного маркування, відсутні поручні в коридорах, наявні пороги ускладнюють пересування маломобільних людей, туалети не облаштовані спеціальними штангами, відсутні кнопки виклику персоналу, підйомник для людей з інвалідністю не використовується за призначенням.
- Право на життя та безпеку: укриття в незадовільному стані, потребує ремонту.
- Право на розвиток особистості: не проводяться культурно-дозвіллєві заходи.
- Права осіб з інвалідністю: у двох людей відсутні індивідуальні програми реабілітації (ІПР), у ще однієї — ІПР не оновлена.
"Окрему стурбованість викликав випадок маломобільної жінки, яка змушена була проживати у фоє будівлі, де розташоване відділення. За її словами, перший тиждень вона спала просто на підлозі, нині – на ліжку без постільної білизни, яку принесли волонтери. Природні потреби змушена була справляти у відро без елементарних умов для приватності. Адміністрація пояснила ситуацію відсутністю у жінки паспорта, що, на їхню думку, позбавляє її права на отримання соціальних послуг".
Виявлені порушення в Центрі надання соціальних послуг. Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини
Після втручання команди представництва жінку перевели до ізолятора відділення для забезпечення її базових потреб та подальшого оформлення необхідних документів для офіційного влаштування, повідомляє Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини у Чернігівській області.
За результатами моніторингу представництво скерує відповідні листи та акти реагування Уповноваженого Верховної Ради з прав людини до компетентних органів для усунення виявлених порушень і захисту прав підопічних.
Також адміністрації центру рекомендували налагодити системну співпрацю зі Східним міжрегіональним центром з надання безоплатної правової допомоги для забезпечення правової підтримки підопічних, зокрема щодо оформлення паїв, перерахунку пенсій тощо.
Загалом заклад розрахований на перебування 22 людей, а на момент візиту в ньому проживало 16 підопічних, серед яких три людини з інвалідністю.