«Граю дитину, яка пережила страшні речі». У Чернівцях представлять виставу про дітей, які стали жертвами Голокосту

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Сцена з вистави «Піжмурки зі смертю». Фото: Ольга Галіцина / Суспільне Чернівці

Коли під час Другої світової війни Чернівці опинилися під нацистською окупацією, тисячі місцевих євреїв стали жертвами геноциду. Частину чернівецьких євреїв зігнали до гетто, декотрих відразу відправили у табори у Трансністрії. Ці події ще у дитинстві пережили четверо чернівчан, історії яких стали основою для книги "Піжмурки зі смертю".

Виставу за сюжетом книги готують до прем'єри актори Народного драматичного театру імені Агеєва. Як у музеї історії євреїв Буковини намагаються розповідати про Голокост школярам та як наймолодші актори театру розуміють ці історичні події — читайте у матеріалі Суспільне Чернівці.

Сцена з вистави «Піжмурки зі смертю». Фото: Ольга Галіцина / Суспільне Чернівці

"Слава Богу, це відбувається лише на сцені"

Акторці Ярині Задорецькій 10 років. У виставі вона виконує роль єврейської дівчинки Мімі. Вона із сім'єю пережила Голокост у чернівецькому гетто. У виставі глядачі можуть побачити моменти із життя в гетто — брак їжі та одягу, постійний страх через можливу депортацію до таборів смерті.

"Голокост — це трагедія, це війна, в якій знищували людей, бо вважали, що вони не тієї національності, як треба. Я граю людину, дитину, яка колись пережила страшні речі. Взагалі від тієї трагедії мені дуже сумно, але, коли я на сцені, я розумію, що слава Богу, це не відбувається зі мною, це відбувається просто на сцені", — розповідає про свої почуття акторка Ярина.

Сцена з вистави «Піжмурки зі смертю». Фото: Ольга Галіцина / Суспільне Чернівці

11-річний Владислав Доготар у виставі виконує ролі трьох героїв — Йосі, Йосипа і Герберта. Їхні спогади про дитинство у гетто та Трансністрії стали сюжетними лініями у виставі.

"Під словом "Голокост" я розумію щось погане, щось схоже на Голодомор. На сцені у мене іноді буває страх, іноді мені буває весело, коли, наприклад, ми катаємось на вагонетках. Ще іноді буває невпевненість. Я розумію, що граю ролі людей, які існували насправді", — розповідає Владислав.

Виставу на сцені втілили актори Народного драматичного театру імені Агеєва та дитячої театральної студії "Бу-Бу-Бу" палацу культури. Режисер-постановник Іван Данілін каже, що вистава є історією втраченого дитинства.

"Ми присвячуємо цю виставу всім маленьким, наївним, безневинним, радісним та щирим, які загубили свої іграшки, втратили мрії та віру й вимушені виживати у жорстоких реаліях війни", — каже Іван Данілін.

Сцена з вистави «Піжмурки зі смертю». Фото: Ольга Галіцина / Суспільне Чернівці

"Це частина історії нашого міста, історія життя чернівчан"

Виставу створили за сюжетом графічного роману "Піжмурки зі смертю. Дитячі розповіді про недитячу історію", яка вийшла друком у 2018 році. Автори адаптували спогади чернівчан про Голокост, події якого вони пережили у дитинстві. Тому співавторка книги та керівниця освітніх програм Музею історії та культури євреїв Буковини Анна Ямчук називає себе із колегами більше упорядниками, адже вони адаптували свідчення людей і доповнили їх архівними матеріалами та зображеннями для точності та підсилення.

"Трьом із героїв нашої книги вдалося пережити Голокост у Чернівцях. Один із героїв був депортований. І йому довелось пройти пекло Трансністрії — це була найжахливіша сторінка в цій історії. Але він також вижив, зі своєю сім'єю повернувся додому", — розповідає Анна Ямчук.

Сцена з вистави «Піжмурки зі смертю». Фото: Ольга Галіцина / Суспільне Чернівці

Сцена з вистави «Піжмурки зі смертю». Фото: Ольга Галіцина / Суспільне Чернівці

Героями книги є Мімі Райфер, Йосип Ельгісер, Йосип Бурсук та Герберт Рубенштайн. Двоє з цих людей залишилися жити в Чернівцях, а двоє — виїхали після Другої світової війни та поверталися у рідне місто лише в гості.

