«Дуже страшно — дрон летить, ми вибираємо»: як в Архипівці на Чернігівщині під обстрілами збирають гарбузове насіння

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Місцевий житель Микола Зверьок. Суспільне Чернігів

Посеред городу Миколи та Олени Зверьок, де зараз росте хрін, весною застрягли два снаряди від "Граду", які не розірвалися.

"Тут весною ось такі тумби стирчали з «Граду». Потім ідемо, корів подоїли, уже «градин» тих немає. Кажу, давай гарбузи садити, бо город удобрений був", — каже Олена.

Власниця городу Олена Зверьок. Суспільне Чернігів

Чоловік розповів: гарбузи на його городі виросли без використання хімічних добрив. Для згрібання гарбузів чоловік сам зробив знаряддя.

"Волокуша для згрібання гарбузів у валки, у рядки. Топка: сюди дрова, всередині бочка, а зверху, там всередині, решето. Ворочалка".

Жінки збирають гарбузове насіння. Суспільне Чернігів

Микола додає, придбав би новий комбайн для гарбузів, який коштує сто тисяч гривень, якби не війна. Тому наразі насіння з гарбузів збирають жінки.

"Гупає часто. Я приїхала, я трошки далі (живу — ред.), а вони зовсім сюди – (ближче — ред.) до обстрілів", — додає місцева жителька Світлана Гармай.

Місцева жителька Світлана Гармай. Суспільне Чернігів"Дуже страшно: дрон летить, ми вибираємо насіння. Мені здається, він зараз тут впаде, я скоренько… Ні, пролетів далі. І далі вибирали", — каже місцева жителька Олена Зверьок.

Місцева жителька Олена Зверьок. Суспільне Чернігів

Гарбузове насіння — сезонний заробіток для цих людей. Через бойові дії частина жителів прикордонної Архипівки виїхали. Ті, хто залишились, підтримують одне одного.

"З дівчатами, з колективом поспілкуємося, музику послухаємо, проблеми свої повирішуємо. Я, наприклад, подрузі приїхала допомогти, вона мені допомагала, так одна одну виручаємо, одна одній допомагаємо", — каже Світлана Гармай.

Щоб вибрати відро насіння, кожна з жінок витрачає до півтори години. Світлана каже, вже руки «набили».

"Вміємо швиденько. Працюємо в рукавичках, бо дуже пальчики лускаються. Але все одно руки мокрі. День повибираєш — треба тоді йодом примочувати. Труд це тяжкий, то так здається, що сидиш — нічого не робиш".

Олена збирає гарбузове насіння. Суспільне Чернігів

Працюючи від шести до восьми годин на день, кожна жінка збирає до п'яти відер насіння. Зібране — висушують та продають. Ціна, за якою закупівельники приймають насіння, цієї осені коливається, каже Микола.

"Наприкінці серпня почали збирати, то перший тиждень була по 95 гривень, це у нас брали. Потім через тиждень скинули – 88. Але остання ціна, уже тижні два до нас не їздили, десь — 86-84 гривні".

Мішки з гарбузовим насінням. Суспільне Чернігів

М’якоть гарбуза згодовують худобі. Також з неї варять каші, пюре, роблять гарбузовий сік.

Читати ще

Читати ще Без електрики, зв’язку та під обстрілами: як живуть люди села Архипівка на Чернігівщині, що за 2 км від кордону з РФ

Новости Украины