Факт. Унікальні українські підприємства, які були змушені “переїхати”

Факт. Унікальні українські підприємства, які були змушені “переїхати”

За рік повномасштабної війни понад 800 українських підприємств скористались державною програмою релокації. Як правило, це бізнес, який перебував у зонах ведення активних бойових дій. Його власники прийняли рішення перевезти свої виробничі потужності до безпечних регіонів України: для їх збереження або з метою відновлення роботи на новому місці. Держава зацікавлена у тому, щоб підприємства продовжували працювати, сплачувати податки і створювати нові робочі місця, тому і підтримує такі ініціативи. А власники бізнесу охоче на них погоджуються.

За інформацією заступниці міністра економіки України Тетяни Бережної, найбільше підприємств із «гарячих точок» евакуювались до Львівської, Закарпатської, Чернівецької, Івано-Франківської, Хмельницької та Тернопільської областей. Понад 600 з них вже працюють на новому місці і діляться своїм досвідом.

Серед таких – компанія Gemini Espresso – один з найбільших виробників натуральної кави та чаю в Україні. До війни його унікальне виробництво розташовувалось у Броварах, що на Київщині. Обладнання для нього займало площу у 2,5 тисячі квадратних метрів. Це – виробничі лінії, родстери для смаження кави та склад готової продукції. Все це було дуже важко вивезти під час вимушеної евакуації, коли російські війська вторглись на Київщину. Адже тільки одна виробнича лінія важить 3-4 тонни, а родстер – взагалі 10 тонн. Але поступово обладнання перевезли на Львівщину, а з ним переїхали 30 із 200 працівників. Ті можливості, які компанія Gemini Espresso отримала під час релокації, дозволили на 90% відновити сучасне чайно-кавове виробництво в межах нашої країни.

Специфічне обладнання Харківського заводу «Рапід», власником якого є Вадим Слюсарєв, з метою порятунку виробничих потужностей теж було частково переміщено до одного із західних регіонів країни і частково на територію Угорщини. Основний напрям діяльності підприємства – це проєктування та виробництво швидкомонтованих панельно-каркасних дерев’яних будинків промислового, соціального та цивільного призначення, за німецькою технологією. «Рапід» вважається одним із найбільших у Східній Європі заводів такого профілю. Його виробництво оснащене високоточним обладнанням, що дозволяє виконувати повний цикл операцій з деревообробки. Тому під час релокації заводу важливо було знайти проммайданчики з відповідними умовами зберігання.

Директор заводу Слюсарєва Юрій Степанець пояснив, що «частина обладнання з меншими ступенями чутливості до зовнішніх факторів була переміщена для зберігання в одну з західних областей України. Окремі найбільш уразливі одиниці виробничого циклу були переміщенні до Угорщини, оскільки там вдалося віднайти локацію, параметри якої відповідали вимогам щодо розмірів, вентиляції, захисту від вологи тощо, а також з юридично закріпленими гарантіями з боку сторони, що відповідає за цілісність і належне утримання майна».

Після того, як безпекова ситуація на Харківщині стабілізується, обладнання заводу повернеться на своє постійне місце дислокації, заявив Степанець.

До міста Калуш, що на Франківщині, переїхав один з підрозділів Київського заводу підіймально-транспортного обладнання. Відновити виробництво вантажопідіймального кранового обладнання на новій локації змогли всього за 15 днів. Сформували і регіональний сервісний центр, який займається виготовленням та монтажем вантажопідйомних кранів у найкоротші терміни – всього за 10 днів з моменту замовлення. Особливість цього заводу полягає ще й у тому, що він на замовлення постачає оригінальні запчастини для кранів та тельферів за цінами заводів-виробників.

У межах релокації з Харкова до Мукачівської громади перемістились дві компанії легкої промисловості – «LEGIO» та «ФАВОРИТ 2014». Вони спеціалізуються на виготовленні одягу для оперативних служб, на кшталт пожежних-рятувальників, а також для шахтарів та працівників нафтопереробних підприємств. Тут виготовляють термо- та вологостійкий одяг високого рівня захисту, спеціальне спорядження для військових та інші товари. Особливість цих підприємств полягає у використанні передових технологій та застосуванні обладнання, яке є унікальним для України.

Переміщення компаній до більш безпечних регіонів має стратегічне значення для економіки України. Цей процес сприяє збереженню робочих місць та створенню нових, наповненню держбюджету та забезпечує розвиток бізнесу в межах України, який відіграватиме ключову роль у її відбудові та відновленні.

Джерело

Новости Украины