"Для нас дуже важливо, щоб всі розуміли, що ми сприймаємо цю історію, як частину історії Чернівців. Це не просто історія десь, чиясь, звідкись. Це шматок історії нашого міста. Ми зараз готуємо виставу в колишньому Єврейському народному домі. Це ж яка була громада, якщо вона збудувала такий палац для своїх освітньо-культурних потреб? Тобто будували тут, не деінде, не кудись відправляли гроші, а жили тут, і вважали це місце своїм домом", — розповідає Анна Ямчук.

Сцена з вистави «Піжмурки зі смертю». Фото: Ольга Галіцина / Суспільне Чернівці

Сцена з вистави «Піжмурки зі смертю». Фото: Ольга Галіцина / Суспільне Чернівці

"Дуже оптимістична історія.

Вибачайте, яка вже була, таку і розповідаю"

Через насиченість шкільної програми з історії, тема Голокосту у підручниках подана стисло, вважає Анна Ямчук. Водночас для чернівецьких школярів ця історія не є чимось віддаленим, адже це те, що відбувалося і в Чернівцях. Щоб наблизити цю історію та зробити її більш зрозумілою для школярів, створили графічний роман. У ньому реальні історії чернівецьких дітей оформили та доповнили зображеннями, щоб читачі сприймали це краще. Книга може стати доповненням до уроків історії, каже Анна Ямчук. До роману створили матеріали для вчителів, а самі музейники також долучаються до уроків.

"На уроках ми показуємо малюнок, де головна героїня біжить Центральною площею. Але надписи на будівлях, відповідно тогочасною мовою, бо це 1939 рік. Я ставлю учням запитання: "Як ви думаєте, яка це країна?" І починається дуже багато різних варіантів, серед яких немає правильного. Тоді ми пояснюємо, як наші Чернівці мандрували на політичній карті світу у минулому столітті", — розповідає Анна Ямчук.

За її спостереженнями, такий підхід вивчення теми Голокосту працює: діти проявляють інтерес на уроках, ставлять запитання та проявляють емпатію до героїв книги, бо вони з ними приблизно одного віку.

"Наприклад, нещодавно ми проводили семінари, учні мені кажуть: "Дуже оптимістична історія". Я кажу: "Так. Вибачайте, яка вже була, таку я вам розповідаю. Але давайте ми з вами будемо разом робити якісь висновки з цієї історії, будемо шукати, що ми можемо з цього навчитися, з цієї не оптимістичної історії насправді", — розповідає Анна Ямчук.

Сцена з вистави «Піжмурки зі смертю». Фото: Ольга Галіцина / Суспільне Чернівці

Вистава "Піжмурки зі смертю" стала продовженням роботи музейників із взаємодією зі школярами. Через гру акторів, спецефекти, освітлення тему Голокосту хочуть зробити більш зрозумілою для школярів. Подібні методи використовують і за кордоном. Зокрема, виставу за сюжетом книги вже поставив театр у німецькому місті Дюссельдорф.

"Наші школярі зараз — дуже вибагливий народ. До яких не просто знайти підхід і потрібно якось намагатися, звичайно, по можливості зробити навчання для них і інформативним, і цікавим", — каже Анна Ямчук.

За її словами, і в книзі, і у виставі описані трагічні події, проте вони подані без шокуючих сцен, щоб не травмувати дітей. Прем'єра вистави відбудеться 11 квітня о 17:00 на третьому поверсі Центрального палацу культури, що на Театральній площі, 5. Вхід — вільний. Анна Ямчук каже, що глядачі можуть долучитися до обговорення вистави після показу. Також з осені почнуть проводити покази для учнів місцевих шкіл, для цього збиратимуть запити вчителів.

Сцена з вистави «Піжмурки зі смертю». Фото: Ольга Галіцина / Суспільне Чернівці

Виставу створили у межах проєкту "Стежками пам'яті" за фінансування Федерального міністерства закордонних справ Німеччини в рамках програми "Розбудова співпраці з громадянським суспільством країн Східного Партнерства" 2024 року.

Читати ще

Читати ще

«Вулиця до вокзалу була залита кров’ю». Історія чернівчанки, яка була бранкою гетто та втекла з двох концтаборів

Читати ще

«Єврейський квартал перетворили на територію страждань». 5 фактів про гетто у Чернівцях

Читати ще

Видавав документи людям, яких не існувало. Історія мера Чернівців, за якого існувало єврейське гетто

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Новости Украины