Фортифікації навколо Чернігова: який їх стан та хто має за них відповідати

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Занедбаний бліндаж. Суспільне Чернігів

У той період ці позиції займали підрозділи 119-ї окремої бригади Сил територіальної оборони ЗСУ, розповів її колишній командир Олексій Висоцький.

Екскомандир 119-ї окремої бригади Сил ТрО ЗСУ Олексій Висоцький. Суспільне Чернігів"На той час там несли службу мої бійці бригади територіальної оборони. Окопи всі були, з інженерного погляду обладнані добре.Все було обшито дошками, були зроблені бліндажі з бетону, перекриті щілини для особового складу. Це було все нове, все обладнано. У двадцять другому році взагалі питань нікуди не було.Та і 23-му теж", — каже він.

За словами Олексія Висоцького, у травні 2023 року вони разом з начальником міської військової адміністрації Дмитром Брижинським перевірили якість побудованих позицій. Він каже, тоді все відповідало вимогам.

Дмитро Брижинський перевіряє стан фортифікаційних споруд навколо Чернігова. Суспільне Чернігів

"На той час якісь вже об’єкти були завершені, по якімсь ще тривали роботи. Під час перевірки також було виявлено низку недоліків, на які було вказано керівництву міської ради, їх силами та засобами ці недоліки були усунуті", — зазначив начальник МВА.

Перевірка фортифікаційних споруд у травні 2023 року. Суспільне Чернігів

Що виявив Брижинський під час перевірки фортифікацій та рішення Ради оборони

20 вересня Дмитро Брижинський у своїх соцмережах повідомив, що разом з комісією завершив чергову перевірку фортифікаційних споруд, результати якої його не задовільнили. Він звернувся до Ради оборони області із клопотанням розглянути їх на найближчому засіданні.

Начальник Чернігівської МВА Дмитро Брижинський. Суспільне Чернігів"Результати цієї перевірки, вони, м’яко кажучи, негарні, недобрі. Є дуже багато недоліків, за якими треба приймати управлінські рішення і взагалі якісь виконувати роботи. На що ми звернули увагу: що 50 відсотків всіх укриттів, фортифікацій, які збудовані навколо міста Чернігова, вони фактично не придатні до використання. Скоріш за все були порушені будівельні норми або було використано неякісний матеріал, або взагалі цього матеріалу було використано дуже мало. Якщо минулого року ми перевіряли і їхня якість, в принципі, задовольняла, тому що вони тільки були збудовані. Пройшов рік і вони вже в занедбаному стані", — повідомив Дмитро Брижинський.

Як розповів радник начальника обласної військової адміністрації Андрій Подорван, засідання Ради оборони області відбулось 25 вересня. Під час нього вони побачили фотографії фортифікацій і заслухали доповідь начальника МВА.

Радник начальника Чернігівської ОВА Андрій Подорван. Суспільне Чернігів"З того, що ми бачили, то є питання до якості робіт. І питання великі. За результатами засідання Ради Оборони області, було прийнято низку рішень, які доведені до відповідних виконавців. Військовим спільно з міською військовою адміністрацією і міською радою визначити, актуалізувати схеми розміщення фортифікацій. Вже пройшло понад два роки, тому треба подивитись на доцільність їхнього розміщення саме в тому місці, де вони розташовані. Після актуалізації визначити обсяг робіт, які треба провести, щоб їх привести до належного стану", — розповів Андрій Подорван.

За словами Андрія Подорвана, Рада оборони області також звернулась до правоохоронних органів щодо якості виконаних робіт. Виконувач обов’язків міського голови Олександр Ломако сказав, що про стан цих споруд вперше дізнався з соцмереж начальника МВА.

Що каже в.о. міського голови Чернігова Ломако

За словами виконувача обов'язків міського голови Чернігова Олександра Ломака, на його думку, об'єм занедбаних споруд невеликий і їх можна було б розв'язати бюджетним коштом та не виносити це все на загал. Він додав, що про стан цих споруд вперше дізнався з соцмереж начальника МВА.

Виконувач обов’язків міського голови Чернігова Олександр Ломако. Суспільне Чернігів"Якщо там є питання в 10% цих споруд, де бур’ян чи згнила дошка, то це можна спокійно вирішити: дати бойове розпорядження, ми б знайшли кошти і їх замінили".

Кому належать оборонні споруди

Дмитро Брижинський також зазначив, що проєктно-кошторисної документації на ці об’єкти немає, а самі фортифікаційні споруди досі не передали військовим.

"На Раді оборони області заступник міського голови, пан Геращенко, звернув увагу, що під час будівництва, з його слів, проєктно-кошторисна документація на ці об’єкти не виготовлялась, паспорти, формуляри на ці об’єкти не виготовлялись. Фортифікаційні споруди перебувають на балансі чи то міської ради, чи то фірм-підрядників, які виконували роботи. Вони фактично не передані на баланс військовим і це підтвердило військове командування".

За словами Олександра Ломака, ці споруди будувались за бойовими розпорядженнями військових та їхніми кресленнями. Було задіяно 11 підрядників.

Оборонні споруди навколо Чернігова. Суспільне Чернігів

"Це понад 25 кілометрів, понад двісті бліндажів, які були досить високо оцінені військовими, і на кожному акті стоїть підпис, заперечень немає від конкретного військовослужбовця, який їх приймав".

За словами Ломака, фортифікації не розташовані на території міста.

"Це не капітальні споруди, які, за законом, мають прийматись на баланс. Тому вони не перебувають на балансі міста і місто після того, як їх збудувало і підписало акти, більше до них ніякого стосунку немає", — зазначив в.о. міського голови Чернігова.

Ці споруди приймали на баланс військові з Регіонального управління територіальної оборони “Північ”, каже екскомандир 119-ї бригади Олексій Висоцький.

Занедбаний окоп. Суспільне Чернігів

"Приймали вони від забудовника. Вони там з ними, я так розумію, і договори склали".

Наразі Суспільне намагається отримати коментар від Регіонального управління ТрО “Північ”.

Читати ще

Читати ще Перевірити фортифікації біля Чернігова та відсторонити начальника МВА: Ломако звернувся до Ради оборони області

Новости Украины