За інформацією: Суспільне Чернігів.
Водій Володимир Косач. Суспільне Чернігів
3 липня члени виконкому міськради обговорили питання щодо впорядкування оренди електросамокатів у місті. Втім, до порядку денного його не внесли. Опитані Суспільним чернігівці кажуть: врегулювати прокат електросамокатів необхідно.
"Я водійка в першу чергу. Тому, як почала водити авто, стала свідоміше їздити на самокаті. На мою думку, доречніше було б правила встановити, ніж просто забороняти. Це хороша альтернатива, особливо влітку", — ділиться місцева жителька Анастасія.
Місцева жителька Анастасія. Суспільне Чернігів
"Якось їх занадто багато останнім часом і їздять вони якось так безвідповідально, необережно, неуважно. Якось би врегулювати це питання", — каже місцева жителька Анастасія Михайлова.
Місцева жителька Анастасія Михайлова. Суспільне Чернігів
Що кажуть у міській раді
Як повідомила пресслужба міськради, заборонити електросамокати місто не має повноважень, а дозволи на діяльність таких фірм у Чернігові надає комунальне підприємство "Паркування та ринок". Його керівник Микола Гоголь розповів, що зараз у місті працює три компанії, з них лише одна має дозвіл здійснювати таку діяльність, яка саме — не уточнив.
Електросамокати в Чернігові. Суспільне Чернігів
Що розповідають у фірмі, яка надає послуги оренди електросамокатів
Працівник однієї з фірм, яка надає послуги оренди електросамокатів у Чернігові Сергій Сусло сказав, що користуватися їхнім транспортом можливо лише через зареєстровані в додатку акаунти. У них зазначені правила користування самокатом, і, якщо людина порушує їх, то акаунт блокують.
"Коли берете самокат, там є карта із зонами паркування, куди можна їхати, куди не можна, де він відключається в сірій зоні. Тобто людям усе пояснюється. Але ж не важко зробити новий акаунт, зареєструвати і далі це робити".
Працівник фірми, яка надає послуги оренди електросамокатів у Чернігові Сергій Сусло. Суспільне Чернігів
Що кажуть адвокати
Органи місцевого самоврядування можуть регулювати зони використання електросамокатів та швидкісний режим. Також надавати дозвіл на діяльність, який може бути розірваний у разі порушень умов, — каже адвокатка Катерина Полянська.
"Якщо у нас електросамокати, частіше за все вони обмежені швидкістю 50 км/год, то органи місцевого самоврядування мають можливість вносити такі корективи. До того ж, укладаючи договори з компаніями, які надають послуги в місті, також укладати з ними такі обмеження у наданні послуг".
Адвокатка Катерина Полянська. Суспільне Чернігів
З 2023 року в Україні діє закон щодо використання електросамокатів. Зокрема, керувати ними дозволено з 14 років. А серед вимог — рухатися велодоріжками, за їх відсутності – правим боком проїжджої частини, узбіччям або тротуаром. Заборонено їздити в стані сп'яніння, перевозити пасажирів. У разі порушення цих правил можна звернутися до поліції та зняти інцидент на камеру, радить Катерина Полянська.
Зі слів адвокатки, порушники правил дорожнього руху можуть понести адміністративну чи кримінальну відповідальність.
"Якщо у нас є потерпіла особа, тоді вже можемо говорити про статтю 291 Кримінального кодексу, тобто, якщо вже це потягло за собою смерть, то і позбавлення волі, згідно з цим кодексом. Тобто від штрафу 225 гривень до позбавлення волі. Але ще може бути й цивільна відповідальність — компенсація за заподіяну шкоду".
Хлопці їдуть на електросамокаті. Суспільне Чернігів
Суспільне звернулося з інформаційними запитами до трьох фірм з прокату самокатів, які працюють у Чернігові, щоб дізнатися, чи мають вони дозволи на свою діяльність. Дві з них відповіді не надали, а одна повідомила, що кілька разів пропонувала органам місцевого самоврядування про співпрацю, але безрезультатно.
Також у листі вказано, що діяльність, пов'язана з прокатом електросамокатів, не підлягає ліцензуванню, а органи державної влади чи місцевого самоврядування не мають права безпідставно перешкоджати законній господарській діяльності суб'єктів підприємництва.
Читати ще
Читати ще
У Чернігові двоє підлітків не впоралися з керуванням самокатом та впали на дорогу: потерпілих госпіталізували