Розбитий гелікоптер, березень 2022 року. Фото з особистого архіву Володимира, жителя села Бузьке
Жителі сіл Новоодеського району, що на Миколаївщині, хочуть встановити пам’ятник на честь українських пілотів. Звести споруду планують на місці, де загинули шестеро українських вертолітників. Там у полі 6 березня 2022 року російські окупанти з ПЗРК збили два українські гелікоптери.
Про історію падіння двох гелікоптерів розповіли жителі сіл Новоодеського району кореспондентам Суспільного.
Жителі селища Михайлівка Новоодеського району, що на Миколаївщині Юрій та Іванна були свідками подій шостого березня. Розповідають, чули вибухи та бачили падіння двох гелікоптерів.
"Буквально хвилин через десять по дорозі проїхали БТР і проїхали перші з буквою V, а другий з буквою Z, їх було дуже багато на БТР, потім підійшов чоловік, пішов подивитися, ми перше що подумали, що це російський літак, що це росіян збили, бо вони відразу ж поїхали туди", — розповідає Іванна.
Жителька села Михайлівка Іванна вказує на місце, де впали гелікоптери, 5 вересня 2023 року. Фото: Єлизавета Кротик/Суспільне Миколаїв
Зі слів жителя села Михайлівка Юрія, один з пілотів ще ворушився після падіння, але його застрелили російські військові й забрали пайки та зброю.
"Дивлюсь — три льотчики лежать, я думав, що росіяни, тому що російські солдати підійшли та накривають їх ганчірками й кажуть: "Земля вам пухом", — говорить Юрій.
Одяг пілотів, які загинули під час падіння гелікоптера. Фото з особистого архіву Володимира, жителя села Бузьке
За словами Іванни, через два дні після падіння гелікоптера жителям села сказали, що це були українські військові.
"Наші чоловіки з села пішли, одного перевернули, а в нього штани не згоріли, а в кишені документи наших хлопців. Вони довго лежали, тому що вертоліт вибухнув разом зі снарядами, боялися під'їхати, та й тут російські військові крутилися, вони тут були по лісосмугах, за селом, в селі їздили", — розповідає Іванна.
Житель села Бузьке Володимир, 5 вересня 2023 року. Фото: Єлизавета Кротик/Суспільне Миколаїв
Житель села Бузьке Володимир один із тих, хто забирав тіла загиблих льотчиків.
"Ми зрозуміли, що вони підбиті, але змоги не було підібратися, подивитися, що там відбувається. Тоді ми дочекалися, поки кацапи відступили — це було через днів п'ять-шість. Ми виїхали подивитися, побачили, що тіла загиблих воїнів лежать, і вирішили, що цього не повинно бути. Це герої, які загинули захищаючи нас, захищаючи нашу землю і ми швиденько організувалися і поїхали їх забирати", — розповідає Володимир.
У руках Володимира уламки гелікоптера, знайдені в полі, 5 вересня 2023 року. Фото: Єлизавета Кротик/Суспільне Миколаїв
Чоловік говорить, що чув автоматні черги, було видно дим, тому зробив висновок, що йдуть бої. Переконавшись, що місцевість без російських військових, місцеві жителі забрали тіла, зідзвонились із військкоматом і завезли загиблих до Нової Одеси в морг.
"З гелікоптера забрали тіла, а інші люди за день-два приїхали й забрали уламки цього вертольота, одного і другого", — розповідає Володимир.
Розбитий гелікоптер, березень 2022 року. Фото з особистого архіву Володимира, жителя села Бузьке
Батьки загиблих пілотів домовились із місцевими фермерами, аби у полях, де впали вертольоти встановити пам’ятні знаки, розповів батько одного з загиблих військових Микола Бондаренко.
Поле де загинуло шестеро вертольотчиків, 5 вересня 2023 року. Фото: Єлизавета Кротик/Суспільне Миколаїв
Штурманом одного зі збитих російськими окупантами вертольотів був 26-річний Сергій Бондаренко родом із Вінниччини. Його батько Микола каже, зрозуміли, що із сином щось трапилось, коли той не вийшов на зв'язок.
"Четвертого (березня — ред.) він вийшов на відеозв'язок — ми із ним говорили, а листування було п'ятого числа. Шостого числа він прислав смайлик. У нас була домовленість, якщо все нормально, надішли нам смайлик", — розповідає Микола Бондаренко.
Микола та Марія Бондаренки, батьки загиблого пілота Сергія Бондаренка, 5 вересня 2023 року. Фото: Суспільне
За словами батька загиблого пілота, на вечір сьомого березня Сергій не вийшов на зв'язок.
"Я вже підняв свої зв'язки, мені передали, що збили, але не знають, чи живий, чи неживий", — говорить Микола Бондаренко.
"Він мене 8 березня не привітав зі святом, це взагалі було на нього не схоже, завжди вітав, завжди", — додала мати загиблого Марія.
Штурманом одного зі збитих російськими окупантами вертольотів Сергій Бондаренко, 5 вересня 2023 року. Фото: Суспільне
6 березня 2022 року екіпаж Сергія вилетів на виконання завдання в напрямку населеного пункту Михайлівка Миколаївської області для знищення колони військової техніки та живої сили противника, розповідає батько загиблого Микола Бондаренко. На зворотному шляху у вертоліт влучила ракета переносного зенітно-ракетного комплексу. Весь екіпаж загинув
"Вони живі посадили літак, нам дали його медальйон, люди там знайшли в Архангельському, ми поїхали. Виявляється вони сіли, хлопці посадили вертоліт, жорстке приземлення, вони зламалися, але вони були живі. А там були буряти, і так виявляється, що вони сіли між двома колонами й відразу БТР їх оточили, і не дали людям їх забрати, казали, що вони їх добили. Не знаю, чи добили, чи спалили, бо я бачив Сергійка — тіло було скошене, викочене, язик закушений, тако наче від болю", — розповідає батько загиблого пілота Сергія Бондаренка.