Екс-голова Верховного суду Князєв вийшов із СІЗО: як так сталося

Зауважується, що малоймовірно, що гроші міг внести хтось із його родини самостійно, адже всі його активи арештовано.

Суддя Вищого антикорупційного суду зменшив заставу Князєву / фото УНІАН, В’ячеслав Ратинський

За колишнього голову Верховного суду Всеволода Князєва внесли заставу, тож тепер він зможе вийти зі слідчого ізолятора.

Як повідомляє Центр протидії корупції у своєму Telegram-каналі, 30 січня слідчий суддя Вищого антикорупційного суду зменшив заставу Князєву з 20 млн грн до 18,168 млн грн.

«А вже сьогодні гроші за нього внесли і він зможе вийти із СІЗО. При цьому малоймовірно, що гроші міг внести хтось із сім’ї Князєва самостійно, оскільки всі його активи арештовано. Більше того, захист у грудні казав, що родина підозрюваного може внести максимум 10 млн грн», — зауважили у ЦПК.

Відео дня

У Центрі також зауважили, що два тижні тому Князєв розлучився зі своєю дружиною, з якою вони пробули у шлюбі майже 20 років.

«Дружина пояснила, що фактичні шлюбні відносини з чоловіком припинені з травня 2023 року внаслідок несумісності характерів, різних поглядів на життєві проблеми та шляхи їх вирішення», — йдеться у повідомленні.

Крім того, зазначається, що на розгляді в одному з судів Миколаєва також є позов про поділ спільного майна подружжя.

«Князєв сидів під вартою із травня 2023 року і за цей час його застава зменшилася у кілька разів», — підкреслили у ЦПК.

Так, у травні 2023 року йому призначили варту із заставою у 107 млн грн; вже за два тижні апеляція зменшила заставу до 75 млн грн; в серпні слідчий суддя зменшив Князєву заставу до 55 млн грн; через місяць апеляція скинула заставу до 45 млн грн; у жовтні слідчий суддя зменшив заставу до 35 млн; у грудні заставу зменшували двічі: спершу до 27 млн грн, згодом до 20 млн грн, а 30 січня Князєву зменшили заставу до 18,168 млн грн.

«За дуже цікавим збігом обставин новина про внесення застави співпала з появою інформації про те, що ВРП хоче зупинити розгляд дисциплінарних справ стосовно Князєва», — йдеться у повідомленні.

Зауважується, що якщо дисциплінарна справа щодо Князєва буде зупинена, то «це стане небезпечним прецедентом, який допоможе іншим суддям, яких підозрюють чи обвинувачують у злочинах, роками залишитися суддями та отримувати весь цей час солідну винагороду».

У ЦПК також нагадали, що наприкінці грудня ВАКС обмежив стороні захисту Князєва строк ознайомлення з матеріалами справи до 1 березня. Після цієї дати справу мають направити до суду.

«Розлучення, зменшення застави, процес щодо поділу майна, вихід з-під варти і спроба зупинити дисциплінарне провадження. Якось надто багато одночасних подій і збігів у житті Князєва», — зауважується у повідомленні.

Оновлено о 18:20. Згодом у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі повідомили, що колишнього голову Верховного суду було звільнено з-під варти під заставу.

«31 січня 2024 року колишнього голову Верховного суду, підозрюваного в одержанні неправомірної вигоди в особливо великому розмірі (ч. 4 ст. 368 КК України), звільнено з-під варти під заставу розміром 18,168 млн грн», — йдеться у повідомленні.

У САП нагадали, що рішенням ВАКС на підозрюваного були покладені процесуальні обовʼязки, зокрема: не відлучатися з Києва без дозволу детектива, прокурора та суду, здати на зберігання до Головного управління Державної міграційної служби у м. Києві свій паспорт для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в’їзд в Україну, а також носити електронний засіб контролю.

«У разі не виконання обовʼязків застава може бути стягнена у дохід держави», — зауважили у прокуратурі.

Водночас у САП повідомили, що наразі вирішується питання щодо звернення до Вищої ради правосуддя з клопотанням про відсторонення цього судді від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

Справа Князєва — головні новини

3 жовтня Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура завершили розслідування за підозрою голови Верховного суду в отриманні неправомірної вигоди в особливо великому розмірі.

За даними слідства, у 2002 році український бізнесмен придбав 40,19% акцій гірничо-збагачувального комбінату у чотирьох компаній. 18 років потому колишні акціонери звернулися до господарського суду з позовом, щоб визнати договір купівлі-продажу цінних паперів недійсним та повернути собі акції ГЗК. Проте, суд відмовив у задоволенні вимог. У 2022 році апеляційний суд скасував рішення першої інстанції та визнав недійсним договір купівлі-продажу цінних паперів.

Аби не допустити втрати акцій, на початку березня бізнесмен вступив у змову з адвокатом одного зі столичних адвокатських об’єднань, який мав зв’язки з суддями Верховного суду. Протягом березня-квітня він передав адвокату 2,7 млн доларів (1,8 млн — суддям ВС, решта — як «оплата» посередницьких послуг).

Під час слідчих дій НАБУ і САП задокументували передачу та отримання грошей двома траншами. 15 травня під час отримання другого траншу у 450 тис. доларів голову ВС та адвоката було викрито «на гарячому». 16 травня обом було повідомлено про підозру.

Згодом стало відомо, що ВАКС взяв Князєва під варту з альтернативою застави у понад 107 млн грн.

26 вересня Апеляційна палата ВАКС залишила Князєва під вартою. Утім, колегія суддів ухвалила вчергове зменшити розмір застави, яку він може внести для звільнення з-під арешту, — йшлося про 45 млн грн.

У жовтні Князєва викрили у новому правопорушенні: він орендував квартиру площею 133 кв. м на Печерських Липках у Києві за «смішні» гроші — щомісячна оплата за неї була на рівні 1 тис. грн.

Наприкінці грудня Печерський районний суд Києва у цій справі визнав Князєва винним у порушенні встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків та зобов’язав сплатити штраф у 2 550 грн.

Джерело

Новости Украины