Хронічне обструктивне захворювання легень: що це за хвороба, яка її діагностика та профілактика. Пояснює лікар

За інформацією: Суспільне Чернігів.

ФОТО: Gettyimages

Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ), що це за хвороба, яку інформацію мають знати пацієнти, приходячи до свого сімейного лікаря, яка діагностика лікування, та хто в зоні ризику. Про це і не тільки у передачі "Праймвечір. Акценти" на Українському Радіо "Чернігівська хвиля" розповів лікар-пульмонолог, завідувач загальносоматичним відділенням Чернігівської обласної лікарні Іван Тельнов.

Далі з його слів:

ХОЗЛ — що це за хвороба

Хронічне обструктивне захворювання легень – це хронічне запалення в дихальних шляхах, а саме в стінках бронхів. Під час запалення стінка бронха потовщується, виникає спазм гладенької мускулатури бронхів і, як результат, порушується швидкісний потік проходження повітря по бронхах.

Вилікувати цю хворобу неможливо, але лікувати її потрібно. Необхідно покращувати якість життя та попереджувати прогресуванню хвороби й ранньої смерті.

До групи ХОЗЛ відноситься дві хвороби:

  • бронхіальна астма;
  • обструктивне захворювання легень.

Обструктивне захворювання легень важко піддається лікуванню. На його симптоми часто не звертають увагу, як пацієнти, так і лікарі. Через це фіксується великий рівень захворюваності та летальності.

Причини розвитку хвороби

Існує цілий перелік причин, які допомагають хворобі розвиватись:

  • тютюнопаління – курці, які викурюють хоча б по п’ять-шість цигарок на добу, можуть захворіти на ХОЗЛ у віці до 40 років;
  • пасивне паління;
  • промисловість – вдихання часточок газу, пилу і всього того, що не повинно потрапляти до легень;
  • продукти згоряння під час приготування їжі – якщо не працює витяжка, або готування їжі на грубках та пічках.

Паління, як одна з причин розвитку хвороби. ФОТО: Gettyimages

Ознаки розвитку хвороби

Ознаками ХОЗЛ є те, що не бачить людина, але можуть побачити інші, зокрема:

  • зміна тілобудови, наприклад, грудна клітка має форму конуса. Людина може не помічати, як вона змінюється;
  • зміна вигляду пальців на руках (так звані барабанні пальці та прозора нігтьова пластина);
  • синюватий відтінок шкіри та губ.

Симптоми хвороби

Симптомами хвороби є те, що вже відчуває сама людина, зокрема:

  • постійний кашель з виділенням мокротиння, яке збільшується при погіршенні стану. Кашель може бути вранці та вночі;
  • задишка – під час фізичних навантажень або, при погіршенні стану, навіть під час мінімальних зусиль;
  • аритмія.

Якщо у людини легені працюють недостатньо, то під час обструктивних хвороб його роботу починає виконувати серце. Таким чином збільшується навантаження на серце і може з’явитися хронічна серцева недостатність за легеневим типом, зокрема, легенева гіпертензія, недостатність кровообігу за правим шлуночковим типом, може настати гостра серцева недостатність.

Групи ризику

До групи ризику переважно відносяться три групи людей:

  • курці;
  • люди певних професій – зварювальники, водії, робітники хімічної та зернопереробної промисловості, працівники птахоферм, та працівники, які займаються гербіцидами, пестицидами;
  • люди, які хворі на туберкульоз.

Діагностика хвороби

Першочергово потрібно звернути увагу на те, що пацієнт довго кашляє.

Для діагностики використовується поширений метод – спірометрія. Це дихальний тест, що вимірює швидкісні характеристики дихання. Ще один метод – це шкала задишки mMRC (для оцінки тяжкості задишки, – ред.).

Діагностика та профілактика ХОЗЛ. ФОТО: Gettyimages

Як проходить лікування хвороби

Наразі усі розробки сучасних інгаляційних препаратів присвячені лікуванню ХОЗЛ. І в цьому році вийшла нова клінічна настанова GOLD в якій внесли зміни до лікування.

Спочатку сімейний лікар має доправити пацієнта до пульмонолога.

Хронічне обструктивне захворювання легень. В клінічній настанові GOLD на першому місці йде немедикаментозне лікування. Загалом це – дієта, фізичні вправи, відмова від тютюнопаління, легенева реабілітація, здоровий спосіб життя.

Лікування ХОЗЛ відрізняється від лікування бронхіальної астми. Ті препарати, які застосовуються для лікування астми не завжди застосовуються для лікування ХОЗЛ.

Також лікар може направити до фізіотерапевта на масаж, але має бути попередження, що не кожному пацієнту цей масаж може допомогти. Для людей з бронхітом він допоможе, а для людей з інфіматозним типом хвороби масаж робити не бажано. Масажист має знати повний анамнез людини, зокрема, про її супутні хвороби.

Зміна реологічних якостей крові (згущення крові, — ред.), поява тромбів, порушення лужного, кислотного складу крові, порушення серцево-судинної системи, розвиток легеневої гіпертензії, перевантаження самого серця. Усі запальні клітини розносяться по організму та можуть вражати стінки судин та клітини міокарда, підшлункової залози і можуть з’являтися супутні хвороби, такі як цукровий діабет, ішемічна хвороба серця та інші.

Людина помирає від декомпенсації організму, адже ХОЗЛ провокує дисбаланс у всьому організмі.

Нагадаємо, що за програмою "Доступні ліки" розширили перелік лікарських форм препаратів для тих, хто страждає від хронічних обструктивних захворювань легень. Про це Суспільному повідомляв начальник управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА Андрій Лінник.

За його словами, до переліку доступних за програмою ліків додалися чотири лікарські форми препаратів, які до того вже були. Вони містять будесонід+формотерол, сальметерол+флютиказон.

Профілактика ХОЗЛ

Задля збереження здоров’я та попередження розвитку ХОЗЛ варто дотримуватись як мінімум двох порад:

  • відмова від паління;
  • дотримання правил безпеки та використання респіраторів на підприємствах.

Новости Украины